Kamupártokat szervezett az állami támogatás megszerzéséért Zuschlag János, előzetesben ül

2018. február 1., 14:08

Szerző:

Nem jogerősen előzetes letartóztatásba helyezte a Kecskeméti Járásbíróság csütörtökön a büntetett előéletű Zuschlag Jánost, egykori szocialista parlamenti képviselőt, valamint egy helybéli barátját. A Kecskeméti Járási és Nyomozó Ügyészség bűnszövetségben elkövetett tiltott adatszerzés bűntette miatt indítványozta a letartóztatásukat. Az ügyben még tovább öt gyanúsított van, ők szabadlábon védekeznek.

„Illegális úton megszerzett adatok felhasználásával akartak pártok nevében több százmillió forintnyi támogatáshoz jutni annak a bűnszövetségnek a tagjai, akiket a NAV pénzügyi nyomozói és informatikusai lepleztek le” – áll a NAV Dél-Alföldi Bűnügyi Igazgatóság csütörtökön kiadott közleményében.

A gyanúsítás szerint Zuschlag János és társai a 2018-as választások során kívántak négy olyan pártot indítani, melyek illegális úton megszerzett adatokkal állítottak volna jelölteket, és magas támogatást kaptak volna az állami költségvetésből. (Ehhez minden jelölteknek fejenként 500 ajánlást kell gyűjtenie.)

Fotó: Rajnai Attila

A nyomozás adatai szerint a gyanúsítottak különböző személyeket kerestek meg, hogy a pártok nevében induljanak. Az ajánlásokhoz szükséges személyes adatokat illegális úton szerezték meg. Az általuk megkeresett hacker egy biztosításközvetítő cég adatbázisát törte fel, amelyből csaknem kilencezer, választójoggal rendelkező ember adatait szerezte meg. Az adatok illegális megszerzésében a cég egyik alkalmazottja is segített.

A tiltott úton megszerzett adatok személyi számot nem tartalmaztak, azonban a jelöltállításhoz szükséges dokumentumra ezt is rá kell írni. Emiatt különböző ürüggyel, főként a pénzmosási törvény változására hivatkozva, call centeres hölgyekkel hívatták fel az adatbázisban szereplőket és megpróbálták kicsalni adataikat.

Aki a személyi számát megadta, annak adatát fel is tudták volna használni jelöltjeik indulásához. A megszerzett adatbázist lefoglalták a NAV pénzügyi nyomozói, ezzel megakadályozták, hogy a Nemzeti Választási Bizottsághoz hamis adatok kerüljenek.

A pénzügyi nyomozók az összehangolt akcióban három férfit vettek őrizetbe és további négy személyt – köztük a telefonon adatot szerző hölgyeket is – bűnszövetségben elkövetett, tiltott adatszerzés bűntettének megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki gyanúsítottként.

Szente Zsolt, Zuschlag védője a 168 Órának azt mondta, nincs szó pártszervezésről, de nem beszélhet arról, mi hangzott el a nyomozati bíró előtt. Hozzátette: védence nem követte el azt, amivel gyanúsítják.

A kecskeméti Járásbíróság mindkét férfit harminc napra előzetes letartóztatásba helyezte, az ítélet nem jogerős.

Zuschlag Jánost 2010-ben ítélte el a Kecskeméti Törvényszék 8 év hat hónap börtönre üzletszerűen elkövetett csalásért, mert fiktív ifjúsági szerveztek gründolásával több mint 70 millió forint támogatást a saját céljaikra használtak fel. 2011-ben a Szegedi Ítélőtábla az első fokú ítéletet 6 évre enyhítette. 2013-ban szabadult.