Hőmérő sincs: Orbánék kiéheztetik a kórházakat
A csőd szélén áll több, orvostechnikai eszközöket szállító cég, mert a kórházak nem tudják kifizetni, amit leszállítottak nekik. Segítséget kérnek a kormánytól: azt szeretnék, ha csökkentenék az áfát, és a kabinet hitelt nyújtana a kórházaknak, hogy rendezhessék a tartozásaikat.
Egyetlen CT-gép működik a János Kórházban – erről januárban számolt be az RTL Klub híradója. Akkor volt, aki a közösségi oldalon azt írta: a lázmérőt és a pelenkát is vinnie kell magával. Nem ez az egyetlen, nehéz helyzetben lévő intézmény. Hatvanmilliárd forint – ennyi a kórházak tartozása. Ennek 60 százaléka már lejárt.
Az orvostechnikai eszközöket beszállító cégek azt mondják: a csőd szélén állnak, ezért segítséget kértek a kormánytól. A megoldás szerintük az lenne, ha az orvosi eszközök után fizetendő 27 százalékos áfát 5 százalékra csökkentenék. Ennyit kell a gyógyszerek után is fizetni. Ezenfelül azt szeretnék, ha az állam kölcsönt adna a kórházaknak, hogy rendezhessék tartozásaikat.
A Magyar Orvostechnikai Beszállítók Szövetsége (MOPSZ) írásban fordult a minisztériumhoz – már tárgyalnak.
„Akkora kórházi kintlevőségek vannak, hogy azt egyszerűen nem tudják tovább finanszírozni. Ez a helyzet tarthatatlan. Éves árbevételükkel finanszírozzák a kórházak működését. Ezek életmentő eszközök, fontos, hogy kint legyenek. jelenleg a beszállító cégeken múlik, hogy ezek az eszközök a kórházak rendelkezésére álljanak” – nyilatkozta az RTL Klub híradójának Csípő Georgina, a MOPSZ koordinátora.
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ főigazgatója szerint az intézmények működése nincs veszélyben, de tény, hogy hatalmas adósságot halmoztak fel. Arról még nem hallott, hogy a betegek azt állítják: lázmérő sincs a kórházban. „A menedzsmentnek kell arról gondoskodnia, hogy egy kórházban mi található. Fenntartóként ezért én nem tudok felelősséget vállalni" – mondta Ónódi-Szűcs Zoltán az RTL Klub híradójának.
Azt viszont megígérte: ha kapnak pénzt az államtól, kifizetik a kórházak adósságait.
Az MSZP szerint az egyszeri segítség nem megoldás.
„A probléma nem az, hogy milyen rendezési technikát választanak. A gond az, hogy a kórházak folyamatosan termelik újra ezeket az adósságokat, betegeket gyógyítanak, és működnek, ezért a kérdés úgy merül fel: hajlandó-e a kormányzat több pénzt adni az egészségügyi intézmények működéséhez, vagy pedig változatlan, szűkös feltételek mellett a betegek kevesebb ellátást fognak kapni” – mondta Tukacs István szocialista parlamenti képviselő az RTL Klub híradójának.
Az Origo úgy tudja, az egészségügyi államtitkár tegnap délután összehívta a kórházigazgatókat, és bejelentette: egyelőre mégsem kapják meg a korábban beígért milliárdos gyorssegélyt.