Játszótér a Fecskéknek
A gyermekotthonok támogatása az EMIH és a CEDEK szellemiségéből következik. Ma Magyarországon a gyermekek körülbelül egy százaléka él állami gondozásban – csaknem huszonkétezren. Felmérések szerint közülük majdnem minden második gondolkozott már azon, hogy az életének valójában semmi értelme sincs.
Fotó: Fekete István
Az ország területén működő, több mint hatszáz gyermekotthon jelentős része komoly anyagi gondokkal küzd. Ezért döntött úgy 2016 elején az EMIH, hogy először négy gyermekotthont fog lehetőségeihez mérten támogatni: tavaly, ahogy az idén is, az egyszázalékos felajánlásokból befolyó összeget a havi rendszerességű utcai ételosztásra, valamint erre a célra költi. Ehhez csatlakozva a CEDEK szeretetszolgálat is adománygyűjtésbe kezdett. Kiemelt fontosságúnak tartják ugyanis, hogy a zsidó közösség részt vállaljon az általános társadalmi felelősségvállalásból. Így a kiválasztott otthonok semmilyen formában nem kapcsolódnak sem az EMIH-hez, sem a CEDEK-hez. Ahogy Köves Slomó rabbi írja: „Hisszük, hogy a segítségnyújtás fontosságának eszméje független a hitünktől vagy származásunktól. Azzal, hogy kilépünk a megszokott keretek közül és egyházunkhoz nem kapcsolódó szervezeteket segítünk, nagyon fontos üzenetet fogalmazunk meg: függetlenül az identitásunktól, a vallásunktól, a segítségnyújtás parancsa egyetemleges, és általa tehetjük jobbá egész Magyarországot, közös otthonunkat.”
Fotó: Fekete István
A Fecske Otthon Ferencvárosban lát el szociális és gyermekjóléti alapszolgáltatásokat. A gyermekek átmeneti otthonában olyan kicsik laknak, akik ideiglenesen ellátás és felügyelet nélkül maradtak – vagy elhelyezés hiányában ezek nélkül maradnának. Az otthonban a gyermekek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését elősegítő, az életkoruknak, egészségi állapotuknak és egyéb szükségleteiknek megfelelő étkeztetéséről gondoskodnak, ruhát, mentálhigiénés és egészségügyi ellátást adnak számukra, biztosítják a nevelésüket, lakhatásukat. Segítséget nyújtanak abban is, hogy visszatérhessenek a családjukba.
A CEDEK törekvését támogatja az MGYOSZ is, amely a játszótérhez csaknem hatmillió forintos támogatást biztosított. Ez, ahogy az eseményen elhangzott, illeszkedik az MGYOSZ filozófiájába: a legnagyobb hazai munkaadói érdekvédelmi szervezet kiemelten fontosnak tartja a fiatalok támogatását. Tavaly például a Budapesti Fazekas Mihály Általános Iskola és Gimnázium számítógépparkjának felújításában segédkeztek.