Hadházy: az arcátlanul jól fizetett parlamenti díszpozíciókat nem szabad felvenni
A képviselő szerint korlátozni kell a parlamenti jelenlétet.
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő a 444-nek adott terjedelmes interjút, amelyben többek között a választások eredményéről és az ellenzék helyzetéről is szó esett. A 168 szemlézte a beszélgetés fontosabb pillanatait.
A politikus elmondta, hogy bízott az ellenzék sikeresebb szereplésében, de a kezdetektől fogva óva intett mindenkit attól, hogy ezt csupán az összefogástól várja. Szerinte valódi megújulás és ellenállás nélkül az együttműködés kevésnek bizonyult, de az igazán nagy baj, hogy a felelőst kereső vita eltereli a figyelmet arról, mit kéne tenni most. Mint mondta:
„Sajnálom és szégyellem, de a Fidesz tagja voltam, és pontosan láttam, hogy 2006 után miként épült újra a párt. Akkor Orbán azt mondta: mostantól nem járunk a parlamentbe, helyette mindenki menjen el, és szervezze a helyi közösségeket, keresse azokat, akikre lehet számítani szórólapozásban, standolásban, akik a kocsmában elmondják, hogy mekkora kánaán lesz, ha győz a Fidesz, és akik leadják a drótot a helyi ügyekről.”
Szerinte ki kellene kényszeríteni az igazságos választási rendszert és kampányfinanszírozást, a közszolgálati média felszabadítását, illetve visszaszerezni a választott képviselők parlamenti jogköreit a választók segítségével. Mint mondta, zavarja, hogy képviselő-társai, például Tordai Bence vagy Ungár Péter nyilatkozataikban fel sem vetik, hogy a Parlamentben jelenleg ellenzékből nem lehet érdemi munkát folytatni, márpedig „áldemokráciában csak valódi ellenzék győzheti le a kormányt”. Megjegyezte, nem tartja kifejezetten sikernek a 20 ezer szavazóbiztos jelenlétét, mert ők többnyire a nagyvárosokból érkeztek, tehát ez is mutatja, „mennyire gyökértelen az ellenzék, mennyire nincs beágyazva a helyi közösségek életébe”. A képviselő utalt arra is, hogy az ellenzék győzelméhez nem elég négyévente egyszer megjelenni a kis településeken, érdemi munkára van szükség.
„Vége a virágos nemzetközi konjunktúrának, és úgy néz ki, az unió sem küldi tovább szabadon ellopható módon a támogatásokat. A hatalom bármikor szorult helyzetbe kerülhet. Amikor pedig az emberek elégedetlenebbek, egy autokrata rezsim mindig szorít egyet a rendszeren. Az a dolgunk, hogy ezt ne engedjük, hozzunk vissza legalább néhányat a tisztességes játékszabályokból, és dolgozzunk, legyünk készenlétben. Nem mondom, hogy mindent megold, ha minden faluban lesznek az ellenállást felvállaló emberek, de enélkül semmi esélyünk. A mostani viszonyok között akkor sem nyerünk, ha magát Jézus Krisztust kérjük fel kampányfőnöknek.” – elemezte a helyzetet Hadházy.
A Jobbik szavazóvesztésével kapcsolatban kijelentette, az ellenzéki együttműködésben továbbra is szükség van a Jobbik képviselőire, ahogy az együttműködés fenntartására is. Mint mondta, ő személyesen a Momentummal tud a legkönnyebben együtt dolgozni, így a frakció-tagságot vállalja – a párttagságot azonban nem, mert független szeretne maradni.
„Az arcátlanul jól fizetett díszpozíciókat nem szabad felvenni. Korlátozni kell a parlamenti jelenlétet. Fontosabb törvényeknél a frakcióvezetőnek érdemes lehet megtartani a vezérszónoklatot, egy-egy kiemelten fontos ügyben akár napirend előtti is érdemes lehet szót kérni – de ha menetrend szerint részt veszünk a parlament munkájában, azzal legitimáljuk a rendszer látszólagos törvényességét, ami több, mint bűn: hiba.”
– fogalmazott. Szerinte a bizottsági tagsági posztokat fel lehetne venni, hogy a képviselők legalább néhány kérdést intézhessenek a kormánytagokhoz, de az ezután kapott pénzt egy közös alapba kellene gyűjteni, és abból valamilyen jó ügyet támogatni. Azt azonban nem tartja jó opciónak, ha a bukott összefogás ellenzéki képviselői a bizottsági elnöki posztját, a parlament alelnöki posztját vagy a jegyzői posztot, tehát a díszpozíciókat foglalják el.
Hadházy Ákos azt is elárulta, az utóbbi időszakban többször felmerült benne, hogy kiszáll, de „kilenc év megfeszített munka után nem lenne könnyű kiszállni, és beismerni, hogy nincs mit tenni”. Hozzáfűzte, abban a pillanatban, amikor egyértelmű lesz, hogy választáson nem lehet győzni, az lesz az egyetlen vállalható döntés.
(Kiemelt képen Hadházy Ákos. Fotó: Karancsi Rudolf / 168.hu)