Hogy könnyebb legyen megérteni az inflációs adatokat
Minden mindenre hat.
Megjelent a Magyar Nemzeti Bank gyorsértékelése a mai inflációs adatról. A jegybank alternatív mutatói, illetve elemzése is megerősíti, hogy az inflációs nyomás igen erőteljes a gazdaságban – írja a Portfolio.
Októberben 6,5%-os volt az infláció Magyarországon, ezzel bő 9 éves csúcsra szökött a pénzromlás üteme. A szeptemberi 5,5%-os árindex után az elemzők körében egységes volt a várakozás, hogy eléri majd a 6%-ot a drágulás éves mértéke, az előrejelzések 6,0-6,3% között szóródtak. A friss adat azonban még ennél is magasabb lett.
A jegybank friss alternatív inflációs mutatói természetesen szintén nagyot ugrottak. A keresletérzékeny termékek éves drágulása (az adószűrt maginflációhoz hasonlóan) 4,7%-os volt, a ritkán változó árú termékek ára pedig 5,5%-kal emelkedett. A fő tényező az üzemanyagok drágulása volt, de az alábbi ábra jól mutatja, hogy a hazai infláció gyorsulása nem egytényezős jelenség. Októberben az üzemanyagárak nélkül számolt egyhavi áremelkedés jóval magasabb volt a tavalyinál, és a megelőző öt év átlagánál is.
A hagyományosan alacsony áremelkedési folyamatokkal jellemezhető tartós fogyasztási cikkek körében is meglódultak az árak. Az MNB alábbi ábrája is ezt erősíti meg. Az iparcikkek egyhavi inflációja októberben kiugróan magas volt.
Az infláció felbontásából jól látszik, hogy több tényező egyszerre emeli az árakat. Nő a keresletérzékeny termékek felől érkező árnyomás, ahogyan az üzemanyag- és energiaárak hozzájárulása. Emellett az élelmiszerársokk, valamint a hatósági áras termékek árfolyamatainak is jól látszik a hatása.
(Kiemelt kép: Illusztráció)