Ilyen még nem fordult elő a Parlamentben
Nem akármilyen szavazási hercehurca után engedte át a parlament házbizottsága azt a Lázár János fideszes frakcióvezető kezdeményezésére benyújtott javaslatot, amely az Alkotmánybíróság jogkörének szűkítéséről szól. A javaslat a parlamenti szavazáson az első adatok szerint nem kapta meg a szükséges kétharmados többséget. A házbizottság szerint azonban négy fideszes képviselő időben jelezte: a szavazógéppel volt gond, ezért az ő szavazatukat is beszámították.
Elfogadta az országgyűlés azt a törvénymódosító javaslatot, amelyet Lázár János fideszes frakcióvezető kezdeményezésére, a kormány támogatásával a parlament alkotmányügyi bizottsága nyújtott be a parlamentnek az Alkotmánybíróság jogkörének szűkítéséről – írta az
origo.hu. A döntést zavaros szavazás és a házbizottság ülése előzte meg. A portál beszámol arról, hogy a kormány által is támogatott módosító indítványra ugyanis a szavazás első adatai szerint 257 képviselő szavazott igennel, ami kevesebb, mint az összes képviselő kétharmada. Az ellenzék nagy tapssal fogadta ezt az eredményt, a kormánypárti frakciókból azonban egyből jelezték, több képviselőjüknek sem működött a szavazógépe. Az origo.hu beszámolója szerint a szavazás után összehívott rendkívüli házbizottsági ülés végül úgy döntött, figyelembe veszik a négy fideszes képviselő szavazatát, akik már az eredmény kihirdetése előtt jelezték, nem működtek a szavazógépek. Ezt a házbizottsági ülés után a parlamenti ülést levezető jobbikos Balczó Zoltán jelentette be.Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője október végén úgy módosította volna az alkotmányt és az Alkotmánybíróságról szóló törvényt, hogy a testület ne dönthessen olyan kérdésekben, amelyekben nem lehet népszavazást tartani. A javaslatot Lázár azután vetette fel, hogy az Alkotmánybíróság elutasította az egyes végkielégítésekre kivetett 98 százalékos különadóról szóló jogszabályt. Az ellenzéki, civil és kormánypárti kritikák után Lázár módosító indítványt kezdeményezett. A parlament alkotmányügyi bizottsága által benyújtott indítvány szerint az Ab csak akkor semmisítheti meg a költségvetésről, adókról, illetékekről és járulékokról szóló jogszabályokat, ha azok sértik az élethez, emberi méltósághoz való jogot, a személyes adatok védelmét, a gondolat- és lelkiismereti- és vallásszabadsághoz, illetve a magyar állampolgársághoz fűződő jogokat. Erről a módosító indítványról szavaztak a képviselők. Révész Máriusz fideszes képviselő az origo.hu-nak a házbizottsági ülés vége előtt azt mondta: már jóval a szavazás előtt jelezte három párttársa, hogy nem működik a szavazógépe. Révész hozzátette, Meggyes Tamás is azt állítja, hogy jelentkezett, de őt személyesen nem látta. Révész szerint az ülést vezető jobbikos Balczó Zoltánnak meg kellett volna kérdeznie a jelentkező képviselőket, hogy miként akarnak szavazni, de ezt nem tette meg, hanem kihirdette az eredményt.
Nem lehet utólag módosítani
A döntést az ellenzéki frakciók tapssal fogadták, amikor az elnöklő Balczó Zoltán kihirdette, hogy a parlament az indítványt elutasította. Az MSZP-s Tóbiás József kezdeményezésére hívta össze Balczó a házbizottság rendkívüli ülését. Tóbiás szerint a házszabály egyértelmű: kihirdetett döntést nem lehet utólag módosítani, aki pedig nem nyomott gombot, az nem szavazott.
A parlamenti bizottság által benyújtott módosító az Alkotmánybíróság jogkörének szűkítéséről csak 257 igen szavazatot kapott. Ez egészen pontosan 66,5 százalék, vagyis 0,1666 százalékkal elmarad a szükséges kétharmadtól. A
NOLarról számolt be, hogy közvetlenül a szavazás után Jakab István, a parlament alelnöke és három további fideszes képviselő jelezte, hogy ők igent nyomtak, de szavazatuk nem jelent meg az eredményben. Az ülést irányító alelnök, a jobbikos Balczó Zoltán ellenőriztette, mi történt, és kiderült: a négy jelentkező kormánypárti politikus szavazógépét aktiváló kártya be volt helyezve a leolvasóba, vagyis elvileg nem lehetett technikai akadálya, hogy voksukat rendben leadhassák. Balczó elmondta: a szokások alapján a technikai okok miatt szavazásukban gátolt képviselők bemondásra voksolhatnak, amit figyelembe is vesznek. Így lenne 261 igen a módosítóra, ami elég a kétharmadhoz.Összeült a házbizottság
Balczó az ügy fontosságára való tekintettel nem kívánta egyedül eldönteni a kérdést, ezért a szavazást követően rendkívüli ülésre gyűlt össze a házbizottság, hogy a kérdést tisztázza.
A házbizottság nem sokkal déli 12 előtt hozta meg egyhangú döntését. Balczó Zoltán ismertetése szerint minden frakció egyetértett abban, hogy a szavazásban bármilyen okból akadályozott, de jelenlévő képviselők szóban pótolhatják voksukat. Jakab István és három társa így lehetőséget kapott, hogy véleményét kifejtse. Balczó ezek után kihirdette: 261 igenre módosult az eredmény, vagyis a módosító elfogadva.
Kórusban hazudtak
A
Magyar Nemzet onlineközölte: a Fidesz szerint a szocialisták „kórusban hazudtak” a parlamentben, amikor a Lázár János-féle alkotmánymódosításhoz benyújtott módosító indítvány szavazása után azt állították, hogy a fideszes Meggyes Tamás nem volt jelen az ülésteremben. A portál azt írja: L. Simon László, a Fidesz országgyűlési képviselője budapesti sajtótájékoztatóján bemutatott egy, az ülésről készített videofelvételt, amelynek alapján közölte: Meggyes Tamás bent volt az ülésteremben a szavazás idején, kézfeltartással jelezte a levezető elnöknek, hogy szavazott, de nem működött a szavazógépe.A szocialisták azonban „kórusban” azt kiabálták, „bent sem volt, bent sem volt”, vagyis „a Meggyes Tamás ellen indított hadjárat részeként” úgy állították be a fideszes parlamenti képviselőt, hogy csalt a szavazási procedúra során – mondta L. Simon László, aki emiatt felszólította az MSZP-frakciót, kérjen bocsánatot a Fidesz képviselőcsoportjától és Meggyes Tamástól. L. Simon László szerint amit a szocialisták tettek, példa nélküli eset a parlamentarizmus történetében.