Hajnal Miklós: Az a normális, ha egy politikusnak küzdenie kell a nyilvánosságért
Hajnal Miklós a csütörtök reggeli Keljfeljancsinak egy órával az előtt nyilatkozott, hogy Hajdu Mária bejelentette volna: független képviselőként indul a parlamenti választáson.
„Indíthattak volna más, tisztességesebb és az igazmondásra hajlamosabb jelöltet az ellenzéki oldalon” Hegyvidék választókerületben, mint azt a Hajnal Miklóst, aki valótlanul állította, hogy közgazdász, miközben nincs diplomája. Hajdu Mária, az LMP XII. kerületi önkormányzati képviselője a Facebookon tette közzé véleményét, aminek következtében az LMP felfüggesztette párttagságát. Hajnal Miklós a csütörtök reggeli Keljfeljancsinak egy órával az előtt nyilatkozott, hogy Hajdu Mária bejelentette volna: független képviselőként indul a parlamenti választáson.
Hajnal Miklós: Hajdu Mária nem tartozott a napi munkában intenzíven közreműködő önkormányzati képviselők közé, amivel önmagában nincs probléma. Azzal viszont van, ha szembe megy az ellenzéki előválasztás egyik győztesével, miközben egy ellenzéki párt színeiben politizál. De ez az LMP belső ügye, az viszont nem, hogy első, engem érintő Facebook-posztja egy sörcímkével került ki. A legjobban a sör járt: nagy nyilvánosságot kapott, körbejárta a médiát.
– Milyen a viszony az LMP-vel?
– Ungár Péterrel most jó a viszonyunk. Ez teljesen független Hajdu Máriától. Az LMP az előválasztáson ugyan Komáromi Zoltánt, a DK jelöltjét támogatták a választókerületben, de az LMP is vállalta, hogy beáll az előválasztás győztese mögé. Hajdu Mária nem az előválasztási rendszer illusztrációja, hanem maga a rendszerhiba. Az LMP, mint párt, és maga a rendszer, együttműködő.
– Ebben a rendszerben evidens lenne, hogy Hajdu Mária nem teszi közzé kritikus véleményét?
– Már azt is megkérdőjelezném, hogy ez mennyire volt Hajdu Mária önálló gondolata… hiszen ez jól jön a Fidesz-kampánynak, jól jön Fürjes Balázsnak. Felőlem írja ki, amit gondol Hajdu Mária, nem igazán szegi már a kedvemet. Ettől függetlenül folytatom a munkámat.
– Hogyan értékeled az LMP lépését, Hajdu Mária párttagságának felfüggesztését?
– A 2022-es választás rendkívül nagy téttel bír. Ha nálunk, a Momentumban bárki megtámadna bármilyen közös ellenzéki jelöltet, mi is fellépnénk. A szankció pártonként lehet eltérő, de azt mindannyian vállaltuk, amikor csatlakoztunk, hogy azonosulunk a párt politikai irányával, kiváltképpen választásokon. Lehet pártokon belül kritikát megfogalmazni – adott esetben nyilvánosan is –, de két hónappal az országgyűlési választások előtt, Budapest egyik legbillegőbb választókerületében, szerintem helye van a szankciónak.
– Milyen etikai feltételeket vállal egy leendő párttag?
– Nálunk a Momentum alapszabályához köteles tartani magát a párttagoknak. A párt céljait nem veszélyeztetheti, és nem sértheti meg a Momentum egyetlen tagja sem. Ha a kormányváltás a célunk, akkor célunk minél több körzetben győzni. Aki bármelyik ellenzéki képviselőjelölt esélyeit veszélyezteti, az kockára teszi a Momentum céljait is.
– Hajdu Mária így fogalmaz második Facebook-posztjában: „A szekértábor-logika meghaladását tűztük ki célul. Szomorú látni, hogy ezeket az elveket, amelyeket én máig vallok, a párt elfeledte, és egy rövid távú cél érdekében elvtelenül feladta.” Téved?
– A kormányváltás abszolút nem rövid távú cél. Hajdu Mária rossz mozit néz, ha így látja. Reméljük, hogy hosszú távon véghez vihetjük mindazt, amit az ellenzék a saját programjában már fél éve kihirdetett. A poszt kapcsán azt furcsállom, hogy Hajdu Mária áldozatként állítja be magát, miközben párttagként tisztában kellett lennie a szabályokkal.
– Vajon hogyan kerülhetett Hajdu Mária Facebook-posztja a híráramba?
– Talán az Index számolt be a hírről elsőként. Azt gondolom, a média keresi a konfliktust, és egy belső konfliktus izgalmas. Érteni vélem, hogy a média meglátja a hírértéket, miközben a Facebook-posztban nem sok a közéleti teljesítmény.
– Van a Momemtumnak saját médiája?
– Nincs, és azt gondolom, egy normális országban a pártoknak nem kellene saját médiával rendelkeznie.
– Abszurd, ami Magyarországon van?
– Ez a rendszerváltás rossz maradványa. Ha az egyik pártnak van médiája, akkor a másiknak is kell. Ebben egykor a Fidesz volt hátrányban, majd felépítették a magukét. Most az ellenzék van hátrányban. A Momentumban van egy-két ember, aki sajtóügyekkel foglalkozik, de ettől még nincs saját médiánk. Dolgoznunk kell, hogy a sajtó releváns képviselői beszámoljanak a Momentum tevékenységéről. Szerintem, ez így normális. A politikusnak küzdenie kell a nyilvánosságért.
– A körzetben induló három jelölt – Fürjes Balázs, Kovács Gergely - nyilvánossági lehetőségei mennyiben térnek el egymástól?
– Fürjes Balázsnak nyilván sokkal több erőforrása van – nekünk, akiknek a nyilvánosság nem egy hegymenet -, de nem ez fog számítani, mert a közhangulat a mi javunkra dolgozik. Kovács Gergőnek nincs sok forrása. Neki a Kutyapártra leadott listás szavazatok számítanak, ezáltal kerülhetnek a parlamentbe. Egyéniben Kovács Gergely biztosan nem nyer, szerintem ezt ő is tudja.
– Lesz Fürjes-Hajnal vita?
– Elindult egy üzengetés. Kaptam megkeresést Fürjes Balázstól és három különböző helyről, hogy szervezői lennének egy ilyen vitának. Mindre igent mondtam, de eddig egyik sem jött össze.
– Az MSZP és a Párbeszéd nem vett részt a legutóbbi hatpárti egyeztetésen. Miért?
– Az MSZP és a Párbeszéd távolmaradása szerintem nem korrekt, nem tesz jót az együttműködésnek. Arra hivatkozni, hogy Karácsony Gergely síel, nem jó kifogás, hiszen a Párbeszédnek két társelnöke van, ugyanakkor ezt a vitát nem a nyilvánosságban szeretném rendezni.
(Kiemelt kép: Budapest, 2017. október 23. Hajnal Miklós szóvivő a Momentum Mozgalom Magyarország felébred című ünnepi rendezvényén a belvárosi Szabadság téren az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 61. évfordulóján, 2017. október 23-án. MTI Fotó: Mónus Márton)