Jól megalázta Szlovákiát a Mandiner, amiért a szlovákok nem engedték meg, hogy az amerikai hadsereg szabadon mozogjon az országban

Az Orbán-kormány viszont belement abba, hogy engedély nélkül használhassa felvonulásra hazánkat az USA.

2019. március 12., 15:40

Szerző: Molnár Richárd

Szlovákia nemet mondott arra a típusú védelmi megállapodásra az Egyesült Államokkal, amelyet viszont Magyarország alá fog írni. A szlovák védelmi minisztérium ráadásul azt is bejelentette, hogy a továbbiakban részt sem vesznek azon a tárgyaláson, amelyet az USA kezdeményezett az egyezményről, mert annak elfogadása veszélybe sodorná az ország szuverenitását.

A szlovákok által elutasított védelmi együttműködési megállapodás (DCA) leglényegesebb eleme, hogy annak elfogadásával az amerikai szárazföldi csapatok, repülők és fegyverek szabadon, előzetes engedélykérés nélkül mozoghatnak az aláíró ország területén.

Ez a típusú kétoldalú megállapodás nem tartozik azok közé a kötelezettségek közé, amelyek NATO-tagként vonatkoznak Magyarországra. Ahhoz például, hogy a NATO keretein belül amerikai csapatok jöhessenek hazánkba, külön szövetségi szintű döntésekre van szükség.

Az Egyesült Államok azonban sok országgal köt DCA-megállapodást, hogy segítségével könnyen és gyorsan tudja mozgatni haderőit külföldön. Ilyen esetekben többnyire anyagi ellentételezést is ad. A szlovákoknak például felajánlották két katonai repülőtér felújítását.

Amerikai ĂŠs magyar katonĂĄk kĂśzĂśs kikĂŠpzĂŠse a Bakonyban Amerikai és magyar katonák közös kiképzése a Bakonyban, 2018. augusztus 3.
Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Magyarország azonban nem adta be könnyen a derekát, ugyanis a DCA tulajdonképpen a magyar szuverenitás erős korlátozásának is tekinthető, hiszen az USA-nak nem kell engedélyt kérnie a magyar kormánytól az ország területének használatához. Az amerikaiak azonban azzal vágtak vissza, hogy az egyezmény aláírásának halogatásával a Magyarország az agresszív külpolitikát folytató Oroszország kezére játszik. Végül másfél évnyi tárgyalás után a magyarok belementek a szerződés aláírásába, amit februári budapesti látogatásán közösen jelentett be Mike Pompeo amerikai és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter.

A szintén NATO-tag Szlovákia azonban sokkal tovább ment a tárgyalások elutasításával. A szlovák védelmi tárca indoklásában közölte: veszélyezteti, illetve korlátozza a Szlovák Köztársaság szuverenitását azoknak a jogi feltételeknek a megteremtése, amelyek lehetővé tennék, hogy idegen fegyveres erők korlátlan ideig úgy tevékenykedjenek az ország területén,

ráadásul az erről szóló szerződést annak megkötésétől számítva leghamarabb tíz évvel lehet felmondani, s a szerződés felmondása azt követően is 12 hónapos felmondási időhöz kötött.

A szaktárca közleményében rámutatott: ha idegen haderő ilyen körülmények között tevékenykedhetne az országban, az a NATO terminológia szerint idegen hadsereg katonai támaszpontjának létrehozásával jelentene egyet, és ezt a szlovák minisztérium elutasítja. A tárca szerint a DCA-szerződés precedenst teremtene arra, hogy Szlovákia területén idegen haderő állomásozzon, ráadásul úgy, hogy a szerződés nem szabná meg az országban állomásoztatott amerikai katonák maximális létszámát, az általuk használt hadászati technika mibenlétét és konkrét célját.

A szlovákok karakán kiállása nyilvánvalóan kényelmetlen az Orbán-kormány számára, amely folyamatosan a nemzeti szuverenitás elsődlegességét hangsúlyozza a nemzetközi vitákban, de az USA nyomására végül mégis lemondott döntési szabadsága egy részéről. Nos, ez nem hagyta nyugodni a Fidesz médiaalapítványába került Mandiner szerkesztőségét sem, ahol az alábbi képpel illusztrálták a DCA-szerződés szlovák elutasításával foglalkozó, átvett MTI-anyagot.

Hogy milyen indíttatásból, az nem egészen világos, de a Mandiner láthatóan az ország méretét érzékeltetve szállt bele a szuverenitását Magyarországnál erélyesebben őrző Szlovákiába, amely nem fogadta el az Egyesült Államok ajánlatát. Az állami hírügynökség anyagához nem fűztek kommentárt.

Az Európai Parlament képviselői megszavazták, hogy az Európai Unióban minden macska és kutya esetében kötelező legyen a mikrochip beültetése és a nyilvántartásba vétel, az illegális állatkereskedelem visszaszorítása és az állatjóléti szabályok megerősítése céljából.