Damoklész kardjaként lebeg a fejünk felett a márciusi fagy
Fagy jelentkezhet vasárnap hajnalban az ország bizonyos pontjain, ami a napokban virágzó gyümölcsfákra nézve különösen veszélyes lehet.
Az időjárási előrejelzések szerint még nem múlt el a hajnali fagy veszélye. Emellett közepesen vagy erősen felhős időre számíthatunk, szombaton az Alföldön lehet a legtöbb napsütés, vasárnap pedig napközben lesz egy nagyobb szakadozás, vékonyodás a felhőzetben. Éjszaka sok lesz felettünk a felhő, emellett helyenként párássá válhat a levegő, illetve foltokban köd is képződhet. Helyenként kisebb eső, zápor kialakulhat, szombaton főként a Dunántúlon, vasárnap eleinte az északi megyékben, majd a nap második felétől - amikor ismét erősen megnövekszik a felhőzet -, már szórványosan valószínű csapadék.
A délkeleti szél élénk, főleg az Észak-Dunántúlon időnként erős lesz.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet szombatról vasárnapra általában 2 és 7 fok között várható, a kezdetben kevésbé felhős északkeleti tájakon lehet gyenge fagy.
Vasárnap délután Közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Napközben lehet egy nagyobb szakadozás, vékonyodás a felhőzetben, ekkor több órára kisüthet a nap, de a fátyolfelhőzet miatt ez nem lesz zavartalan. A nap első felében helyenként, majd az éjszakai órákhoz közeledve egyre nagyobb területen növekszik meg a csapadékhajlam. A délkeleti szél nagy terülten lesz élénk, főleg az Észak-Dunántúlon időnként erős széllökések is előfordulhatnak.
A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap többnyire 14 és 20 fok között alakul.
A légkörben zajló több fokos melegedés miatt melegfronti hatások tapasztalhatók. Többek között fejfájás, vérnyomásváltozás tapasztalható.
Veszélyben vannak a fagy miatt a virágzó gyümölcsfák
A tavasz első hetében is folytatódott a február eleje óta tartó, az átlagosnál jelentősen melegebb időjárás, melynek következtében a vegetáció 3-4 héttel fejletteb az ilyenkor szokásosnál. A korai gyümölcsfák virágoznak, és az őszi vetésű szántóföldi növényeinknél is látványos a fejlődés.
Az előttünk álló hetekben azonban még számítani lehet fagyokra, amik elsősorban a gyümölcstermést veszélyeztetik, mivel már olyan fenológiai fázisban – virágzáskor illetve a terméskezdemény vagy akár a termés fejlődésekor – érik a gyümölcsfákat, amikor sokkal inkább fagyérzékenyek, mint a fejlődésnek egy korábbi stádiumában.
A tavaszi fagy sok bosszúságot okozhat azok számára, akiknek kertjük vagy gyümölcsösük van, szerencsére ma már többféle módszer létezik a kár enyhítésére. Cikkünket itt olvashatja >>>
(Kiemelt kép: Pixabay)