Gyarmati Andrea: Együtt érzek Lacival, ugyanis az agresszió gyilkos fegyver
„Anyu szuper edző volt" - emlékszik vissza az olimpiai ezüstérmes Gyarmati.
„De most itt ez a Cseh Laci-ügy, és nem tudok lakatot tenni a számra” – írta Gyarmati Andrea olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok magyar úszó a 24.hu oldalán. Mint a volt úszó hozzáteszi, kapott újságírói megkeresést azzal kapcsolatban, ahogy Cseh László beszélt régi edzéseiről, ezért szólalt most most az ügyben. Gyarmati Andrea édesanyja Székely Éva olimpiai bajnok úszó, édesapja pedig Gyarmati Dezső olimpiai bajnok vízilabdázó. A sportolóból később orvos lett, 1978-ban végzett a Semmelweis Egyetemen.
„Anyu szuper edző volt, igazi főnök, én pedig engedelmes tanítvány, és boldogan tettünk meg mindent a közös siker érdekében: rengeteg munkával, s közben sok vidámsággal raktunk követ a kőre,„ és eljutottunk az égig” – emlékszik vissza Gyarmati. Hozzáteszi: „Nem volt abban semmi nyomasztó, semmi megalázó. És se összeverni, se molesztálni, se megerőszakolni nem akart senki. Soha. És soha senki nem vert át. Még óvodásként sem.”
Gyarmati emellett azt írja: „Amikor hatévesen bejelentettem, hogy én is versenyző akarok lenni, a szüleim elmagyarázták, mindez mivel jár. Nem titkoltak semmit. Sem az izomfájdalmakat, sem az oxigénadósság szédüléseit, sem azt, hogy megesik, hogy minden tőlem telhetőt megteszek, mégsem sikerül. De persze azt is elárulták, mit jelent állni a dobogón és hallgatni a Himnuszt. Az úszás kemény sport, a legerősebb, legelhivatottabb személyiség is megtörik, összezuhan olykor, és amikor épp bedobnád a törülközőt, kell, hogy legyen melletted (vagyis nem fölötted) valaki, akiben vakon megbízol, aki segít továbbmenni az úton. Ha kell, szigorral, de semmi esetre sem megalázásokkal.”
Mint a volt sportoló visszaemlékszik, vele is megesett, hogy elsírta magam a vízben. „Gyere ki, ha sírnod kell – ezt mondta olyankor anyu, aki sose sírt, mert keményebbre volt huzalozva, mint én. Nekem viszont segítettek a könnyek, oldották bennem a feszültséget, átlendítettek a nehézségeken” – írja.
„Együtt érzek Lacival, ugyanis az agresszió gyilkos fegyver. Az agresszió csak további agressziót szül, felesleges, fájó sebeket ejt. Úszni jó, nyerni jó, szeretve lenni jó, ezek nem mennek, nem működnek veréssel, megalázással” – vélekedik Gyarmati, majd hozzáteszi: „Most is itt a kezemben az album, ülök anyu lakásában, és hálás vagyok a sorsnak, hogy nekem ilyen emlékek adattak az uszodából. És biztos vagyok abban, hogy Cseh Lacika is tele hasonló élményekkel, abban pedig reménykedem, hogy a negatívumokat mihamarabb feldolgozza”.
„Leginkább pedig azt remélem, hogy ez a mostani botrány segít megőrizni azt, ami jó, orvosolni azt, ami rossz, és nem riasztja el a jövő reménybeli bajnokainak szüleit attól, hogy ezt a csodálatos sportot válasszák gyerekeiknek” – zárja.
(Kiemelt kép: Cseh László a férfi 200 méteres vegyesúszás elődöntőjében a tokiói olimpián 2021. július 29-én. Kovács Tamás / MTI)