Hűségesküre kényszerítené a kórházigazgatókat az Orbán-kormány
Gyakorlatilag az állásukkal zsarolja az Orbán-kormány azokat a kórházigazgatókat, akiket az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a múlt héten kért fel egy nyílt levél aláírására – derül ki a Népszava cikkéből. A tárca, illetve az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) által írt nyílt levél tanúsága szerint a kórházigazgatóknak az aláírással a médiában az egészségügyről megjelenő hírek ellen kellene tiltakozniuk, a Népszava pedig „különösen visszataszítónak” nevezi, hogy a dokumentumot közvetlenül azelőtt juttatták el az egészségügyi intézmények vezetőihez, hogy közülük száznak lejárna a mandátuma. Ez július 31-én történik meg, és bár a kórházigazgatók kaptak egy szóbeli ígéretet, hogy a mandátumukat egy évvel meghosszabbítják, ezt írásban eddig senki nem erősítette meg.
Fotó: MTI / Balogh Zoltán
A nyílt levelet a múlt héten Lakatos Márk, az Emmi kommunikációs igazgatója küldte el a címzetteknek. Így hangzik:
„Nyílt levél a magyar média képviselőinek
Mi, az egészségügy kiemelt gyógyító intézményeit képviselő vezetők fokozódó aggodalommal szemléljük a kórházvilágot az elmúlt időszakban folyamatosan érő, egyre kíméletlenebb és sokszor igaztalan támadásokat.
Hivatásunknál fogva mindenkinél jobban ismerjük az ágazat régóta tartó problémáit. Azt ugyanakkor – évtizedes szakmai múlttal a hátunk mögött – mindannyian tapasztaljuk, hogy a magyar egészségügy javuló pályára állt az elmúlt években. Az egészségügyi fejlesztések elsősorban vidéken, de Budapesten is érezhető mértékben járulnak hozzá a betegellátás javuló körülményeihez.
A még megoldásra váró problémák valós okainak feltárásához, a pontos diagnózis felállításához azonban higgadtság, a tények beható ismerete és objektivitás szükséges. Az elmúlt időszakban azt tapasztaltuk, hogy a magyar média egy része ezt a kritériumot nem tartja tiszteletben. Az indulatok, az elfogultság és a tévhitek igazolására szolgáló meghamisított leletek, a szakmaiatlan és megalapozatlan politikai véleménynyilvánítás közvetítése bizalmatlanságot szül a beteg és a gyógyító intézmény között. Nem hagyhatjuk szó nélkül, hogy megrendüljön az intézményeinkbe vetett évtizedes bizalom!
A kórház a gyógyítás és a gyógyulás intézménye, s a médiának kiemelt felelőssége van abban, hogy kiegyensúlyozott tájékoztatást adjon az ott folyó munkáról a magyar emberek számára.
Hangsúlyozzuk, hogy semmilyen mulasztást, hanyagságot vagy embertelenséget nem tűrünk meg intézményeinkben. De ugyanakkor kötelességünk megvédeni munkatársainkat az igazságtalan, nemtelen támadásoktól.
Felhívjuk a társadalmi élet és a magyar média minden szereplőjét, hogy hadüzenetek sugározása helyett korrekt tájékoztatással segítsék munkánkat.”
Az egyébként Balog Zoltán humánerőforrás-miniszter agyréme, hogy a magyar egészségügy problémáinak – annak, hogy éjjel a sürgősségin egyedül hagytak egy rezidenst, hogy orvos- és ápolóhiány miatt bezárnak vagy csökkentett ágyszámmal működtetnek kórházi osztályokat vagy hogy az Országos Kardiológiai Intézetben nincs sem CT-, sem MR-készülék – feltárásával a média a kórházakat támadja, és megrendíti a beléjük vetett hitet. Nemrég ezt hangoztatta a tárcavezető az ATV műsorában is, amelyben a 168 Óra cikkét vette elő állítólagos bizonyítékul, hogy a médiában álhír álhír után jelenik meg a magyar egészségügy helyzetéről, de enyhén szólva nem sikerült cáfolnia cikkünk állításait. Ami pdig a CT-ket illeti, egyszerűen nem mondott igazat.