Időjárás: olyan komoly hőség vár ránk, hogy külön munkavédelmi tájékoztatót adott ki a tisztifőorvos

A keddi időjárás pokoli meleget hoz, a szabadban dolgozók különösen nagy veszélynek vannak kitéve.

2024. augusztus 26., 17:45

Szerző:

A hétfői időjárás során sok napsütésre számíthatunk kevés fátyol- és gomolyfelhővel, egy-egy zápor, zivatar legfeljebb a középső tájakon alakulhat ki. Éjszaka a Dunántúl egyes részein erőteljes lesz a felhőképződés, és ott zápor, zivatar is előfordulhat – írja a HungaroMet.


Kedden a fátyolfelhőzet, illetve az erőteljessé váló gomolyfelhő-képződés mellett legalább többórás napsütés várható. Az éjszakai csapadékgócok lecsengenek, majd főként a késő délutáni, kora esti órákban – legkisebb eséllyel nyugaton – ismét kialakulnak záporok, zivatarok.


Az északias szelet élénk, helyenként erős lökések kísérik. Zivatarok környezetében is megerősödhet a szél.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 17 és 22 fok között várható, ennél hűvösebb a hidegre hajlamos északi völgyekben lehet.


A legmagasabb nappali hőmérséklet kedden 28 és 35 fok között alakul.

Másodfokú riasztás van érvényben

Ismét másodfokú hőségriasztás van érvényben, a munkahelyeken is fokozott figyelmet kell fordítani a megelőző intézkedésekre.

Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján az ország egész területére rendelt el másodfokú hőségriasztást szombat 0 órától péntek éjfélig.


A Munkavédelem Foglalkoztatás-felügyelet felhívta a figyelmet arra, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztálya a minisztérium honlapján felhívást tett közzé a melegben végzett munka veszélyeivel kapcsolatban.


A nagy meleg, a napokig tartó hőség mindenkit megvisel, de rendkívül megterhelően hat a fizikai munkát végzők szervezetére. A szervezet hőszabályozó képességét az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a ruházat, a táplálkozás és a gyógyszerszedés is befolyásolja.


Hőséghullámok idején a munkavégzés még fokozottabb megterhelést jelent a szervezetre. A tartós meleg környezeti hőmérséklet (magas napi középhőmérséklet) és a fizikai munka a szervezetben többlethőtermelést okoz, ami megnöveli a hőártalmak – például hőséggörcsök, hőkimerülés, hőguta – kialakulásának kockázatát.


A szabadban dolgozók számára különösen nagy az egészségi és biztonsági kockázat.


A munkavédelmi előírások alapján a munkahely melegnek minősül, ha a munkahelyi klíma a munkahelyen a 24 Celsius-fok (K)EH értéket meghaladja, vagy szabadtéri munkahelyen a napi középhőmérséklet legalább egy napig meghaladja a 25 Celsius-fokot, és az országos tisztifőorvos a hőség miatt a figyelmeztetést vagy a hőségriasztást kiadta.



A melegnek minősülő munkahelyeken a munkavállalók igénye szerinti mennyiségben megfelelő hőmérsékletű (14-16 Celsius-fokos) ivóvizet kell biztosítani. Zárt téri munkahelyen, ha az melegnek minősül, óránként legalább 5, de legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell alkalmazni.


Fel kell hívni a munkavállalók figyelmét, hogy kerüljék az alkoholt, a magas koffein és cukor tartalmú italokat. A verejtékezéssel elvesztett ásványi anyagokat a munkaközi szünetekben és a pihenőidő alatt kisebb étkezésekkel javasolt pótolni.

Munkaszervezéssel kell biztosítani, rendszeresen legyen pihenőidő, amit lehetőleg a környezethez képest hűvösebb (árnyékos) helyen, megfelelő ülőalkalmatossággal ellátott körülmények között töltsenek a dolgozók – írják a közleményben.

Készítsék fel a dolgozókat arra is, hogy felismerjék és kezelni tudják a hőség okozta túlzott igénybevétel és a hőguta tüneteit. Mindig legyen mobiltelefon a munkaterületen, ha segítséget kell hívni. A munkavállalók közül javasolt kijelölni olyan személyt, aki felügyeli a megelőző intézkedések betartását.


Szabadban számos különös szabály javasolt: a munkát úgy kell megszervezni, hogy felváltva tartózkodjanak a tűző napon a dolgozók, 11-15 óra között lehetőség szerint árnyékos helyen folyjon a munka, könnyű, világos színű és lazán viselhető ruházatban, amennyiben ez nem veszélyezteti a biztonságos munkavégzést.

Észak-Európában enyhül a hőség

Nyugat felől frontok érkeznek, ám ezek csak kontinensünk északnyugati, északi részére hoznak csapadékot, illetve markánsabb felfrissülést. A már a Kelet-európai-síkság felett járó hidegfront mögött körülbelül 10 fokkal esett visszább a hőmérséklet, a csúcsértékek általában 25 fok alatt maradnak.


Ezzel szemben a front által nem érintett déli és keleti országokban – ahol még mindig anticiklonális hatások uralkodnak – továbbra is forróság és szárazság a jellemző, a maximumok szinte mindenütt meghaladják a 30, sok helyen a 34-35 fokot is.


A Kárpát-medence anticiklon peremén helyezkedik el, nedvesebb és labilisabb levegő érkezik fölénk, kedden már záporok, zivatarok is kialakulnak.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)