Iskolákban alakítana ki lőtereket az állam
Az RTL Klub egy iskolaigazgatótól kapta meg a levelet, amelyben a Klebelsberg Központ arról érdeklődik, hogy van-e az iskola területén olyan „legalább 6 x 15 méteres elkeríthető tér (akár udvari rész is lehet), amely ellátható minden lőtávolságból biztos fedezékkel”.
Maruzsa Zoltán, az Emmi köznevelésért felelős helyettes államtitkára már márciusban beszélt a lehetőségek felméréséről. A helyettes államtitkár akkor azt mondta, meg kell vizsgálni a rendelkezésre álló infrastruktúrát. Azt is hozzátette: ő személyesen azt szeretné, ha nem az iskolákban lenne lőtér, hanem az iskolák mellett.
Szüdi János, a Pedagógusok Szakszervezetének oktatási szakértője szerint a lövészet kiemelkedően veszélyes sport, tehát aki úgy dönt, hogy lőteret létesít egy iskolában, az nagy felelősséget vesz a vállára. Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke az RTL Klubnak azt mondta: az ilyen sportoknak nem az iskolában kell helyet kialakítani. Az MSZP pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyerekek militarizációja helyett jó lenne először inkább normális tornatermeket építeni az iskolákba.
A lőtérőrület bő egy éve robbant ki, amikor Orbán Viktor tavaly május végén Dunaújvárosban, a Modern városok nevű ígérgetős kampánykörútján bejelentette, hogy rövid távú tervei szerint mind a 175 járásban lesz lőtér, vívóterem és lovasközpont, mert „ugyan sportos nemzet vagyunk, mégis túlsúlyosak, betegesek”. 22 milliárd forintot mindenesetre gyorsan el is tettek lőtérépítésre.
Sportcélokból nyilvánvalóan tökéletesen felesleges 197 lőteret építeni (a már meglévők mellé különösen), hiszen ez egy kimondottan drága és roppant szigorúan szabályozott sport/hobbi, így nem is űzik túl sokan. Ráadásul mivel a lövészet igen hangos, minden egyes hazai lőtér szomszédságában tiltakoznak a zaj miatt. Így aztán rögtön megkezdődött a találgatás, hogy valójában mi állhat az ötlet mögött. Segít kicsit tisztábban látni, hogy Simicskó István honvédelmi miniszter már Orbán bejelentése előtt több hónappal felvetette, hogy az egykori MHSZ-hez hasonló félkatonai szervezetet kellene alapítani. A Honvédelmi Sportszövetségről szóló törvényben is szerepel, hogy „a tömegeket befogadó és kiképző lövészegyletek felállítása és léte jóval túlmutat az egyszerű sporttevékenységen (…) elősegíti a katonai kézifegyverek használatának gyors elsajátítását”. Arról nem is beszélve, hogy a 197 lőtér remek lehetőséget nyújtana a kormány régóta dédelgetett elképzelése, a járási alapon szervezett önkéntes tartalékos haderő tagjai számára a rendszeres gyakorláshoz.
De hogy mindennek mi köze az iskolákhoz és miért ott akarnak lőtereket kialakítani, arra egyelőre nincs válasz.