Kavics a cipőben
Hiányzó ingatlangazdálkodási terv, látszatértékbecslés, kiforgatott elővásárlási jog, „jóárasított” ingatlanok, áfamentes fizetés. Dióhéjban a belvárosi ingatlaneladási modell, amely miatt több milliárdos kár érhette a kerületet. Juhász Péter, az Együtt társelnöke, helyi önkormányzati képviselő hűtlen kezelés, csalás, hivatali visszaélés bűncselekmények bűnszervezetben való elkövetésének gyanúja miatt tett feljelentést. Állítja: politikailag csak nyerhet.
– Beszáll a perköltségbe?
– Mibe?
– A perköltségbe, aminek lapunk elébe nézhet az interjú megjelenése után.
– Mindenféle gyűjtést szívesen szervezek, de a szavaimért helytállok én.
– Az lehet, de minket már sikerrel pereltek azért is, mert egy parlamenti beszédből idéztünk. S a hírek szerint Rogán Antal már azt is zokon veszi, ha a nevét, Portik Tamásét meg az ingatlanügyeket egy mondatban látja.
– Tele van ezzel a média. Engem egyetlenegyszer perelt be, de azt a bíróság visszadobta. Pereljen, ha akar, ez nem fog megállítani.
– Mintha valami elindult volna. A kerületben felfüggesztik az üzleti célú ingatlaneladásokat, új rendelet készül, s a Fővárosi Főügyészség a BRFK korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztályának adta az ügyet, amelynek másfél hónapja van a nyomozás megkezdéséig.
– A kerületiek érzik: ha úgy folytatják, ahogy eddig, továbbra is bűncselekményeket követnek el. Bár szerintük jogszerűen jártak el, mert az általuk hozott rendeleteknek megfeleltek.
– Nyilvánosságra hozta 14 oldalas feljelentését, de csak bő két héttel azután, hogy megtette. Miért?
– Az ügyvédem szerint fontos, hogy ne tudjanak felkészülni a védekezésre, de én magasabb rendű érdeknek tartom, hogy a nyilvánosság megismerje, miről beszélek.
– Hónapok óta sorjáznak az ügyek, miért csak most indulhat a nyomozás?
– A legelejétől azt mondtam, lesz egy pont, amikor megfordul a hozzáállás. Bár nincs jogállam, a látszatra figyelnek: valamilyen áltevékenységet folytatni kell. De meg fognak bukni, Szentgyörgyvölgyi Péter polgármester pedig lemond.
– Ha a nyomozás csupán áltevékenység, akkor miért bukna meg?
– A nyomozás jogi kérdés, a bukás pedig politikai.
– Ha jogilag nem veszítenek, mitől buknának meg politikailag?
– Simon Gábor akkor bukott meg, amikor a bíróság elítélte? Még sehol sincs a per, miközben politikusként már eltűnt.
– Azért, mert a saját pártja kihátrált mögüle. De Rogán esetében ilyesmit csak a pletykák szintjén hallani.
– Pedig a Fidesznek is ez az érdeke, ha a népszerűsége már túl nagyot esik egy korrupt bagázs miatt. Én nem jogilag, hanem politikailag akarom megnyerni ezeket a csatákat. És már meg is nyertem: ha megbukik, nyertem. Ha nem, akkor is, mert hajtom tovább. Júniusig minden napra van egy ügy.
– A huszadik már legfeljebb egy mínuszos hír lehet.
– Ez csak körítés kérdése, én meg PR-szakon végeztem. Még a párttársaim is azt mondták, beleszürkülök. Hát szürke lettem?
– Na, ez nem mondható.
– Kifejezetten szórakoztató, ahogy magyarázkodnak.
– Idealista. Miért engednék el Rogán kezét vagy mondana le a polgármester? Akkor hol áll meg a dominó? A komplett politikai, gazdasági holdudvar kedvezményezett.
– Kimondom az igazat, végzem a munkámat, és a példa ragadós: látom, mennyien támogatnak már most is. Viszont nem szoktam a következményeken gondolkodni.
– A Belvárosban a korábbi jegyző ellen ügyészségi nyomozás indult, s az erzsébetvárosi minta is az volt, hogy nem a kerület polgármesterét, hanem a gazdasági bizottság vezetőjét ítélték el hosszú évekre. Vagyis kisebb halakat találtak meg. A profik aláírása, gondolom, nem is szerepel sok helyen.
