Jönnek a másolatok – Korszakváltás következik a rákgyógyításban, de a betegek félnek
Tündénél hat évvel ezelőtt jelentkeztek az első tünetek. Fájt a háta, izzadt, először mindenki megfázásra gyanakodott, az üzemorvos is. A tüdőgyógyászati vizsgálaton ökölnyi daganatot találtak, majd a CT alapján autoimmun-betegséget diagnosztizáltak. Szteroidokat kapott, ezek tönkretették a fiatal nő szemét, izmait, meghízott tőlük, állapota viszont jottányit sem javult. Kórházba került, háromszor is végeztek rajta tükrözéses vizsgálatot, de minden eredmény negatív lett. Végül eljutottak a tényleges diagnózisig: Hodgkin-limfómája, vagyis vérképzőrendszeri daganata van. Két elvesztegetett év után kemény kemoterápiákat kapott, de 2015-ben elindult a leépülés.
– 63 kilóról 49-re fogytam, enni nem tudtam, sírva fakadtam, ha egy falatot le kellett nyomnom a torkomon. Vízióim voltam, nem voltam már igazán itt, ebben a világban, a családom is lemondott rólam. Aztán megtudtuk, hogy van egy új gyógyszer. Már a hír is életet adott, lett étvágyam. A kislányaim, hárman vannak, egyedül nevelem őket, menetrendszerűen kérdezték, mit főzzenek. És akkor egyszer csak azt mondtam: sült csirkecombot krumplipürével. Nagyon izgultunk, hogy a gyógyszer még időben ideérjen. Az állapotom rohamosan javult, hetente két-három kilót híztam, visszatért az erőm. Már Pestre is egyedül jártam vonattal, tökéletesen elláttam magam, míg azelőtt az ágyból sem tudtam kikelni – meséli Tünde, a biológiai terápiák egyik nyertese.
MTI Fotó: Oláh Tibor
Bár a világban évekkel korábban törzskönyvezték a limfóma új, célzott terápiáját, az OEP malmai lassan őröltek, a készítmény csak később jutott el a magyar betegekhez. Pedig kutatásban és innovációban a magyarok a világ meghatározó szereplői. A molekuláris diagnosztika a kulcsa annak, hogy célzott gyógyszerek oda jussanak el, ahol a leghatékonyabbak lehetnek – ehhez pedig magyar kutatók is nagyban hozzájárultak.
Peták István munkatársaival a világon elsőként dolgozta ki e terápiák alkalmazási módját, ami betegek ezreinek sorsát változtatta meg.
– Már 2003-ban elkezdtük a célzott gyógyszerek személyre szabott használatához szükséges molekuláris diagnosztika fejlesztését.
Magyar beteg volt, akit a világon elsőként molekuláris diagnosztikával meghatározott célpont alapján gyógyítottunk. Így kapcsolódott össze a kor legkorszerűbb terápiája és a genetikai alapú diagnosztika, ami áttörést hozott a rák elleni harcban: ez volt a személyre szabott orvoslás.
Volt például egy gyógyszer, amelynek pontosan ismerték, igazolták a hatásmechanizmusát, a klinikai vizsgálatokon mégis megbukott. Viszont mi molekuláris diagnosztikával azonosítani tudtuk azt a betegcsoportot, amelynél a terápia tökéletesen működött.
Egy beszélgetőtársunk klinikai orvosként élte meg az áttörést. A vérképzőrendszer daganatainak specialistájaként évente több száz új limfómás beteget lát el, pontosan tudja, milyen fontos lépést jelentettek a célzott gyógyszerek. Nevét nem írjuk le, mert főnöke nem engedélyezte a nyilatkozatot.
– Nagyjából 20-30 százalékkal megnövelte a betegeknél a tünetmentességet, és egy évvel annak időtartamát. Segített azoknak is, akiknél a hagyományos kezelések hatástalanok voltak. Óriási előrelépést jelentettek az életminőségben is: azok a páciensek, akik korábban az ágyból sem tudtak kikelni, ma önálló életet élhetnek – mondja az onkológus.
Évente két-háromezer új limfómás beteget diagnosztizálnak, de a betegséggel élők száma ennek sokszorosa, mivel a kór ma már nagyon ritkán halálos. Viszont napjainkban új korszak kezdődik, mert sorra járnak le a célzott terápiák szabadalmai. Vagyis elkezdődött a másolás.
