Háromszázszor módosított választási törvényt a Fidesz
Átlagosan kéthetente variálnak valamit a választási szabályokon.
A Fidesz 2010 óta tartó kormányzása során 300 módosítást hajtott végre a választási rendszeren. Ez azt jelenti, hogy átlagosan minden második hétre jutott egy változtatás
– nyilatkozta a Népszavának Tóth Zoltán választási szakértő. Elmondása szerint a Fidesz gyökeres átalakításokat hajtott végre, jórészt a saját érdekeinek megfelelően, ráadásul kihagyták a választási törvényből azt a szabályt, amely korábban a választási csalások ellen lépett fel, és arra szólított fel mindenkit, hogy fellépjen a választás tisztasága érdekében.
A választási szakértő hangsúlyozta, a kettős állampolgárság elfogadásakor még nem lehetett tudni, hogy a határon túli magyarok választójogot is kapnak, viszont később mégis ennek megfelelően módosították az alkotmányt. Nehezményezte tovább a külföldön élő magyarok megkülönböztetését, akik magyarországi lakóhellyel rendelkeznek, nem szavazhatnak levélben, csak személyesen. Ez pedig sokszor több órás sorban állást és utazást jelent a választásokkor a külföldi magyaroknak. Szerinte az is egyértelművé vált a statisztikai-földrajzi elemzések alapján, hogy a Fidesz maga javára szabta át a körzeteket.
Tóth Zoltán radikális és borzalmas változásnak nevezte, hogy elvették a jegyzőtől a jogosultságot, hogy javaslatot tehet a szavazatszámláló bizottságok független tagjaira. Ezt most már csak a polgármesterek tehetik meg.
Emlékeztetett továbbá a választási szakértő, hogy jövő év során kiemelten nehéz feladata a szavazatszámlálóknak, ugyanis a választásokkal egyszerre népszavazást is tartanak. Hangsúlyozta, nagy szükség lenne arra a soron következő parlamenti választásokon, hogy a szavazatszámláló bizottságok megfelelő módszertani útmutatót kapjanak. Eddig ugyanis úgy zajlott a szavazás, hogy szétválogatták a szavazólapokat az „igen”, „nem” és „érvénytelen” szavazatok alapján. Most viszont ezt nem lehet majd megtenni, ugyanis a törvényhozó előírta, hogy a négy kérdést ugyanazon a szavazólapon kell szerepeltetni.
A választási szakértő szerint a jövő évi parlamenti választás félig szabad, ám tisztességtelen és átláthatatlan lesz, véleményét pedig ellenzéki győzelem esetére is fenntartja. Ha pedig ellenzéki győzelem születik, első és legfontosabb teendői közé kell tartozzon a demokratikus normáknak megfelelő választási rendszer létrehozása.
(Kiemelt kép: Egy választópolgár átveszi a szavazólapot Budakeszin, a Fő utcai bölcsődében az országgyűlési képviselő-választáson 2018. április 8-án. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt)