Horváth Csaba: Ilyen típusú támadás még nem ért
Fiala János interjúja a Keljfeljancsiban Horváth Csaba, Zugló polgármesterével.
- Mindennek van jelentősége, de a legfontosabbat ne hagyjuk lebegni: ezek az orgánumok valótlant állítottak velem kapcsolatban. Jó lenne, ha azt mondaná erre az esetre a törvény: álljon ki a felelős főszerkesztő, és szórjon hamut a fejére! Vallja be pironkodva: hazudtak, de nem vagyok naiv, ennyinek is tudok örülni. Egyébként az összes orgánum, ha önként nem, bírósági döntése alapján lesz kénytelen hasonló helyreigazítási nyilatkozatokat tenni.
- Hány eljárás indult?
- Több tucat, de sajnos az okozott kár is sok felületen jelent meg. A teljes propagandamédia rám szabadult. Alantas gyanúsításokkal kapcsolatban említették a nevemet, ami emberileg nem esett jól, de tudomásul vettem, mert egy választási kampányban ennél nagyobb aljasságok is történnek.
- Miért kell ezt tudomásul venni?
- Mert ahhoz vagyunk szocializálva immáron harminc éve, hogy nincs komoly következmény. A lap a sokszorosát kapja kormányzati hirdetésben, mint amekkora pénzbírsággal sújtják: egymillió forint sérelemdíj tízmillió forintot reklámhirdetés fejében, megéri.
- A mostani helyreigazítások tehát nem bíróság által kikényszerítettek?
- Ezek, most, önként, saját maguk felfogott érdekéből tett nyilatkozatok, amelyeket a bíróság majd nyilván figyelembe fog venni.
- Merthogy a bírósági eljárások tovább folytatódnak?
- Természetesen. Többfajta per van: büntetőper, polgári, millió forintos peres kártérítéssel.
-Az ügyvédi költségeket ki állja?
- Ez az én személyes harcom, nem az önkormányzaté. A médiaszabályozás gyengeségét mutatja, hogy egy átlagos közéleti személyiséget is megéri lejáratni, mert a bírósági gyakorlat szerint töredéke a megítélt kárösszeg az olvasottsági rekordok által generált újság-bevételnek. Ettől függetlenül, ha jelzálogot kellene fölvennem a házamra, hogy pert indítsak az igazam érdekében, azt sem sajnálnám.
- Mekkora fegyelmezettség kell ahhoz, hogy ilyenkor az emberből ne a sértettség szóljon?
- Ha pályakezdő politikus lennék, aki még nem találkozott nemtelen támadással, rosszabbul viseltem volna. Ilyen típusú támadás ugyan még nem ért, de politikai csatákban napi szinten veszek részt. Ráadásul választási időszakban ezek nem lepnek meg, hiszen ilyenkor nemcsak a politikai ellenféllel, hanem a koalíciós-partnerrel is vannak összezörrenések, hogy a helyes úton maradjunk. A stressz benne van egy politikus életében, szóval tudtam kezelni, ráadásul haragtartó sem vagyok. Az érzelmeim intenzívek, de nem tartanak túl sokáig, mert próbálom megkeresni az embert az indíték mögött, és belegondolok a Metropol újságírója életébe, aki azért járt el galádul, mert nem volt más választása, mert háromgyermekes családanya vagy családapa…
- Választás mindig van.
- El tudok képzelni „magyarázatul” szolgáló élethelyzetet… erről egyszer a Jóisten ítél, nem én. Bennem nincsenek indulatok emberekkel kapcsolatban.
- Ezt higgyem el?
- Nem muszáj, attól még igaz. Nyilvánvaló, ha valakiben bíztam, és becsapott - rosszat állított rólam a hátam mögött -, nem fogom a társaságát keresni, de indulatok nem lesznek bennem vele kapcsolatban.
- Leírható az elmúlt hetek vesztesége?
- Minden ember életében, aki került már hasonló helyzetbe, felmerül a kérdés: hány évvel fog rövidebb ideig élni emiatt? Én az esetemben egy nem jelentős számban bízom. Napi szinten próbálok sportolni, egészségesen élni, táplálkozni. A stresszt nem tudom elkerülni, mert a munkám része, de odafigyelek, amennyire lehet.
- Más: marad Szabó Rebeka alpolgármester, vagy beül a parlamentbe?
- Sajnos belül. Próbáltam lebeszélni, de nem sikerült, mert a pártja, a Párbeszéd kérését kell teljesítenie. Neki ez egyébként egy régi-új karrier… volt már országgyűlési képviselő.
- Időközi választás lesz?
- Igen.
- Kiss Ambrus, főpolgármester-helyettes azt mondta a Keljfeljancsiban, hogy Budapest nem lehet olyan anyagi helyzetben, ami amputációt igényelne, ön viszont éppen ezt a szót említette az ATV-n. Van ennek jelentősége?
- Hogyne lenne! Az igeidők fontosak, a műsorban helyesen használtam őket. Mert amputációnak tartottam korábban az előző évi költségvetés kapcsán a zöld kukák harminc százalékának leszerelését, mert a város visszalépett egy szolgáltatásból, ami hiányzott az utcákon. Abban igaza van Kiss Ambrusnak - ebben maradtunk -, hogy politikailag nem fogunk amputálni. Én csak arra utaltam, ha a kormány elvonná az iparűzési adót, az nagyjából a sakk-matt, mert nincs olyan önkormányzat Magyarországon, ami ezt ki tudná mozogni saját egyéb bevételeiből. Ha a kormánnyal nem sikerül megállapodni egy tisztességes keretrendszerben, akkor súlyos döntésekkel kell számolni. Nem feltétlen idén, nem feltétlen jövőre, de a műszaki amortizáció folyamatosan sok tízmilliárd forintot igényel fejlesztésre. Ha nem sikerül hosszú távra megállapodni a kormánnyal, sajnos, ebben a formában nem lesz fenntartható a működés. Mivel nem akarunk járatokat ritkítani, törölni, rossz minőségű közlekedési eszközökkel szállítani utasokat, ezért konszolidációra van szükség, amelyhez a kormány is kell. Ugyanez van a köztisztasági feladatoknál, vagy a közvilágításnál. Ezek olyan alaptevékenységek, amiket az önkormányzat, a saját bevételeiből, például iparűzési adóból finanszíroz, vagy egyéb állami normatív támogatásokból, ezeknek pedig a nap végén egyensúlyban kell lenniük: az elvégzett feladatok, és a rájuk költhető pénz.
(Kiemelt kép: Horváth Csaba, a fővárosi MSZP-frakció vezetője, Zugló polgármestere nyilatkozik a sajtónak a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli, a koronavírus-járvány elleni védekezés erősítéséért összehívott ülése előtt a Városházán 2020. szeptember 14-én.
MTI/Koszticsák Szilárd)