Ilyen csak az NCIS-ben van – Ki lőtt rá Lakatos Csabára?
– Fotózhatjuk?
– Honnan vagytok? – kérdez vissza Tanyi György. Megmondjuk. Bólint. A Fővárosi Törvényszék folyosóján állunk. Tanyi ötvenkét éves. Sötét zakó, Puskás-pocak, középen hosszúra hagyott és hátrazselézett haj. Puha a kézfogása. Korábban sportolt, abbahagyta, felszedett pár kilót. Fénykorában volt pár száz embere, felkarolta a „nyolckerben” lézengő fiúkat, edzőtermekbe járatta és alkalmazta őket a szórakozóhelyek védelménél. Sokat tud. Korrupt rendőrökről, maffiózókról.
Ám mára eltűnt a régi világ. Tanyi a HVG-nek hat éve azt nyilatkozta, „ma már kétszáz ember sincs, akit össze lehetne fogni. Van két-három, pozícióban lévő fiatal srác, akiknek vannak ismerősei, de ezek nem a »katonáik«. Most nincs összetartás, régebben volt.”
Fotók: Kovalovszky Dániel
A kilencvenes évek maffiózói börtönben vannak, vagy őrizetben, vagy már nem élnek. Tasnádi Pétert, az első magyar maffiaper vádlottját fél évvel a szabadulása után ismét bevitték a rendőrök. Legutóbb azzal vádolták, hogy megbízást adott feleségének megölésére és arra, hogy anyósát savval öntsék le. Most orgazdasággal gyanúsítják. Napjainkban zajlik a rendszerváltozás nagy ügyeinek fináléja, az alvilág akkori szereplőit igyekeznek kivonni a forgalomból. Hogy miért most? Nem tudni.
Radnai László, Portik Tamás üzlettársa nemcsak Portikra vallott a bíróságon – szerinte ő áll a kilencvenes évek összes leszámolása mögött –, hanem Tanyi Györgyre is. Tanyit azzal vádolják, hogy 18 évvel ezelőtt, a Fiumei úti temető egyik épületének tetejéről rálőtt Lakatos Csaba hajtóra. A vádlott viszont állítja: ő jóban volt Lakatossal, nem érti, miért vádolják előre kitervelten elkövetett emberölés kísérletével. Tanyinak van még két másik ügye is: egy szórakozóhelyen összeverekedett valakivel, és használta a gázpisztolyát, egy koccanás után pedig rátámadt a másik autó sofőrjére, aki a hírek szerint rokkant volt.
Most az iratokat böngészi, ügyvédjével konzultál. Kadlót Erzsébet régi motoros, volt bíró, egy időben alkotmánybírósági tanácsadó, most a Magyar Kriminológiai Társaság főtitkára.
Megérkeznek Tanyi testvérei is: János és József. Marcona férfiak. Őket igazoltatták anno az ügetőhöz közel, a Lakatos Csaba elleni merénylet után fél órával. Kocsijukban lőszerek voltak, plusz egy pisztoly. Pintér Sándor még országos főkapitányként járt a helyszínen, meg is „szakértette” a fegyvert, azt mondta, flóbertpisztoly. A vádirat szerint Tanyi és a megfigyelő, a negyedik ember taxival menekült el a helyszínről.
Tóth István fegyverszakértőt hallgatja meg a bíróság. Az ősz férfi 1982 óta dolgozik a rendőrségen. Jól emlékszik a történtekre. Az ügetőn Lakatos Csabára 22-24 méterről négy lövést adtak le, három golyó eltalálta, a nyakán, az ágyékcsigolyájánál meg a combján, két lövedéket kiműtöttek a testéből. Túlélte. Tóth azt meséli, őt Lázár János, az ORFK néhai bűnügyi főigazgató-helyettese hívta fel, hogy menjen ki a helyszínre. Kocsiba ült. Először a közelben elfogott és a rendőrségre előállított Tanyi testvérek kezéről vett mintát, aztán a helyszínre sietett.
