Idehaza is megvizsgálják, mennyire hatásos a Sinopharm vakcina
Önkéntesek jelentkezését várja a Pécsi Tudományegyetem.
Amíg a Magyar Orvosi Kamara (MOK) levelet írt az Operatív Törzsnek az oltási adatok nyilvánosságra hozataláról, addig úgy tűnik, elindult egy országos vakcinahatékonyságot kutató kampány – fedezte fel az Mfor.hu. Mint írják, hiánypótló vállalkozásról van szó, kérdés, hogy hivatalosan miért nem lehet róla hallani.
„A vakcinák hatásosságának valós megítélése érdekében szükség lenne az egyes oltások által kiváltott immunválasz időbéli kialakulásának és erősségének megismerése érdekében egy prospektív reprezentatív vizsgálatot indítani. Ennek eredménye alapján lehetne a mindinkább rendelkezésre álló többféle vakcinát a leghatékonyabban felhasználni, az esetleg szükségessé váló újraoltásokról szakmailag megalapozott döntést hozni. Mindebben a kamara szívesen közreműködik” – idézi a Kamara hét eleji levelét az Mfor.hu.
Eközben a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja a kínai Sinopharm oltásra várakozók között egy olyan nyomtatványt osztogat, amelyben 12 hónapos önkéntes antitestvizsgálatban való részvételre invitálják az aláírót.
A vizsgálatban való részvétel feltétele, hogy az első oltáskor ne álljon fenn SARS-CoV2 fertőzöttség. A vizsgálat során két cső natív vért és két cső alvadásgátolt vérmintát vesznek le, ezekből megállapítják a SARS-CoV2 elleni humorális (ellenanyagokhoz kötött és cellurális/sejtes) immunválaszt, ugyanis, ha korábban átesett a betegségen esetleg tünetmentesen, akkor ezek az immunológiai paraméterek mérhetőek a vérmintából.
További részletek az Mfor cikkében.
(Kiemelt képünk illusztráció: A kínai Sinopharm koronavírus elleni oltóanyagát veszi ki a hűtőből a kormányhivatal munkatársa Kecskeméten, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályán, ahol átadják a vakcinákat a háziorvosoknak 2021. március 23-án. Fotó: MTI I Bús Csaba)