Idén is lesz erzsébetvárosi Irodalmi Ösztöndíj Pályázat
Tavaly is nagy sikere volt, csaknem százan pályáztak. A szervezők szeretnék, ha idén több nő képviseltetné magát.
A tavalyi tapasztalatok alapján elmondható, hogy a hetedik kerületi önkormányzat rangos lehetőséget teremtett meg, amellyel hosszútávon mindenki nyerhet – mondta az ösztöndíj pályázat 2021-es évadának sajtótájékoztatóján a zsűri elnöke. Gács Anna irodalomkritikus hozzátette: a nyertesek nagyon „sokfélék” voltak, költők, prózaírók, ismert és ismeretlenebb szerzők is voltak közöttük. Reméli, hogy ez a sokszínűség idén is jellemzi majd a jelentkezőket.
Erzsébetváros kultúráért is felelős alpolgármestere, a díj egyik megálmodója arról beszélt, hogy „Örkény, Jókai, Rejtő Jenő, Faludy György kerületében” mindig is fontos lesz a minőségi kultúra támogatása. Szücs Balázs szerint mindezt úgy kell megvalósítani, hogy semmilyen formában se csorbuljon a művészek szabadsága. „Erzsébetváros nagy irodalmi hagyományokkal rendelkezik, így nagyon büszkék vagyunk rá, hogy Magyarországon az önkormányzatok közül elsőként alapítottunk önálló irodalmi ösztöndíjat. Ugyanakkor nem szeretnénk korlátokat szabni, nem szeretnénk megszabni a művészeknek, hogy milyen témában alkossanak. Ez különösen fontos most, mikor annyi megpróbáltatás éri az itthon alkotó művészeket.” – mondta el az alpolgármester.
Az ösztöndíj tehát akkor is Erzsébetváros hírnevét öregbíti majd, ha az alkotók számára nem megkötés, hogy az ösztöndíj ideje alatt született munkáikban a városrészt népszerűsítsék, illetve, ha az indulás feltételei között nem szerepel a kerületi kötődés. Erről is beszélt a projekt koordinátora, Simon Márton, aki beszámolt: az eredeti tervek szerint a pályázat „Erzsébetvárosi” jellegét a köré szerveződő rendezvénysorozat jelentette volna. Ezt azonban a pandémia meghiúsította. Simon Márton hangot adott abbéli reményének is, hogy ezeket az eseményeket a későbbiekben pótolni tudja a kerület. „Rendezvénysorozatot terveztünk interaktív felolvasásokkal, csoportos bemutatkozó eseményekkel, kiállításokkal, improvizatív táncműhellyel. Ezek egy részét most igyekszünk online formában megvalósítani.”
Kiemelték, hogy a pályázat apróbb módosításokon esett át az első évhez képest. "A korcsoportot a 35 és 65 év közöttiekre terjesztettük ki. A zsűri összetétele is változott: Gács Anna zsűri elnök, Nagy Boglárka a Jelenkor kiadó főszerkesztője, Babiczky Tibor költő, szerkesztő eddig is velünk voltak, hozzájuk csatlakozott Benedek Anna kritikus, muzeológus, és Nádasdy Ádám költő, műfordító.” A megszólalók közül többen is hangsúlyozták, mennyire fontos, hogy nem csak a zsűriben, de a díjazottak között is képviseltessék magukat a nők.
A pályázat pontos részleteiről ITT olvashatnak.
(Kiemelt képünk illusztráció: AFP/Cultura Creative | Mauro Grigollo)