Keményen nekiment a magyar kormánynak Colleen Bell
Keményen kritizálta a magyar kormányt a Corvinus Egyetemen szerdán tartott beszédében Colleen Bell amerikai nagykövet, aki az amerikai–magyar kapcsolatok állásáról tartott előadást.
A nagykövet felhívta a figyelmet az orosz olaj- és gázfüggőségünk káros hatásaira. Szabad és diverzifikált, több forrásra épülő energiapolitika nélkül Oroszország politikai vagy gazdasági túszaivá válhatunk. A nemzeti energiapiacok integrálásával létrejövő energiaunió erősíthetné Európa energiabiztonságát – írja az
Index.Elmondta: fontos az ország befektetői klímájának javítása, a befektetők, vállalatok ugyanis aggódnak az adózási és szabályozási környezet stabilitása miatt. Szükséges, hogy a befektetők képesek legyenek előre kiszámítani a vállalkozásaikat érintő szabályozók és adók hatásait. Bár az Egyesült Államok az egyik legnagyobb külföldi befektető Magyarországon, de ilyen környezetben csökkenhet a befektetések mértéke.
Azt is mondta: Magyarországon rendszerszintű a korrupció, ami súlyos aggodalmakra ad okot. A korrupció aláássa a tisztességes kormányzást, és ez táptalaja lehet az erőszakos szélsőségesség erősödésének.
Hozzátette: a nacionalista, intoleráns retorikát a szemétdombra kell hajítani.
A kormánynak nyilvánosságra kellene hozni a paksi atomerőmű bővítéséről szóló megállapodás részleteit – jelentette ki. Sérült az alkotmányos fékek és ellensúlyok, a demokratikus intézmények helyzete, elindult egy olyan hatalomkoncentráció, amelynek eredménye az lehet, hogy a Magyarország sorsát nemzedékeken keresztül meghatározó döntések nagy része homályban marad – tette hozzá.
Dermesztő hatásúnak nevezte azok az intézkedéseket, amelyekkel a civil társadalom szabad működését veszélyeztette a kormány. Hangsúlyozta: nem szabad az a társadalom, ahol a civil társadalom szervezeteit érintő korlátozásokat vezetnek be, ahol korlátozzák az eltérő véleményt kifejtő hangokat.
A sajtószabadság hanyatlása korlátozza a párbeszédet és a magyar emberek számára fontos ügyek megvitatását – fejtette ki. A Freedom House most már, egy öt éve tartó hanyatlást követően, a média szabadsága tekintetében csak részben szabad országként kategorizálja Magyarországot. Rámutatott, nem az újságírók bebörtönzéséről, megkínozásáról beszél. „A mi meglévő aggályaink inkább a koncentrált médiatulajdonra és az állami médiának juttatott hangsúlyos szubvencióra vonatkoznak.”
A teljes beszéd a
nagykövetség oldalán olvasható.