Karácsony: A kormány helyreállítási tervével megint az oligarchák járnak jól

A főpolgármester szerint az eddig megismert terv a betonról, és nem az emberekről, a kevesekről, és nem a többségről szól.  

2021. április 25., 13:22

Szerző:

"Nincs mit megbeszélni – ez Orbán Viktor hozzáállása a Magyarország jövőjét meghatározó egyik legfontosabb ügyről. Arról, hogyan lehetne jól, okosan, a többség és a gazdasági válság miatt bajba jutott emberek és vállalkozások hasznára felhasználni az Európai Uniótól Magyarországnak járó hatalmas, közel 6000 milliárd forintnyi támogatást" – írta Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a Facebookon.

Arról a helyreállítási tervről van szó, amiben az Európai Bizottság, az Európai Parlament és az uniós tagállamok vezetői állapodtak meg 2020. júliusában. A cél a koronavírus-világjárvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállításának elősegítésére, amellyel Európa kilábal a válságból, és megalapozza modern és fenntartható jövőjét.

Karácsony Gergely szerint azonban a kormány nem akar erről tárgyalni, és közben kész lemondani ennek a 6000 milliárdnak a nagyobbik részéről, csak a vissza nem térítendő támogatásra nyújtana be tervet, vagyis több mint 3300 milliárd forinttól megfosztaná az országot. 

„Szerintem tehát nagyon is lenne mit megbeszélni. Mert az a Helyreállítási Terv, amit az Orbán-kormány eddig bemutatott, megint a kiváltságos kevesek 1 százalékának gazdagodását szolgálja, a 99 százalék támogatása helyett. A kormány terve céljaiban rossz, kidolgozottságában pedig egész egyszerűen kontármunka. Miként közbotrány, a pofátlanság csúcsa, hogy az államadósságra hivatkozva fosztaná meg a magyarokat 3300 milliárd forinttól az a kormány, amely 1000 milliárdos adóssággal szolgáltatja ki az országot Kínának a Belgrád-Budapest vasútvonal és a Fudan egyetem miatt, 3600 milliárdos hitelt vesz fel az oroszoktól Paks 2 miatt, és éppen a jövő héten törvénynek csúfolt bűntettet készül elkövetni azzal, hogy több százmilliárd forintnyi közpénzt tűntet el klienseinek magánalapítványaiban. Ez így együtt nem más, mint Magyarország elárulása, a válság miatt bajba jutott emberek és vállalkozások cserbenhagyása. És ez így nem maradhat" – írja a főpolgármester. 

A Párbeszéd politikusa szerint a kormány eddig megismert Helyreállítási Terve a betonról, és nem az emberekről, a kevesekről, és nem a többségről, az oligarchák gazdagodásáról és nem a megélhetési problémák kezeléséről szól. Az Orbán-kormány az Európai Unió segítségét túlnyomórészt az építőiparra költené. Tudjuk, kik járnának ezzel igazán jól, hiszen a magyar építőipar jelentős részét már régen zsebre vágta a Fidesz oligarcháinak világa. A pénz másik nagy szeletét az egyetemek autonómiáját csorbító modellváltás finanszírozására fordítanák.

A főpolgármester hiányolja az Orbán-kormány tervéből a kellő mértékű korrupcióellenes garanciákat is. „Pedig ezek nélkül fennáll a veszélye, hogy ezt a pénzt is éppúgy elherdálják, ahogyan a korábbi uniós forrásfelhasználásuk miatt az Európai Csalás Elleni Hivatal szégyenlistájának élére juttatták Magyarországot."

Karácsony Gergelynek a környezetvédelmi programokkal is gondja van. „A kormány alacsony színvonalú tervei az EU klímaváltozás elleni küzdelmet szolgáló elvárásait sem teljesítik, nem segítik hatékonyan Magyarországot az éghajlati válság elleni fellépésben, és az ahhoz való alkalmazkodásban sem. De Budapest itt is segítene: zöld programjaink felkészítenék a fővárost és az országot a klímaváltozásra. A kormány ennek ellenére semmit nem fogadott el belőlük."

Főpolgármesterként is azt vallom – írja a Facebookon – , hogy az európai Helyreállítási Alapból járó pénz 90 százaléka a vidék támogatását kell szolgálja. Tehát nem csak a budapesti terveinkért lobbizok, bár azokból egyetlen egyet sem fogadott be a kormány, és a Magyar Önkormányzatok Szövetségének javaslatait is kitörölték a magyar országprogramból. De még az önkormányzati programoknál is fontosabbnak tartom, hogy ebből a hatalmas pénzből a hazai megélhetési válságot kezeljük. Ebből a pénzből az Orbán-kormány által elszúrt gazdasági válságkezelést lehetne kijavítani. Ahogy más uniós tagállamokban, úgy Magyarországon is lehetne ebből az európai segítségből

  • minimálbért emelni,
  • a lakhatási költségeket érdemben csökkenteni,
  • bértámogatást adni, szociális segítséget nyújtani,
  • munkahelyvédelmi programokat finanszírozni,
  • képzéseket támogatni,
  • kedvezményeket nyújtani a vállalkozások talpraálláshoz.

Az Európai Unió támogatásával jóvá lehetne tenni sokat abból a kárból, amit a gazdasági válság okozott a magyaroknak.

Karácsony Gergely leszögezi: a budapesti városvezetés és a Magyar Önkormányzatok Szövetsége kész megküzdeni azért, hogy az 1 százalék helyett a 99 százalék kapja az európai segítséget. Kész megküzdeni azért, hogy a kormány ne hagyjon veszni egyetlen forintot se, ami a magyaroknak jár az Európai Uniótól. Igenis, van mit megbeszélni. Mi készen állunk erre a megbeszélésre az országprogramok benyújtásának határidejéig megmaradt pár napban is. Ha a kormány a miniszterelnök megszólalásából áradó kivagyi, pökhendi hozzáállást választja, akkor a rendelkezésünkre álló minden jogi lehetőséget felhasználunk annak érdekében, hogy a kormány ne herdálhassa újra el a magyar embereknek járó európai pénzügyi segítséget. 

 (Kiemelt kép: Pesti Hírlap archív)