– Rogán Antalé igen, például Szentgyörgyvölgyi lakásvásárlásának minden lépésénél ott van. Ők nem profik, hanem öntelt, nagyképű emberek. Nem számítottak arra, hogy majd jönnek olyanok, akiket nem lehet pénzzel, pozícióval megvenni, akik nem zsarolhatók. Nem akarok más lenni, mint Séllei Zoltán jegyző úr 300 ezer forintos cipőjében a kis kavics, amitől az mégsem olyan kényelmes.
– Túloz. Az a cipő akciós volt, „csak” 89 ezerbe fájt. De fontosabb ennél az, hogy ezek szerint a komplett ellenzéket is megvették?
– Ha csak néma csendben figyelik, ami történik, akkor az ellenzék nem végzi rendesen a munkáját. De nem mentem utána, ők mit kaptak.
– Például lakást. Igaz, kisebbet. Pásztor Tibor szocialista önkormányzati képviselő egy Balassi Bálint utcai, 41 négyzetméterest 7,2 millióért forintért vehetett meg, ugyanolyan előnyös részletfizetési feltételekkel, mint Szentgyörgyvölgyi.
– Aki korrupt, az menjen, mindegy, honnan jött. És üdvözlök mindenkit, aki beszáll a munkánkba. Nem az ellenzék és nem egyes emberek az ellenfeleim, hanem a korrupció, amire az egész rendszert optimalizálták.
– Korrupcióról beszél, de erre nincs bizonyíték. Azt mondja, Rogán 300-400 milliónyi ingatlanvagyonnal rendelkezik, ami nem jön ki a frakcióvezetői fizetéséből. Vendéglősöktől hallani, zsákban kell vinni a pénzt, ha teraszengedélyt akarnak elintézni az önkormányzatnál. A „jóárasított” ingatlanokat a vevők olykor négyszer-ötször drágábban passzolták tovább, tehát elvben volna miből visszaadni. A részletekből tehát összeáll egy kép, de ezt bizonyítani is kell.
– A rendelet a bizonyíték: az önkormányzat csak rosszul járhat általa, vagyis ezek az emberek nem megfelelően gazdálkodtak a kerület vagyonával.
– A korrupciót, azt, hogy a rendelet alkotóinak zsebébe is folyik a pénz, ez nem bizonyítja.
– Ez igaz. De ettől még a hűtlen kezelés, a csalás megáll. Az, hogy a saját zsebükre dolgoztak, feltételezés. Nem én vagyok a rendőrség. A bizonyítékok beszerzése nem az én dolgom. Habár ebben is szívesen segítek.
– Kapott már érdekes hangfelvételeket belvárosi étteremtulajdonosoktól?
– Jó ötlet, várom ezeket. Pletykaszinten hallani, hogy állítólag a korábbi alpolgármester, Puskás András vesztegetési ügyében, amelyben a gyanúsítás is megtörtént, 80 hangfelvétel van a rendőrségnél, amelyeken az önkormányzattól valaki zsarolja a sértettet.
– Beszélt róla, hogy most a közbeszerzések, a rendezvényszervezések, a tanácsadói szerződések következnek. Találtak már valamit?
– Bizonyítékaim még nincsenek, de nem gyanús például, hogy az önkormányzat alapít egy nonprofit kft.-t több százmillió forintos alaptőkével a választások előtt, majd másfél év múlva felszámolja? Egyre több információm van arról, kiket, miket fizettek ebből a pénzből. Arra gyanakszom, hogy ebből finanszírozták a kampányt, a köztéri plakátokat is. Aztán ott vannak az útfelújítások. Épp ma szólított le valaki, aki ott dolgozott, hogy szívesen elmondja, mi ment. Nem tudok olyan ügybe futni, amivel ne lenne gond. A Fidesz felső vezetése azt gondolja, bármit megtehet, s ezt a mentalitást átvette a kerületi vezetés. Ezért is gondolom, hogy lesznek még itt érdekes történetek.
– Másutt miért nincsenek?
– Erről a többi kerületi kollégát kellene megkérdezni. A pártunkban képzéseket fogunk indítani, mert a szándék megvan, de sokan nem tudják, hogyan kezdjék el. Nekem 15 évnyi tapasztalatom van jogvédőként, és sokat segít Zutyu, Bogád Zoltán kollégám is. De az új szereplők is jöhetnek. A régiek összefonódásaival pedig épp ez a baj: ha valakit csak kicsit is meg lehet zsarolni, már elbukott.