Hogyan növeljük panellakásunk értékét?

Színes panelházakban kelendőbbek a lakások – legalábbis egyes szakértők, közülük is főként a felújítási program lobbistái szerint. A korszerűsítési projekt ennek ellenére döcög, bár nem nehéz meggyőzni a tulajdonosokat a beruházás fontosságáról, a lakásonkénti néhány százezer forintos hozzájárulást még részletekben sem mindenki tudja kifizetni. Márpedig a panelprogram feltétele a tulajdonosok száz százalékos beleegyezése, és a rájuk eső – egyharmadnyi - önrész kifizetése. Így aztán egy lakótelepi tízemeletes szalagház több száz lakásának felújítására alig van esély.

2008. szeptember 25., 14:25

A vártnál egyelőre jóval kevesebb társasház jelentkezik az állami panelfelújítás programra, a lakótelepen élők egy része ugyanis még a közműszámláit sem tudja kifizetni, így aztán a rekonstrukció költségeinek önrésze nekik végképp teljesíthetetlen feltétel. Márpedig e feltétel nélkül nincs panelprogram, nincs új külső szigetelés, színesre festett homlokzat, korszerűsített lift, műanyag ablak és fűtésszabályozó sem. A program ugyanis csak úgy működik, ha a társasházak ki tudják fizetni a felújítási költség egyharmadát – a lakástulajdonosokra terhelve a részleteket -, a másik harmadot az önkormányzat adja (már, ahol adja), a hiányzó részt az állam pótolja.

A fővárosban például a XV. kerület vezetése komolyan veszi a lehetőséget, az önkormányzat idén félmilliárd forinttal segíti a programra jelentkező 27 épület lakóközösségét. Nem válogatnak, nem szelektálnak, nem súlyozgatnak az elbírálásnál; aki megfelel a feltételeknek, az megkapja a vissza nem térítendő támogatást. Vannak azonban olyan városok is – például Gödöllő, Pápa, Hódmezővásárhely - ahol az önkormányzat nem járul hozzá a költségekhez, ezért meg sem hirdette a programot. Ezeken a településeken a társasházaknak a rekonstrukciós költség kétharmadát kell saját zsebből kifizetniük, támogatásként csak az állami egyharmadra számíthatnak.

Még a legsikeresebbek közé tartozó fővárosi kerületekben és vidéki városokban is évekig tart az előkészítés, a legapróbbnak tűnő probléma, egyetlen tulajdonos aggályoskodása és ellenállása is meghiúsíthatja a lakóközösség tervét. Nem véletlen ezért, hogy egyesek szerint a több lépcsőházas, több száz lakásos szalagházaknak alig van esélyük a megújulásra, például a homlokzat pirosra, kékre vagy éppen zöldre festésére. A panelprogramban sikeresen szerepelt házakat ugyanis messziről megismerni, nemcsak a környezetük, hanem a homlokzatuk is megszépült: különféle színekben pompáznak.

Egyesek odáig mennek a program méltatásában, hogy határozottan állítják, a színes házak lakásaira nagyobb a kereslet. Már amennyire panelre nagy lehet a kereslet. Ingatlanszakértők szerint ugyanis, lakótelepi lakást továbbra is a kispénzűek vesznek – bár a magas fenntartási költségek miatt ez hosszútávon rossz üzletnek bizonyul -, s miközben a ház fekvése és a környezet fontos szempont, a homlokzat színei szerint választani egyelőre olyan luxus, amit éppen ők nem engedhetnek meg maguknak.

Ettől függetlenül érdemes benevezni a panelprogramra, de sietni kell, a pályázatok beadási határideje október elsején lejár.

A kormány új törvényjavaslata szerint hamarosan közvetlenül a mobiltelefonjainkra érkezhetnek riasztások vészhelyzetek esetén. A tervezet célja, hogy a jelenlegi SMS-alapú tájékoztatási rendszert egy fejlettebb, push-üzeneteket alkalmazó rendszer váltsa fel, amely gyorsabb és hatékonyabb kommunikációt tesz lehetővé a lakosság felé.