Így is lehet: összedolgozott Szijjártó és Tordai, 30 család lakhatását mentették meg

„Annyi biztos, hogy a siker csapatmunka volt” – írta Tordai.

2021. június 4., 12:48

Szerző:

Megmenekültek a kilakoltatástól az egészségügyi dolgozók és hozzátartozóik a II. kerületi Lipótmezőn – közölte Facebook-oldalán Tordai Bence, a Párbeszéd országgyűlési képviselője, frakcióvezető-helyettese.

A képviselő elmondása szerint a közel 30 család lakhatásának biztosítása érdekében találkozót kezdeményezett a tulajdonosi jogokat gyakorló Külügyminisztérium vezetőjével, és Szijjártó Péter ígéretet tett arra, hogy nem lakoltatják ki az OPNI területén található szolgálati lakásokból az ott élőket.

Így a családok maradhatnak a házakban, vagy új, magasabb minőségű ingatlanokat építenek számukra az OPNI-területen belül. Tordai szerint a külügyminiszter azt is kifejezte, hogy a II. kerületi önkormányzattal partnerként fognak együttműködni az ügyben, és a szolgálati lakások kezelését – Őrsi Gergely polgármester kezdeményezésének megfelelően – átveheti a helyhatóság.

„Ezzel végre lezárulhat az ott lakók kálváriája – de hosszú út vezetett idáig”

– írta Tordai.

A korábban az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) alkalmazottjaiként helyben szolgálati lakást kapó egészségügyi dolgozók és családjaik lakhatása akkor került veszélybe, amikor kiderült: a kormány elit bentlakásos középiskolát alakítana ki a hatalmas, ősfás területen – írta a képviselő. Tavaly decemberben pedig jött a felszólítás a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől: 30 napon belül hagyják el a lakók az évtizedek óta otthonukul szolgáló lakásokat, amelyek bérleti díját folyamatosan fizették. „Igen, a Covid-járvány közepén akarta utcára tenni a kormányzat »a nemzet hőseit«” – tette hozzá Tordai, aki szerint ekkor lépett akcióba Orosvári Zsolt és Szepesházi Péter II. kerületi ügyvéd.

Orosvárit a „Kezdjetek el élni”, az „Ágyat az anyukáknak!” és a „Klímát a kórházakba!” akciók nyomán ismerte meg az ország, Szepesházi Péter pedig korábban Handó Tünde elleni tiltakozásul mondott le bírói talárjáról.

„Nekik és a munkájukról tudósító médiának köszönhető, hogy a hatalom nem tudott könnyedén elbánni a kisemberekkel, akik a civil támogatásnak köszönhetően bátran kiálltak az érdekeikért. De a Vagyonkezelő nem tágított: a kilakoltatások végrehajtására pert indított a lakók ellen. Míg az állam a családok elleni hadakozással volt elfoglalva, a II. kerületi önkormányzat a megoldás keresésével: Őrsi Gergely polgármester tárgyalásokat kezdeményezett a kormánnyal a szolgálati lakások átvétele és az ott élők lakhatásának biztosítása érdekében. Az egyeztetések elindultak, de az áttörés nem született meg” – írta Tordai.

Végül május közepén érkezett a hír:

Az OPNI 40 hektáros területe, benne a több mint 150 éves műemlék épülettel átkerült a Külgazdasági és Külügyminisztérium kezelésébe.

„Bár korábban sosem kértem találkozót fideszes miniszterektől, ekkor úgy éreztem, hogy a kilakoltatástól fenyegetett 30 család érdekében kivételesen ezt is meg kell próbálnom. És kisebb meglepetésemre: bejött” – írta Tordai, aki arra is kitért, hogy korábban számos kemény csörtéje volt Szijjártó Péterrel.

„Ezért becsülöm, hogy ez ügyben ő is félre tudta tenni alapvető ellentéteinket, és nyitottan állt a felvetéshez. Szerdai minisztériumi egyeztetésünkön végül biztosított arról, hogy senkit nem raknak az utcára, és az önkormányzattal partnerségben biztosítják az érintett családok lakhatását és helyben maradását” – írta Tordai, hozzátéve: „Annyi biztos, hogy a siker csapatmunka volt: a lakók bátorsága, a civilek állhatatossága, a média figyelme és a polgármester konstruktivitása nélkül én sem érhettem volna célt a miniszternél. Ez a történet világosan megmutatja: a közösség ereje, az emberek hatalma előtt a hatalom emberei is fejet hajtanak."

(Kiemelt kép: Tordai Bence Facebook-oldala)

Az önkormányzati köztisztviselők országszerte sztrájkba léptek, hogy érdemi béremelést követeljenek a 2008 óta változatlan illetményalap és az alacsony fizetések miatt, ezért ma sokkal nehézkesebb az ügyintézés.