Hazugsággal magyarázkodik Orbán Balázs a kormánya által Magyarországra szöktetett Gruevszki ügyében
Léderer András, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársa hívta fel lapunk figyelmét arra: Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára nem mond igazat. Kicsit bátrabban: nagyon csúnya hazugságba keverte magát Gruevszki-ügyben hétfőn az Országgyűlésben a jobbikos Mirkóczki Ádámnak válaszolva azt találta mondani:
hagyják abba a dezinformációs kampányokat például arról, hogy Gruevszkinek a tranzitzónában lenne a helye.
Orbán Balázs szerint ugyanis a menedékjogi törvény lehetőséget ad arra, hogy bizonyos emberekre ne alkalmazzák a szabályokat. Az államtitkár a 2007. évi LXXX. számú menedékjogi törvény 71/A § (7) bekezdését jelölte meg, ami úgy hangzik:
– A határon lefolytatott eljárás szabályai nem alkalmazhatók a különleges bánásmódot igénylő személyekkel szemben.

A kormány azért tartja Gruevszkit különleges bánásmódot igénylő személynek, mert tíz évig miniszterelnöki tisztséget töltött be.
Csakhogy ezt a szabályt nem lehet alkalmazni tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet alatt, ami éppen érvényben van most is. Az Orbán-kormány a menekültválság 2015-ös csúcsa óta folyamatosan hosszabbítgatja a válsághelyzetet, miközben a balkáni útvonalon Európába tartó külföldiek száma töredékére csökkent. A kabinet állítása szerint „a magyar határvédelem hiányában Magyarországra ismét a 2015-ös tömeges bevándorláshoz hasonló nyomás helyezkedne", ha nem lenne érvényben a válsághelyzet.
A hatályos menekültügyi törvény szerint ugyanakkor, az alkalmazandó „eljárási szabályok tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet esetén: 80/H. § Tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet esetén a I-IV. Fejezet és a V/A-VIII. Fejezet rendelkezéseit a 80/I-80/K. §-ban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
- 80/I. § Nem kell alkalmazni
- a) a 30-31. §-t,
- b) a 35. § (1) és (6) bekezdését,
- c) a 36. § (4) bekezdését,
- d) a 48. §-t,
- e) a 49. § (5) bekezdését,
- f) az 53. § (3) bekezdését,
- g) az 54. §-t,
- h) a 66. § (2), (4)-(6) bekezdését, valamint
- i) a 71/A-72. §-t."
Az i-pontból tehát kitűnik, az Orbán-kormány által szeptemberben ismét meghosszabbított, jelenleg érvényben lévő válsághelyzetben nem lehet alkalmazni a „különleges bánásmódot igénylő személyekre". És ha már itt tartunk, a törvény meghatározása (2.§ (k)) szerint:
„különleges bánásmódot igénylő személy: a kísérő nélküli kiskorú, vagy olyan kiszolgáltatott személy - különösen a kiskorú, az idős, a fogyatékkal élő személy, a várandós nő, a kiskorú gyermeket egyedül nevelő szülő, valamint a kínzást, nemi erőszakot vagy a pszichikai, fizikai vagy szexuális erőszak más súlyos formáját elszenvedett személy –, akiről helyzetének egyedi értékelését követően megállapítható, hogy sajátos szükségletekkel rendelkezik."
Mint arra Léderer felhívta a figyelmet, éppen emiatt a jogszabályi kitétel miatt vannak jelenleg is jogszerűtlenül a kínzásáldozatok, így például nemi erőszak áldozatai, idősek, betegek, kísérő nélküli gyermekek, kerekesszékesek a tranzitzónában fogva tartva.
A Magyar Helsinki Bizottság egyébként már napokkal ezelőtt felhívta a figyelmet a Magyarországon mindenkire kötelező érvényű törvényekre. A hatályos jogszabályok alapján ugyanis kijelenthető: aligha fogja megkapni a menedékjogot Magyarországon Nikola Gruevszki volt macedón kormányfő, aki ezzel akarja megúszni a kétéves börtönbüntetést, amelyre Macedóniában vesztegetés miatt ítélték.
Magyarországon a menedékjogi eljárást rendkívüli mértékben megszigorították a 2015-ös menekültválság óta. Mivel az Orbán-kormány újra és újra meghosszabbítja a tömeges bevándorlás miatti válsághelyzetet, irányadónak azok a törvényi rendelkezések számítanak, amelyek szerint a menedékjogi eljárást a tranzitzónában kellene lefolytatni, vagyis ha Gruevszki tényleg Budapesten tartózkodik, akkor vissza kellene vinni Tompára vagy Röszkére. Ám ezt a magyar kormány valamiért, elsősorban Gruevszki politikai múltjára hivatkozva nem teszi meg, elismerve: különleges eljárásban bírálják el a menedékjogi kérelmét.

Nikola Gruevszki múlt héten saját Facebook-oldalán jelentette be, hogy Magyarországon tartózkodik. Az utóbbi napokban napvilágra került fejlemények fényében tehette mindezt azért, mert a nemzetközi sajtó leleplezte a magyar kormány különböző szintű vezetőivel, de elsősorban Orbán Viktor kormányfővel szőtt szökési terveit. Az eddig rendelkezésre álló információk szerint Gruevszki a macedón fővárosból, Szkopjéból először Albániába ment, majd a fővárosban, Tiranában lévő magyar nagykövetségen jelezte, hogy Magyarországon menedékjogot akar kérni. Ezt hivatalosan ugyan csak Budapesten tette meg, ám vele, mint „menekülttel” valamiért olyan készségesen bánt a magyar államapparátus, hogy egy rakás nemzetközi jogot is megsérthettek az ideutaztatásával. Kiderült, a politikus a Tiranában szolgálatot teljesítő Kulcsár Antal konzul és Várfalvai Csaba gazdasági felelős társaságában vasárnap Bozjénél lépett be Montenegró területére, onnan pedig a szerb határig egy olyan nagykövetségi autó vitte el, amelyben rajta kívül Császár Zoltán, a podgoricai magyar nagykövetség első beosztottja és Félegyházi Csaba konzul ült.
Egy biztos: a macedón exkormányfő bárhogyan jött Magyarországra, illegálisan érkezett, hiszen a macedón hatóságok 2017 júliusában elvették tőle az útlevelét. Ám ez nem elég, hiszen nemcsak az EU-ba csempészésében, hanem a magyar jogszabályok megsértésében is éppen Orbán Viktor és kormánya segíti.