Heves viták az uniós tagállamok miniszterelnöki csúcstalálkozóján
Terítéken volt a magyar pedofiltörvény is.
A brüsszeli tudósítók egybehangzó beszámolója szerint vitákban gazdag tárgyalásokat folytattak a miniszterelnökök. A tagországok vezetőinek ülésén érintették a járványkezelés, a migráció, Oroszország, és a jogállamiság kérdéskörét. A kétnapos miniszterelnöki csúcs második napjának hajnalán Angela Merkel német kancellár rövid sajtótájékoztatóján számolt be az ülésen elhangzottakról. Merkel beszámolójának főbb pontjai az MTI szerint a következőek:
- Az EU 3 milliárd eurós támogatást kíván adni Törökországnak a migrációs válság kezelésének fedezésére.
- Az uniós tagországok örülnek az eddig elért eredményeknek a járvány elleni küzdelemben, de jelentősen növelni szeretnék a lakosság átoltottságát.
- Digitális oltási igazolvány segítségével fogják visszaállítani a szabad határátlépést az unió határain belül, amint a járványügyi helyzet erre alkalmat biztosít.
- Az Oroszországgal tervezett csúcsról egyelőre nem sikerült megállapodnia a tagállami vezetőknek.
- A magyar pedofil ellenes törvényt vizsgálni fogja az Európai Bizottság.
Kétségkívül a leghevesebb reakciókat a pedofiltörvény váltotta ki a brüsszeli találkozón, melyet Áder János államfő már szerdán aláírt.
Az Euronews és a Politico beszámolói szerint a jogszabályt zárt ajtók mögött többek között Mark Rutte holland kormányfő, Xavier Bettel luxemburgi és Antonio Costa portugál miniszterelnök is élesen bírálta. Az uniós kormányfők véleménye szerint a szabályozás homofób és egyben kirekesztő a szexuális kisebbségekkel szemben. Orbán Viktor magyar miniszterelnök Facebook-oldalán közzétett videójában tagadta, hogy a pedofília ellen alkotott törvény homofób, melegellenes lenne. A kormányfő véleménye szerint a törvény csupán a gyermekeket, illetve a szülők szexuális felvilágosításhoz való jogait védi.
A külföldi tudósítások szerint a Fehéroroszország ellen bevezetendő szankciók ügyében azonban teljes volt az egyetértés az uniós csúcson. A Ryanair-ügy miatt megtiltják az uniós országoknak bizonyos fehérorosz áruk importját, illetve üzleti kapcsolatok építését az ország bankjaival és üzletembereivel. Az EU országai mindemellett nem exportálhatnak olyan termékeket az országba, melyek alkalmasak megfigyelési tevékenységek végzésére. Az uniós diplomaták gyors döntésének értelmében a szigorú szankciók mindaddig érvényben maradnak, amíg az országot vezető Lukasenka nem engedi szabadon a politikai foglyokat és biztosítja a szabad választásokat Fehéroroszágban.
Az EU miniszterelnökeinek csúcstalálkozója pénteken folytatódik Brüsszelben. Számos vitás kérdésre és további intézkedésekre lehet számítani.
(Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök (j2), Gitanas Nauseda litván elnök, Rumen Radev bolgár államfő, Robert Abela máltai kormányfő és Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnök (b-j) az európai uniós tagországok állam-, illetve kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozóján Brüsszelben 2021. június 24-én. Fotó: Oliver Hoslet / MTI / EPA)