Hoffmann szakmailag védhetetlen

A Szülői Hálózat szerint a jelenlegi oktatásirányítás egy szakmailag nem védhető, nem értelmezhető vízió mentén fenekestül felforgatta a közoktatás rendszerét, kiemelve a gyermeket a középpontból, figyelmen kívül hagyva a tanításról-tanulásról szóló legfrissebb tudományos ismereteket.

2012. november 20., 17:45

A szervezet az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írta: a jelenlegi oktatásirányítás nem kérdezte meg az iskolahasználókat (szülők, diákok, pedagógusok) a tervezett átalakításokról, tapasztalataikra, tudásukra, véleményükre nem volt kíváncsi, érdekeik képviseletének hatékony lehetőségétől megfosztotta őket.

Egy szakmailag nem védhető, nem értelmezhető vízió mentén fenekestül felforgatta a közoktatás rendszerét, kiemelve a gyermeket a középpontból, figyelmen kívül hagyva a tanításról-tanulásról szóló legfrissebb tudományos ismereteket – sorolták kifogásaikat, hozzátéve: olyan rendszert kívánnak bevezetni és felépíteni, amely nem szolgálja a gyermekek fejlődését, igényeiket, szükségleteiket nem veszi figyelembe.

Álláspontjuk szerint irreálisan sok kötelező és felesleges tananyagot írnak elő, ezzel maximálisan lehetetlenné teszik a korszerű pedagógiai módszerek alkalmazását. Tudatlanságra, képzettségtelenségre – ezzel kilátástalanságra – ítélték a szakképzésben tanuló fiatalokat.

Úgy vélik, a döntéshozóknak fogalmuk sincs a nevelés és az oktatás alapelveiről, az iskolarendszer működéséről, a tapasztaltak alapján az oktatásirányításról sem – fogalmaztak, hozzátéve: ők nem kérnek ebből a világból. „Mi a gyermekeinket szabad, felelős, gondolkodó, demokratikus elkötelezettségű emberekké szeretnénk nevelni, nem félművelt, szolgalelkűvé silányított alattvalókká. Mi nem kérünk Önökből” – zárul a kommüniké.

A Szülői Hálózat az óvodák és iskolák tervezett államosítása és a köznevelési törvény elleni tiltakozásul jött létre. Mint Facebook-oldalukon olvasható, a jogszabályt felülről rájuk erőszakolt törvénynek tartják, előkészítésébe nem vonták be az érintetteket. Ez ellen minden lehetséges békés eszközzel fel kívánnak lépni.

Népszava: Hoffmann elszabadult

Hiába bíznak a megállapodásban és ülnek ma ismét tárgyalóasztalhoz az oktatási szakszervezetek a kormány képviselőivel, Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár irreálisnak minősítette az érdekvédők követeléseit, és kizárta a sztrájk lehetőségét. A politikus az őt bíráló Pokorni Zoltánt az MSZP-vel vonta párhuzamba, a szakiskolák tanulóit pedig csaknem „lehülyézte” - számolt be a Népszava.

A szakszervezetek hergelik a pedagógusokat, de a legtöbbjük józan, és pontosan tudja, miről van szó – fogalmazott Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár vasárnap este az ATV-ben, annak ellenére, hogy előző nap a kormány képviselői és az oktatási érdekképviseletek sztrájkbizottsága úgy döntött: folytatják a tárgyalásokat. Ma például a pedagógus életpálya-modellről és a bérekről konzultálnak, valamint közös munkacsoportokban egyeztetnek szakmai kérdésekről. A lekezelő hangnem azért is furcsa, mert éppen a pedagógus-szakszervezetek vezetői állították lapunknak, annak ellenére előrelépésként értékelik az egyeztetések folytatását, hogy a kabinet továbbra sem mutat hajlandóságot a követelések teljesítésére, azaz a 20 százalékos közszolgálati béremelésre és az iskolaállamosítás felfüggesztésére.

Utóbbiakról Hoffmann kijelentette, „ezek olyan lehetetlen kérések, amelyeket biztosan nem lehet teljesíteni”. Az államtitkár a követelések közé sorolta egyébként a köznevelési törvény visszavonását is, amely szerinte szerepelt a sztrájkbizottság által a miniszterelnöknek küldött hivatalos levélben. Hogy a politikus szándékosan tájékoztatott félre vagy csupán tudatlan volt, nem tudni, az viszont bizonyos, hogy ilyen követelés nem szerepelt a levélben. Hoffmann „tájékozottságát” a közoktatás ügyeiben jól jelzi az interjúban elhangzott egyik kijelentése, miszerint: „Nem szoktam olvasni híradásokat és újságokat, mert nincs rá időm”. Kétségessé teszi a felek közötti megállapodást az is, hogy az államtitkár szerint a szakszervezetek csak üres fenyegetőzést folytatnak, hiszen „nincs sztrájkészültség az iskolákban”. Ha mégis így tennének, akkor az nem az ő kudarca lenne, hanem azt mutatná, hogy „vannak az országban néhányan, akik nem kedvelik őket”.

Hoffmann nem fukarkodott a megalázó megjegyzésekkel a szakmunkástanulók felé sem. Miközben az emberi erőforrás minisztérium lassan fél éve késik a szakiskolai és a szakközépiskolai kerettantervek kiadásával, az államtitkár sajátosan reagált a szakiskolák közismereti tananyag-arányának drámai csökkentését firtató újságírói kérdésre. Hoffmann Rózsa szerint „ezekbe az intézményekbe a legalacsonyabb tudással rendelkezők mennek”, akiknek éppen a csökkentett tananyaggal akarják fejleszteni a műveltségét.

Még egy szimpla hazugságra is maradt ideje az oktatási államtitkárnak az ATV-s interjúban – írta a

Népszava. A felsőoktatást érintő hét milliárd forintos költségvetési zárolásról – amely miatt több egyetem is épületei ideiglenes bezárására kényszerül – kijelentette, hogy csak „a zárolás ténye igaz, de ez nem pénzkivonás”. Hoffmann szerint ugyanis „ha a helyzet javul, ezt a forrást a felsőoktatási intézmények” visszakapják. Állítása már csak azért sem helytálló, mert a kormány a felsőoktatási intézmények 2012-es évre vonatkozó állami támogatásából zárolta az összeget, amit a 2013-as költségvetési törvényjavaslat szerint egyáltalán nem kapnak vissza, sőt, további 23 milliárd forintot vonnak ki az ágazatból.

Újabb Pokorni-Hoffmann csörte

A sztrájkbizottságot alakító szakszervezetekhez és az MSZP-hez sorolta saját frakciótársa, Pokorni Zoltán különvéleményét az iskolák állami fenntartásba vételéről az oktatási államtitkár. Hoffmann Rózsa kiemelte, hogy a Fidesz alelnökének egyezik az álláspontja a szocialistákkal, akik szintén nem támogatták az összes iskola államosítását. A 2010-es kormányváltás óta az oktatási államtitkár és Pokorni között rendszeresek a szóbeli „ütésváltások”. Tavaly például az államtitkár etikai eljárást kezdeményezett Pokorni ellen a Fideszben, eredménytelenül.