Hiába lassítja az oltást, marad a regisztrációs rendszer
Úgy tűnik, a kormány nem tanul az oltási akcióhét sikeréből, így marad az előzetes regisztráció.
A kormány továbbra sem törli el a kötelező előzetes oltásregisztrációt, tudta meg a HVG. A Magyar Orvosi Kamara szakemberei szerint ugyanakkor a regisztráció hátráltatja a magyar oltási hajlandóságot, ami érthetetlen a negyedik hullám és az omikron variáns árnyékában.
Nagyjából egy éve, 2020. december 7-én nyílt meg a koronavírus elleni védőoltásra létrehozott regisztrációs honlap, a vakcinainfo.gov.hu, melynek célja kezdetben az volt, hogy felmérjék az igényeket. Ám aki hozzájárult, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda kezelje az adatait, annak a megadott e-mail-címre azóta is sok esetben csak úgy ömlik a kormányzati propaganda. A regisztrációs honlap azonban az adatvédelmi hibákra érkezett panaszok után sem állt le, és még akkor sem, amikor áprilisban lehetővé tették, hogy EESZT-n keresztül is használható legyen az online időpontfoglaló.
Miközben az uniós országok többségében előzetes regisztráció nélkül is könnyedén lehet oltáshoz jutni, Magyarországon még a nyáron sem fogadtak senkit, ha nem volt regisztrálva. Az elmúlt időben oltási akcióheteket hirdettek, ahol növekedett a hajlandóság az oltásra, de még ebből sem tanult a kormány, és visszavezették a regisztrációt. A portál szerint
a regisztráció nemcsak felesleges, hanem sok esetben az oltási hajlandóságot is hátráltatja.
Csilek András infektológus, a Magyar Orvosi Kamara Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnöke szerint tévhit, hogy az alacsony átoltottságú településeken az oltásellenesség miatt nem kérnek a vakcinából. Véleménye szerint inkább a közöny, a félretájékoztatás, az internet, az áram, vagy éppen az utazási lehetőségek hiánya okoz problémát. Számos településen emiatt a Magyar Máltai Szeretetszolgálat dolgozói segítenek, akik az operatív törzs külön felhatalmazásával kistelepüléseken oltanak, regisztráció nélkül. Nagy Ferenc, a Szeretetszolgálat egészségügyi területért felelős szakmai vezetője szerint Borsod megyei falvakban van, ahol már megközelíti az 1000 főt azoknak a száma, akiket munkatársaik segítségével oltottak be.
A regisztráció problémái az 5–11 évesek oltásánál is előkerültek, ugyanis a szülőknek új e-mail-címet kellett készíteniük, egy címről kettőt ugyanis nem fogadott el a rendszer. A MOK emiatt nyílt levelet írt az operatív törzshöz, de eddig válasz nem érkezett. A portálnak ezt írta a Koronavírus Sajtóközpont: „a regisztráció és az időpontfoglalás pedig alapvető, hogy az egyébként is nagy terhelés alatt álló kórházak számára a munkaszervezés és vakcinagazdálkodás tervezhető legyen”.
(Kiemelt kép: Oltási igazolvány, EESZT. Fotó: Merész Márton)