Jól megkapta: Harcias Orbán, nagy mellénnyel – „kínosan alakult”

A német média első visszhangjaiban nem kevés fenntartással tudósított Orbán Viktor szerdai szerepléséről az Európai Parlamentben, kiemelve a sajtótörvénnyel kapcsolatos bírálatokat, de mindenekelőtt a magyar kormányfő „harcias“ fellépését

2011. január 20., 08:34

A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung online kiadása rámutatott: „Orbán a vita elején nyugodtan fogadta a bírálatot, a Zöldek képviselőinek (beragasztott szájú) fellépését is. „Másfél órával később azonban szidta kritikusait”. A liberális Süddeutsche Zeitung szerint „Egyes képviselők tiltakozással fogadták Orbánt, volt, aki európai Hugo Chaveznek nevezte. És Orbán? Ő kikérte magának, hogy beavatkozzanak belpolitikai kérdésekbe”.

Az ARD közszolgálati rádió és TV-hálózat helyszíni tudósítója szerint a várt nagy számonkérés, a heves bírálatok helyett az Európai Parlament konzervatívjai „dédelgették” Orbán Viktort, aki csak szelíd kéréseket kapott, hogy javítsa ki a médiatörvényt – miközben harciasan viselkedett. A „jobboldali populista” magyar kormányfő „nagy mellénnyel lépett a szónoki pultra” és „fenyegető hangon” beszélt. Az ARD idézte kijelentéseit, miszerint ne keverjék össze a magyar belpolitikát „az ő elnökségével” – de ha ezt teszik, készen áll a ''Az Európai Néppárt eddig megakadályozta Magyarország elleni határozat elfogadását. Ám suba alatt egyes konzervatív képviselők elismerik: nincs igazán keharcra. „Orbán erős kifejezéseket választott, fenyegető hangot ütött meg az Európai Parlamenttel szemben.”


Miközben Orbán korrektül számolt be az elnökség fél évéről, a képviselőket ez nem igazán érdekelte. A Zöldek leragasztott szájjal tüntettek. „Amennyiben az Orbán- kormány megsérti az EU jogrendjét, végső esetben az Európai Parlament szankciókkal fenyegethet. De ilyen messze senki nem akar menni, sem a konzervatívok, sem a szociáldemokraták“- hangsúlyozta a milliók által nézett és hallgatott ARD-hálózat tudósítása.

A liberális Die Zeit 'A magyar miniszterelnököt fagyosan fogadták Strassburgban' cím alatt számolt be az ülésről, rámutatva: 'Nyilván szükség lesz változtatásokra (a médiatörvényben), miután José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is erre figyelmeztetett, mondván: az EU számára a sajtószabadság szent. A bizottság még ezen a héten azt fogja igényelni Magyarországtól, hogy tisztázzon bizonyos pontokat, amelyek problematikusak, írta a lap.

A Financial Times Deutschland szerint ritkán élt meg az Európai Parlament ilyen vihart egy ország elnökségének kezdetén. A lap kiemelte, hogy Orbán „hevesen védekezett és személyére vette a szemrehányásokat. Jelezte: ha összekeverik az elnökséget a magyar belpolitikával, ez ellen kész harcolni és ez nem Magyarország, hanem az EU számára lesz ártalmas. Orbán könnyen használta a harc szót, sajtóértekezletén is, mondván: nem hagyja országát megsérteni, ha azzal vádolják, visszafelé tartanak a diktatúrához. Ilyen vádat mindenesetre az ülésteremben nem emeltek” – fogalmazott a lap.

A Der Spiegel elektronikus kiadásában arról irt, hogy Orbán ugyan „szeretett volna jó hangulatot kelteni, de látogatása kínosan alakult. (…) Kétharmados többség még nem biztosíték az elnökség zökkenőmentes lebonyolítására”, írta a liberális lap, amely kiemelte, hogy a kormányfő csak néhány mondatban foglalkozott a sajtótörvénnyel kapcsolatos szemrehányásokkal. ''Az Európai Néppárt eddig megakadályozta Magyarország elleni határozat elfogadását. Ám suba alatt egyes konzervatív képviselők elismerik: nincs igazán kedvükre a korlátlan szolidaritás Magyarországgal. A Néppárt már régen igencsak furcsa pártok gyűjtőhelye, panaszkodik egyik prominens képviselőjük. Valóban: a Néppártban egykor csak a régi Európa mérsékelt kereszténydemokratái tömörültek. ám azután ezek a pártok sokhelyütt, elsősorban Francia- és Olaszországban, feloszlottak. S hogy megtartsák az Európai Néppárt hatalmát, készek voltak abba egyes 'utcagyerekeket' is felvenni: például Berlusconi gárdáját vagy a buzgóan vallásos spanyol Néppártot. S aztán Orbán jobboldali-populista Fideszét is. S most ezeket az embereket kell védenünk, panaszolja a régóta szolgáló kereszténydemokrata.''

További írásokat olvashat Németországról a

www.ger-mania.huhonlapon