Hiába tiltakoznak a daganatos betegek, Magyarországon rájuk erőltetik a legolcsóbb gyógyszereket

A közbeszerzési tender felfüggesztését kéri a rákbetegeket képviselő Gyógyulj Velünk Egyesület a szerintük szakmailag teljességgel megalapozatlan új gyógyszertámogatási szabályozás miatt, amely kiveszi a döntést az orvosok kezéből a terápiájuk megválasztásában. Ónodi-Szűcs Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyért felelős államtitkára szerint ennek a vesztesei nem a betegek lesznek, hanem az orvoslátogatói kör, csakhogy ezt téves érvekkel támasztja alá.

2017. október 11., 15:55

Szerző:

 

A bomba a múlt héten robbant, amikor ténnyé vált a betegszervezetek által hónapok óta rebesgetett félelem, hogy kizárólag az ár fog számítani a legkorszerűbb gyógyszerek támogatásában. És hiába a tiltakozás, a szakmai aggályok, a ma megjelent új közbeszerzési eljárás szerint a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő új típusú árversenyt hirdet meg egyes innovatív gyógyszerek között. Így egyes betegcsoportokban minden betegnél csak egyfajta gyógyszert lehet kötelezően terápiaként választani. Ez azt jelenti, hogy az orvosi döntés mostantól lényegtelen, csakis az veszik figyelembe, hogy melyik a legolcsóbb készítmény.

 

Fotó: MTI / Szigetvári Zsolt

„Az új közbeszerzési eljárás vesztesei nem a betegek lesznek, hanem az orvoslátogatói kör” – rázta le az aggályokat a Világgazdaság kérdésére Ónodi-Szűcs Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyért felelős államtitkára. Megerősítette, hogy ami a daganatos betegek terápiáját illeti, az új betegek esetében jövőre az orvosoknak már nem lesz lehetőségük a mérlegelésre, hanem a legolcsóbb készítményt kell első körben választaniuk. Ha valamiért e terápia mégsem megfelelő a beteg számára, akkor választhat az orvos másik gyógyszert. Az államtitkár szerint a gyógyszergyártók nem tudták bebizonyítani, hogy melyik a jobb vagy rosszabb készítmény. Ha pedig ez a helyzet, akkor igenis érdemes árversenyt hirdetni – tette hozzá Ónodi-Szűcs Zoltán. A daganatos betegekre szánt források nem fognak változni, a daganatos betegek gyógyítására évente összesen 175,6 milliárd forintot költ a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK).

Az ügyben nyilatkozott a Klubrádiónak a Magyar Onkológusok Társaságának elnöke, Mangel László egyetemi docens is. Ő azt mondta, összehasonlítani és úgynevezett vaklicititet végigvinni csak olyan gyógyszereknél lehet, amelyeknek hasonló a hatásmechanizmusuk. „Pontosan ugyanazokat a gyógyszereket hasonlítják össze, amelyek hasonló hatásmechanizmusúak, azonos a várható hatás is. Ilyenkor pedig szerepe lehet az árnak. A megtakarítás pedig arra ad lehetőséget, hogy még több készítmény kaphasson támogatást” – mondta Mangel. Ez azonban a szakma képviselői szerint teljesen elfogadhatatlan, innovatív gyógyszerek esetében ugyanis még nem történt egyenértékűsítés, vagyis a világon sehol nem mondták még ki két készítményről, hogy ugyanazt tudja.

Ezzel egy időben a daganatos betegek által alapított és működtetett Gyógyulj Velünk Egyesület levelet írt az Emminek, amelyben tételesen felsorolta az aggályokat.

  • „1. A kiírás azonos hatásúnak vélelmez különböző onkológiai hatóanyagokat, ezt a vélelmet semmilyen, általunk ismert direkt összehasonlító klinikai vizsgálat vagy törzskönyvező hatóság sem támasztja alá. Vitatjuk az egyes indikációkban felsorolt hatóanyagok egy kategóriába sorolásának szakmai megalapozottságát.
  • 2. Tiltakozunk az ellen, hogy egy adott indikációs körben eddig elérhető – tehát orvosszakmailag és a finanszírozó által is támogatottan, indokolt módon alkalmazható – terápiák orvosszakmai indokoltságát ezentúl kizárólag a gyógyszer ára alapján határozzák meg.
  • 3. Tiltakozunk az ellen, hogy a kiírás által érintett indikációkban a kiírás szerinti közbeszerzési eljárással történő gyógyszerbeszerzésnek az eddigi onkológiai terápiás gyakorlathoz képest terápiaszűkítés legyen a következménye.
  • 4. Vitatjuk annak szakmai megalapozottságát, hogy az új közbeszerzési gyakorlat korlátozni tervezi a kezelőorvos – eddig a finanszírozó által biztosított, tehát szakmailag indokoltnak tartott – terápiaválasztási szabadságát.
  • 5. Tiltakozunk az ellen, hogy az új eljárásrend megfossza az érintett daganatos betegeket attól a lehetőségtől, hogy partnerként részt vegyenek a gyógyítási folyamatban, megfossza attól a lehetőségtől, hogy a gyógyszer hatásának vélelmezett statisztikai valószínűségén túl a beteg által elviselhetőnek tartott mellékhatásokat is figyelembe véve történjen meg a terápiaválasztás.”

A gyógyszergyártók és a rákbetegek egyesülete is tiltakozik az egészségbiztosító új közbeszerzési eljárása ellen, amely a daganatos betegek gyógyszerbeszerzését érintené. Az új eljárás szerint a rákbetegek egy részére a jövőben árverseny alapján jelölik ki azt a gyógyszert, amellyel el kell kezdeni a kezelésüket – derült ki a közbeszerzési kiírásból.

Tegnap 15:09

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.