Hatalmas összeget von el a kormány

Minden nagy egyetemtől 4 milliárd forint körüli összeget vonnak el 2013-ban, ez gyakorlatilag lehetetlenné teszi a működésüket – mondja Barát Erzsébet, az Oktatói Hálózat (OHA) Szegedi Bölcsésztagozatának tagja.

2013. január 2., 11:42

Az angol tanszék egyetemi docense a

Délmagyarországnapilapnak elmondta: a kormány válaszait a Hallgatói Hálózat hat pontjára ő és kollégái elfogadhatatlannak tartják. – A kormány azt kommunikálja, hogy a röghöz kötésen kívül mindent megoldottak, de ez nem igaz. Az 50 ezer állami támogatású helyet sem, mivel a költségvetésből továbbra is hiányzik a 36 milliárd forint, amit a felsőoktatásból vonnak el. Az egyetemekre hárítják a felelősséget, de az intézményeknek nincs ennyi pénzük – hangsúlyozza a docens.

Követelik a kormányzati improvizáció leállítását, az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum haladéktalan összehívását, és a tárgyalások megkezdését. A rektorokat, a Magyar Rektori Konferenciát például senki sem kérdezte, senki nem tudja, milyen megfontolásból, csak a hallgatói önkormányzattal tárgyalt Balog Zoltán miniszter. Az egyeztetések nyugodt lefolytatása érdekében átmeneti intézkedésként követelik a 2011-es felvételi és finanszírozási feltételek azonnali és teljes körű visszaállítását. Hozzáteszi, az önrendelkezés elvével nem fér össze az egyetem kancellári felügyelete, az intézmények gazdasági cselekvőképességének felszámolása.

A kormány célja nem más, mint megerősíteni, kiterjeszteni a hatalmát. Janicsár értelmiséget akarnak képezni, amelyik nem kérdez, nem gondolkodik, hanem teszi, amit elvárnak tőle. A jogász-, közgazdász- és újságíróképzést leépítik, ez jól látszik abból, hogy csak költségtérítéses formában indulnak szeptembertől. A tanárok tandíját ugyan kifizetik, de itthon tartják őket a hallgatói szerződéssel. Mindeközben módszeresen leépítik a bölcsészképzésre adott keretszámokat, azok képzését, akik tudnának rendszerben gondolkodni, kérdezni és reflektálni – jelenti ki az oktató.