– A vérképzőrendszeri daganatok, így a limfómák terén még csak most jön a változás. Eddig csak a vérképzést segítő szerek másolatai kerültek be a gyógyításba, ezt nemigen érezték meg a betegek. Most viszont jönnek magának a terápiának az utánzatai, itt nehezebb lesz az átállás. Ezek ugyanis
bonyolult fehérjemolekulák, egyben allergének: egyelőre nem tudni, miként reagálnak majd a páciensek az ugyanolyan hatásmechanizmusú, de mégis eltérő anyagokra. Ezek a fehérjék élő szervezetek, így sokkal érzékenyebbek
– magyarázza az onkológus. Hozzáteszi: ezek igen drága terápiák, havonta, kéthetente 700 ezer forinttól több millióig terjed a költségük. Az új típusú készítményekkel 15-20 százalékos megtakarítás érhető el, ezért be kell engedni őket a gyógyításba. Abban a doktornő is bízik, hogy a már beállított, kezelésben lévő betegeknél nem kell majd váltani.
Biokisokos
A biológiai terápia lényegében az élő szervezetekből kinyert fehérjetermészetű készítmények alkalmazását jelenti. Ezek orvosi használata nem újkeletű: ilyen módon állítják elő például a cukorbetegek számára elengedhetetlen inzulint, az influenzajárvány előtt kiosztott védőoltásokat, de számos daganatos és autoimmun-betegség esetén használnak ilyen szereket. Biologikumoknak is hívják ezeket a gyógyszereket, amelyeket mesterségesen átprogramozott sejtek termelnek. Előállításuk során módosított géneket ültetnek valamilyen élő sejtbe, ezzel a kívánt fehérje termelésére ösztönzik, végül számos bonyolult lépés után készítik el a gyógyszert. Magyarországon becslések szerint mintegy hatszázezer embert kezelnek ilyen készítményekkel, 76 szer várja az egészségbiztosító támogatását. Úgynevezett befogadás négy évig nem történt, de tavaly ősszel tizenötöt engedélyezett a hatóság.
Az ügyben már egy betegszervezet is alakult (Reumabetegek a Célzott Terápiáért Egyesület). Bár ők reumatológiai problémákkal küzdenek, ernyőszervezetként valamennyi betegért, illetve a biológiai terápiáért szálltak harcba. Céljuk az, hogy senki se maradjon a számára leghatékonyabb kezelés nélkül, illetve ha bárkinek az úgynevezett biosimilar vagy generikus gyógyszert, injekciót rendelik, az csakis olyan lehessen, amelynek hatása bizonyítottan azonos az eredetiével, használata pedig nem jelent nagyobb nehézséget. E másolatok ugyanis a sokszor akár otthon is használható injekció helyett csak infúzióként adhatók be.
Kéri Ibolya, a Magyar Onkohematológiai Betegekért Alapítvány elnöke szerint a biohasonló gyógyszerek kapcsán is rendkívül fontos a betegek tájékoztatása, ezért támogató csoportjaikban rendszeresen foglalkoznak a témával is.
– A betegek többségének fogalma sincs arról, mi a különbség az originális, a generikus és a biohasonló gyógyszerek között. Ragaszkodnának a bevált készítményhez, ami sok esetben az életüket mentette meg, és rettegnek bármilyen változástól. Jó példa erre a krónikus mieloid leukémiás (CML-es) betegek közössége, ők
világszerte félelemmel várják, hogy a számukra életmentő gyógyszer generikus változata lesz-e olyan hatékony, mint az eredeti, és milyen mellékhatásokkal kell majd szembesülniük, életminőségük fog-e változni. Fokozottan igaz ez a biológiai gyógyszerekre, hiszen az, hogy az ilyen készítmény élő anyag, még inkább értelmezhetetlen a hematológiai betegeknek.
Értjük az anyagi megfontolásokat az egészségbiztosító részéről, de elengedhetetlennek tartjuk, hogy minden olyan döntést, ami a betegek életét befolyásolja, széles körű egyeztetés után hozzanak meg, a szakma és a betegszervezetek bevonásával.