Juhász Ferenc pere: elhalasztott ítélet
Jövő hétfőre halasztotta az ítélethozatalt Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter és Fapál László exállamtitkár ügyében a Fővárosi Ítélőtábla. A vád szerint hűtlen kezelést követtek el azzal, hogy az államtitkár kedvezményesen vásárolhatta meg szolgálati lakását. Az ügyész letöltendő börtönt javasol, a védelem felmentést kér, mert szerinte minden jogszabályt betartottak.
Meglepetésre elhalasztotta az ítélethozatalt Juhász Ferenc és Fapál László ügyében a Fővárosi Ítélőtábla. A bíró nem indokolta a döntést. A 168 Óra ügyészségi forrásai szerint ez nem jelenthet mást, mint hogy az eljáró tanács tagjai nem értenek egyet abban, hogy milyen ítéletet hozzanak.
Két éve első fokon felmentették, majd tavaly novemberben két év, négy évre felfüggesztett szabadságvesztéssel és másfél millió forint pénzbüntetéssel sújtotta a másodfokú bíróság Juhász Ferenc volt szocialista honvédelmi minisztert. Jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés volt a vád. Akkor bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés miatt elmarasztalták Fapál Lászlót, Juhász közigazgatási államtitkárát is: ő egy év, két év tíz hónapra felfüggesztett szabadságvesztést kapott, továbbá ingatlanának 65 százalékos tulajdoni hányadára vagyonelkobzást rendeltek el. Az ügyészség azonban fellebbezett, letöltendő börtönt kért a vádlottakra.
A Központi Nyomozó Főügyészség négy évvel ezelőtt emelt vádat Juhász Ferenc és Fapál László ellen egy 65 milliós szolgálati lakás áron aluli eladása miatt. A vád szerint Juhász méltányossági alapon engedélyezte államtitkárának, hogy határozatlan időre béreljen egy társasházi, 147 négyzetméteres szolgálati lakást. Az ügyészség szerint Fapál választotta ki a lakást, amit a minisztérium megvásárolt. A vád úgy érvel: azzal, hogy az államtitkár a minisztériumtól határozatlan, és nem határozott időre kapta bérbe az ingatlant, lehetőség nyílt arra is, hogy Fapál a lakást megvásárolhassa. Így is történt. Kedvezményesen, 22 millióért lett az övé a lakás. A vád szerint a volt honvédelmi miniszter az ügylettel magánérdeket szolgált.
Csiha Gábor ügyész a tárgyaláson letöltendő börtönbüntetést kért a vádlottakra, a „generális prevenció” szükségességéről beszélt. Azt mondta, hogy mostanában egyre több a vagyon elleni bűncselekmény, és a vádlottakkal szemben – státusuknál fogva – nagyobb az erkölcsi elvárás, hogy betartsák a törvényeket.
Erre Helmeczy László ügyvéd kisebb derültséget keltve úgy reagált, hogy olyan ítéletet nem tud hozni az ítélőtábla, ami a mostani hatalom embereit elrettentené, hiszen rájuk – látszólag – más szabályok vonatkoznak.
Az ügyész a 168 Órának a tárgyalás szünetében azt mondta, Fapál katonaként nem kaphatott volna ekkora szolgálati lakást, ezért azt államtitkárként kérvényezte. Ám így nem lett volna jogosult a katonákat megillető kedvezményes összegű vásárlásra.
A védelem szerint a jogszabályokat betartották, politikai indíttatású koncepciós eljárás zajlik Juhászék ellen. Helmeczy László, Juhász ügyvédje úgy fogalmazott, az egész ügy olyan, mint az állatorvosi ló: törvénytelenségek történtek a másodfokú eljárás során, az ügyészség arra törekszik, hogy bármi áron – akár jogsértésekkel is – a vádlottak elmarasztalásával záruljon az ügy.
Helmeczy emlékeztetett arra is, hogy a Juhászékat feljelentő elszámoltatási biztos, Budai Gyula katonai ügyészként hasonló módon jutott lakáshoz Budapesten. Ráadásul Budai Fapál lakásvásárlását firtató levelére Hende Csaba, a Fidesz-kormány honvédelmi minisztere úgy reagált, nem talált szabálytalanságot az ügyben.
Juhász és Fapál is a törvénytelenségekre hivatkozott, arra, hogy a mai napig nem értik, miért emeltek ellenük vádat. Juhász azt is elmondta, hogy az apparátus előkészített határozatára bólintott. A vádlottak az ügyészséget szerintük logikátlan vagy éppen törvénysértő lépései, illetve tájékozatlansága miatt bírálták.
Eddig többnyire felmentést vagy enyhe, felfüggesztett börtönbüntetést kaptak a jobboldali közbeszédben évtizedekre rács mögé kívánt balliberális potentátok. A 168 Óra korábban beszámolt arról, hogy a Fidesz a bíróságokat hibáztatta az ítéletek miatt, az ellenzék a szerintük kabinet által vezérelt ügyészséget ostorozta, mert az nem indított nyomozást kormánypárti ügyekben.
Hogy milyen ellenzéki ügyekben született eddig ítélet?
A szocialista Hunvald Györgyöt és a liberális Weinek Leonárdot hűtlen kezelés, Molnár Gyula újbudai MSZP-s expolgármestert hivatali visszaélés vádja alól mentette fel a bíróság. Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány megrovást kapott a 2006-os zavargások tömegoszlatásával kapcsolatban, tizenkét rendőrtisztet és Bene László főkapitányt pedig felmentették. Első fokon felmentették Kovács Lajost, a Főtáv volt vezetőjét csalás és hűtlen kezelés vádja alól. Szilvásy György extitokminiszter eddig három büntetőügyben állt bíróság elé, kettőben, amelyek nyilvánosan zajlottak, jogerősen felmentették. Egy kémkedési ügyben, amelyet titkosítottak, elmarasztalták, ám a másodfokú bíróság új eljárásra kötelezte az elsőfokú bíróságot. Hiszékeny Dezső szocialista országgyűlési képviselőt, a XIII. kerület alpolgármesterét nemrégiben vesztegetés vádja alól mentette fel a bíróság.
Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettest pedig csupán egyetlen vádpontban találták bűnösnek: hivatali visszaélés miatt két év, négy évre felfüggesztett börtönt kapott. Ügyében tizenöt vádlottból kilencet ítélt a törvényszék pénzbüntetésre vagy felfüggesztett szabadságvesztésre, de azt, hogy a bűncselekményeket bűnszövetkezetben követték volna el, a bíróság nem találta bizonyítottnak.