Göttinger: Az SZFE-n eltöltött éveim megerősítettek a konzervatív értékekben
A töretlen hagyomány tiszteletére voltam nevelve - mondta Fiala Jánosnak Göttinger Pál.
Göttinger tegnap megható Facebook-posztban búcsúzott az Színház- és Filmművészeti Egyetem Vas utcai épületétől, amely az egyetem „modellváltásával” összefüggésben többé már nem az egyetem kampusza.
A rendező a politikai motivációkra reagálva azt írta: „nincs olyan, hogy valakik felhasználták volna a diákságot valamire, ilyen-olyan (pláne politikai) célokra. Nincs. Aki ott volt, tudja, hogy nem is lehetett volna. Mert nem a tanárainkkal voltunk elfoglalva (persze voltak, akiket tiszteltünk, de még azokat is kinevettük), hanem saját magunkkal. Azaz egymással. Életünk legfontosabb öt évével.”
A posztban Göttinger saját maga által készített és előhívott analóg képeket is megosztott, részben valószínűleg arra a riportfilmre reagálva, ami a Pesti TV-n jelent meg nemrég. Miután a hallgatók ugyanis kényszerűen elhagyták az egyetemet, az épületbe – ki tudja hogyan? – bemehetett a Pesti TV stábja, és egy kollégiumi szobát is megmutattak. A riportban elhangzik, hogy a kollégiumban „borzasztó körülmények” uralkodtak.
„Ahogy végiggondolom az ottani stúdiumot, vagy általában a színházról alkotott elképzeléseimet, hogy annak, lenne-e köze ahhoz, hogy rend van-e a hálószobámban, szerintem nincs összefüggés” – mondta a színházi rendező a Keljfeljancsi ma reggeli adásában. Ahogy fogalmazott, „a kollégium élő hely volt, pontosan olyan, amilyen emberek lakták”, és generációs értékeket is átörökítettek egymásnak.
„Konzervatív fiú vagyok, a töretlen hagyomány tiszteletére voltam nevelve” – mondta a rendező a műsorban, hozzátéve, hogy az olyan helyek, mint az SZFE akkor is megőrzendő és ápolandó értéket képviselnek , ha éppen megújításra szorulnak.
„Amikor bekerültem, más világlátás emberek közé kerültem, ez nem meggyengített, hanem erősített, és a végén úgy jöttem el, mint egy régi nagy iskola alumnija” – mondta.
„A töretlen hagyomány védelme közös ügy. Ez körülhatárolja egy ország kulturális hagyományait beidegződéseit. Ez egy kicsi egyetem, de a hatása nagyon szereteágazó. Ami akkor is kell, hogy számítson, ha valaki csak az Egri csillagok című filmre emlékszik a magyar filmtörténetből” – fogalmazott Göttinger.
Fiala János kérdésére a rendező arról is beszélt: a hallgatóknak, akik most az egyetemre járnak, és a 2000-es években születtek, nincs kapcsolódásuk azokhoz a vitákhoz, amelyek a mostani helyzetet előidézték, mégis nekik kell elszenvedniük a következményeket.
(Kiemelt kép: MTI | Balázs Attila)