Hazardírozik a HM a légtérvédelemmel

A két készenléti Gripen vadászgép helyett csak egy tudott felszállni augusztus 20-án egy légtérsértési riasztáshoz. Ennek ellenére a Honvédelmi Minisztérium közleménye a géppár sikeresen végrehajtott akciójáról tudósít. Vajon hány ilyen elhallgatott, de bravúrosnak tálalt feladat-végrehajtás történhetett már, amiről nem csak a közvélemény, vélhetőleg a NATO sem tud?

2017. augusztus 29., 11:48

Szerző:

„Egy Boeing típusú személyszállító repülőgép miatt riasztották a Magyar Honvédség kecskeméti Gripenjeit augusztus 20-án vasárnap kora délután. A Honvédelmi Minisztérium közleménye szerint az Ausztria felől érkező repülőgép úgy lépett Magyarország légterébe, hogy nem létesített rádiókapcsolatot a légi irányítással. Ezért riasztották a kecskeméti légibázis készenléti szolgálatában lévő Gripenjeit. A géppár azonosította a személyszállító repülőgépet, amely közben helyreállította a rádiókapcsolatot és végrehajtotta a kötelező bejelentkezését. A polgári repülőgépet Magyarország légterének határáig kísérték, ahol az 12:37-kor elhagyta az országot” – írta az MTI a Honvédelmi Minisztérium tájékoztatása alapján.

A valóság ezzel szemben az, hogy a géppár helyett csak egy Gripen tudott felszállni, és az kísérte el a légtérsértőt az országhatárig, a másik műszaki hibajelzés miatt a kecskeméti légibázis kifutópályáján maradt.

 

Bár a lapunk által megkérdezett katonai szakértők szerint a légtérsértés során kettő, felfegyverzettel vadászgéppel szabályos az azonosítás, illetve a „kikísérés” művelete – mivel potenciálisan fennálló konfliktushelyzetről van szó –, a HM sajtóosztálya szerint a NATO engedélyezi az egy géppel történő feladatellátást, illetve a készenléti szolgálat ellátását.

Mivel az elmúlt években már nem először akad gond a hazai Gripen-flotta műszaki állapotával, erre is rákérdeztünk.

A HM szerint: „a készenléti szolgálat gépei üzemképesek, amint azt az elmúlt időszakokban a sajtóközleményekből adódóan mindenki tapasztalhatta, mind a riasztások, az azonosítások, az elfogások vagy a magyar légtérből történő kikísérések eredményesen kerültek végrehajtásra, vagyis a készenléti szolgálatok képesek eleget tenni a légtérfelügyelet és oltalmazás, valamint a légtérvédelemmel kapcsolatos feladataiknak.”

Igen, a sajtóközleményekből valóban ezt tapasztaltuk, de ki tudja, mi az igazság? A Honvédelmi Minisztériumnak az az eljárása, hogy az augusztus 20-án történteket meghamisította, etikailag mindenképpen kifogásolható.