Gyertyagyújtással emlékeztek a rasszizmus áldozataira
Hétfő este, 18.00-ra az Amnesty International Magyarország a Belügyminisztérium elé békés demonstrációt szervez az anti-rasszista világnap alkalmából, ahol gyertyagyújtással emlékezik a rasszizmus múlt és jelenbeli áldozataira, és tiltakozik a faji megkülönböztetés valamennyi formája ellen. Átadták a Radnóti Miklós-díjakat az antirasszista világnap alkalmából.
51 éve, 1960. március 21-én közel hetven ember esett áldozatul a dél-afrikai Sharpeville-ben egy apartheid-ellenes tüntetés leverése során. Erre emlékezve, a mai napon, a faji alapú megkülönböztetés kiküszöbölésének nemzetközi napján, világszerte összegyűlnek, hogy fejet hajtsanak a rasszizmus áldozatai előtt, és tiltakozzanak a rasszizmus valamennyi formája ellen.
Ma Magyarországon elsősorban a roma közösségeket éri faji alapú hátrányos megkülönböztetés – ahogy ezt legutóbb a gyöngyöspatai események is mutatták, ahol magukat rendfenntartónak beállító kirekesztő csoportok hetekig rettegésben tartották a falu roma lakosságát.
Ezzel kapcsolatban az Amnesty International, az Európai Roma Jogok Központja és a Human Rights First közös levelet intézett a magyar kormányhoz, arra kérve a hatóságokat, hogy hazai és nemzetközi jogi kötelezettségeiknek eleget téve avatkozzanak be a törvényes rend fenntartása érdekében, biztosítsanak megfelelő védelmet a romáknak a megfélemlítés és zaklatások ellen, és akadályozzanak meg, illetve nyomozzanak ki minden illegális tevékenységet. A levél
itt található.Az Amnesty International emellett internetes „sürgős akció” keretében a világ minden táján és Magyarországon arra buzdít mindenkit, hogy írjanak levelet az illetékes magyar hatóságoknak, felszólítva őket a gyöngyöspatai helyzet hatékony kezelésére, és a rasszista megfélemlítés és erőszak elterjedésének megakadályozására. Az akció
itt található.Az Amnesty International szerint a rasszista erőszak megelőzése és visszaszorítása az állam, a büntető-igazságszolgáltatás, és különösképp a rendőrség kötelessége.
A rasszizmus elleni nemzetközi napon az Amnesty International Magyarország azért hív mindenkit, hogy együtt megemlékezzenek a rasszizmus áldozatairól, és felhívják a figyelmet a rasszista erőszak romboló hatására az egyéni elszenvedőre, közösségére, és az egész társadalomra is.
Mindenki érdeke és felelőssége is, hogy kiálljon és tiltakozzon a rasszizmus valamennyi formája ellen.
Ezért az Amnesty International Magyarország arra kér mindenkit, hogy ma 18.00-kor a Belügyminisztérium épülete előtt (1051 Budapest, József Attila u. 2-4.) gyújtson gyertyát, hogy az áldozatokra emlékezzen, és hogy szolidaritását fejezze ki mindazokkal, akiket hátrányos megkülönböztetés és rasszista erőszak ér.
Antirasszista díjban részesült a Népszabadság főszerkesztője is
A Radnóti Miklós- díjakat az idén Bocskai T. József, az Igazolt Magyar Szabadságharcos Szövetség elnöke, Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány alapítója és elnöke, Kordáné Szatmári Veronika, a MEASZ alelnöke, Kovács Zoltán, az Élet és Irodalom című folyóirat főszerkesztője, Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, Nagy János, a MEASZ alelnöke, Szász András, a Magyar Nemzeti Ellenállási Szövetség elnöke, Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke, Szőnyi Pál Tibor, a MEASZ I. és XII. kerületi szervezetének titkára és Vörös T. Károly, a Népszabadság főszerkesztője kapta meg.
A 2000-ben alapított elismerést Hanti Vilmos, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének elnöke nyújtotta át.
Az elismerést a Galamus-csoport internetes folyóirat képviseletében a lap munkatársa, Lévai Júlia, míg Szabadka (a szerbiai Subotica) városának nevében a település több vezetője vette át. A szintén az idén kitüntetett Eszenyi Enikő, a Vígszínház igazgatója levélben köszönte meg díjat, amelyet a nevében Hegedűs D. Géza színművész, az esemény moderátora vett át. Presser Gábor zeneszerző, előadóművész és Kleanthis Kleanthous, a Szakszervezeti Világszövetség európai irodájának vezetője később veszi át a díjat.
A díjazottak nevében Szebik Imre mondott beszédet, rámutatva arra: "a Mindenható egy vérből teremtette az emberiséget, ezért összetartozunk", a bőrünk színétől függetlenül. Radnóti Miklós költőről - akinek a nevét viseli a díj - azt mondta: "megindító a hazaszeretete, hitvese iránti sírig tartó szerelme", és kitartó reménysége.
Tom Lantos, magyar származású amerikai szenátor 2008-ban odaítélt kitüntetését unokája, Kimber Lantos Cook ezen az ünnepségen vette át. Mint elmondta, "beleszeretett az itteni kultúrába és az itteni emberekbe", amikor korábban többször Magyarországon járt, és szeretné gyermekeivel is megszerettetni ezt az országot.
Hanti Vilmos a díjátadáskor közölte: mára mindennapivá váltak a rasszista jelenségek Magyarországon. Ezek véleménye szerint erősödhetnek, "ha olyan törvények vannak, amelyek növelik a szegénységet". Meglátása szerint a fasizmus előszobája a rasszizmus, ennek visszaszorítása pedig csak demokratikus körülmények között lehetséges.
Megemlítette, hogy - ahogy korábban - szerették volna a Parlamentben megtartani a rendezvényt, de Kövér Lászlótól, az Országgyűlés elnökétől elutasító választ kaptak.
A Radnóti Miklós antirasszista díj célja, hogy mintát, követhető magatartásmódot mutasson a nyilvánosságnak olyan személyiségek, közösségek elismerésével, akik, illetve amelyek életútjukkal, kiállásukkal példát adnak, fellépnek a rasszizmus, az antiszemitizmus és a kirekesztés bármely formája ellen.
Az ENSZ 1966-ban döntött arról, hogy március 21-ét az antirasszizmus világnapjává nyilvánítja, emlékeztetve arra: 1960-ban ezen a napon a Dél-Afrikában vérfürdőbe torkollott és 69 áldozatot követelt egy apartheidellenes demonstráció - írta az MTI.