Valaki azt mondta, a temető felől jött a lövés. Tóth elindult, a sírok között találkozott egy biztosító rendőrrel, az igazoltatta, majd ketten kezdtek el kutatni. Sáros volt a kerítés, valaki átmászhatott rajta. A sírok között találtak egy puskatust. Mintha kettétört volna a fegyver, a csőrészt azonban nem találták. A közeli épület tetején pedig négy lőszer hüvelye hevert egymás mellett. Olyanok voltak, mint amilyeneket a Tanyi testvérek kocsijában találtak. Olyanok, de nem ugyanazok. A bűncselekménynél használt fegyver nem volt az autóban. Több hónappal később, márciusban aztán a temető kertésze talált egy fegyvercsövet a közelben. A bírónő egy nagy papírzacskót vesz elő, benne a megtalált fegyver. A szakértő nem állítja, hogy ezzel a puskával követték el a merényletet, de szerinte egy hasonló, kínai gyártmányú fegyver lehetett a tettes kezében. Tóth elmagyarázza, hogyan működik a szerkezet. Aztán kiderül az is, hogy kerülhetett a temetőkerítés tövébe a puskatus. Az elkövető a bűncselekmény után elmenekült, miközben leugrott a kerítésről, nekiütötte a vasnak a fegyvert, így az kettétört. A puskát a csövénél foghatta, az a kezében maradt, a tus meg a földre esett.
Tanyi jelentkezik, kérdezni akar. Varga Gabriella bíró bólint. A férfi feláll, miközben beszél, a puska felé mutogat.
– Hozzá ne nyúljon! – szól rá a bíró.
– Dehogy, nem vagyok hülye – mondja Tanyi. Aztán a szakértő felé fordul:
– Van a puskának külön tára?
Tóth hosszan magyaráz, a lényeg: nincs.
– B. László viszont több vallomásában azt állította, hogy látott engem, ahogy betárazom a fegyvert – mondja Tanyi.
B. László a Tanyi testvérek mellett az ügy negyedik vádlottja. Állítólag ott volt a helyszínen. Tanyi Györgyre vallott, szerinte a férfi egy kis téglalap alakú tárat tett a fegyverbe, lehasalt a tetőre, és célba vette az ügetőn álló Lakatos Csabát. Azt is mondta, hogy a fegyvert egy kismotorral szállították, az ülés alatt volt a puska, ketten ültek a motoron. A védelem szerint ez kizárt, hiszen a puska nem férhetett be a csomagtartóba.
Tóth István fegyverszakértő és Tanyi György a tárgyaláson Fotó: Kovalovszky Dániel
B. Lászlót kérdezik, azt mondja, fenntartja a vallomását. Vádalku miatt vall így a férfi? Vagy tényleg megfélemlítette Tanyi, azért volt a helyszínen, és most magát védi? Nincs válasz. Egy másik tanú korábban azt állította, annak idején Portik és Tanyi felosztották egymás között a likvidálások intézését.
Nincs könnyű dolga a bírónak. Ráadásul hiányzik egy csomó bizonyíték, például kámforrá váltak a helyszínen készült videofelvételek. Utoljára Doszpot Péter sztárzsaru Teve utcai irodájának páncéljában voltak.
– De eltűntek – jegyzi meg pikírten a bírónő.
– Szaktanácsadóként vagy szakértőként volt a helyszínen? – kérdezi Kadlót a fegyverszakértőt.
Láthatóan azt igyekszik bebizonyítani, hogy nem az előírásoknak megfelelően történt a szakértői munka.
– Volt már bűncselekmény helyszínén? – kérdez vissza a szakértő. A bíró rendreutasítja, ő nem kérdezhet.
Tóth magyarázatából kiderül, soha nem papírozták le előre a parancsot. Felhívták, ő ment.
Tanyi folyton jelentkezik, látszik, készült. A bíró többször leinti. Aztán szót kap. Kiderül, egy matematikussal röppályát számoltatott, ábrája is van, eszerint nem a temető melletti épület tetejéről érhették Lakatost a lövések, mutatja a papírt a fegyverszakértőnek.
– Miért nem modellezték a lövedék röppályáját? – kérdezi.
A szakértő egy egyszerű „tornagyakorlattal” bizonyítja, miért lehetetlen kiszámolni a röppályát.
– Ilyen csak az NCIS-ben van – utal az amerikai krimisorozatra.
A saját derekára bök:
– Ha itt ér a lövés, és én előrehajolok, akkor úgy tűnhet, hogy a testemben a lőcsatorna lefelé vezet, vagyis felülről lőttek meg. Pedig ez nem biztos. A testhelyzettől függ. Nem tudhatjuk, hogyan állt és viselkedett az áldozat a lövéskor, illetve közvetlen utána – mondja. Tanyi testvérei mereven figyelik a tárgyalást. Az egyik felhúzza magát, közbeszól. Tanyi György csitítja. Látszik, ő az ész. Azt mondja, nem kapott meg minden papírt. A bíró szerint ez lehetetlen, de legyint, átküldi újra. Tanyi azt kéri, az iratokból felkészülve újra kérdezhesse a fegyverszakértőt. A bíró belemegy, így Tóthnak ismét lesz egy jelenése. De nem húzódhat el az ügy. Varga Gabriella szól előre: ítélet júniusban várható.