Jogsegélyszolgálatot kínál a CÖF a rabszolgatörvény miatt

Ezt nem láttuk előre.

2019. január 8., 16:40

Szerző:

Váratlan lépésre ragadtatta magát az Orbán-kormány kedvenc civil szervezete, a Civil Összefogás Fórum. Míg decemberben az ellenzéki tüntetésre reagálva azt írták, hogy a túlórával foglalkozó törvényt rabszolgatörvénynek nevezni hibbant gondolat, és a Kádár-rendszerben még ajándéknak számított a másodállás, most jogsegélyszolgálatot ajánlottak fel a munkavállalóknak – derül ki közleményükből.

Azt írják, hogy a törvényi változtatásokat az ellenzéki politikai tábor és befolyásos médiája erős túlzásként rabszolgatörvénynek nevezi, amivel a CÖF és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) nem ért egyet.

– Miután azonban civil közösségünk születése kezdetétől fontosnak érzi részvételét a társadalmi kérdések megoldásában, s a magyar munkavállalók érdekeiért sem pusztán politikai szlogenek szintjén kíván kiállni, a CÖF és a CÖKA jogsegélyszolgálatot hív életre mindazon munkavállalók részére, akik úgy érzik, hogy a munkajogi kódex módosítása nyomán – az új törvényi előírások alkalmazása miatt – valószínűleg jogsérelmük keletkezett, a meghatározott munkavégzésre irányuló jogviszonyukkal kapcsolatban

– jelentik ki.

Közleményük azzal zárul, hogy hiszik és remélik, hogy e vállalásuk révén a szervezet is hozzá tud járulni a magyar munkavállalói társadalom biztonságérzetének fennmaradásához, és Magyarország további sikereihez.

Csizmadia László, a CÖF alapítója
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A fideszes parlamenti többség december 12-én botrányos körülmények között, jogellenes módon megszavazta a Munka törvénykönyvének módosítását, amelynek értelmében a munkáltatók évi 400 óra túlórára is kényszeríthetik a munkavállalóikat, 12 hónap helyett 36 hónap áll a rendelkezésükre, hogy odaadják az ezért a munkáért járó pénzt. A szavazást követően ellenzéki tüntetések kezdődtek országszerte, a szakszervezetek január 19-re mindenkit országos demonstrációra hívtak