Megérkezett Magyarországra az idei első gólya
Orosházán landolt az első gólya, amely visszatért haznánkba.
A napok óta tartó vörös kód ellenére visszatért az első gólya Magyarországra. Az első visszatérő madarat lencsegére kapták, Szalai Krisztián fotóját az oroscafe.hu közölte.
Az Orosházi vagyok Facebook csoportjába feltöltött képet már többen kedvelték, egy másik fotó pedig az Időkép oldalán jelent meg a gólyáról. A kommentelők között akad olyan, aki félti még a madarat a fagyok miatt, de sokan úgy gondolják, a gólya már tudhat valamit, amit az emberek nem.
A nép hagyomány szerint ha Zsuzsanna napján hallani a pacsirta hangját, akkor közel a tavasz, és több madarász szakértő vélte is hallani az éneküket, bár az akkor még fagyos időjárás nem erre engedett következtetni. Viszont a gólya felbukkanása is a melegebb időjárás előjele lehet, ha nem csalnak a madár ösztönei.
Tavaly egy akasztói gólya volt a leggyorsabb
2024-ben február 20-án a Bács-Kiskun vármegyei Akasztón fotózták le az elsőként észlelt fehér gólyát.
Akasztón közel harminc gólyafészket tartanak számon a település belterületén, a település körüli halastavak, vizes élőhelyek, csatornák mind paradicsomi állapotot biztosítanak a fiókák neveléséhez.
A baon.hu akkor azt írta, nem mindegyik akasztói fészekben költenek a gólyák, de akadt közöttük például egy németországi madár, aki 2014 óta minden évben költött a településen, ráadásul negyedik éve ugyanabban a fészekben.
Az akasztói gólyafiókákat minden évben meggyűrűzik. A korábbi években észleltek már akasztói születésű gólyákat Izraelben, Egyiptomban, Törökországban, Erdélyben, Szerbiában, a legmesszebbi megkerülés pedig Dél-Afrikában volt.
Általánosságban március közepén, második felében, Sándor-nap tájékán érkeznek vissza a telelésből gólyáink, ám mindig van egy-két egyed, amelyik korábban visszatér.
A legidősebb, bizonyítottan Magyarországon költő gólya tavaly töltötte be a 22. életévét, reméljük, idén is visszatér hazánkba.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)