Futsal-diplomácia: így szólt vissza a magyar külügy az amerikainak

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) visszautasítja az Egyesült Államok kormányának újabb, "minden alapot nélkülöző kritikáját" - írja a KKM sajtófőnöke pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében, hozzátéve: "Magyarországon semmilyen szabadságjog - így a sajtószabadság - sincs veszélyben".

2016. október 22., 09:36

Menczer Tamás ezt arra reagálva közölte, hogy pénteki közleményben az amerikai külügyminisztérium aggodalmát fejezte ki a magyar sajtószabadság miatt.

Mark Toner helyettes külügyi szóvivő azt írta, hogy az Egyesült Államok „osztja a globális sajtószabadság szószólói, nemzetközi szervezetek és magyar állampolgárok aggodalmait a sajtószabadság magyarországi folyamatos hanyatlása miatt”. Toner tudatta azt is, hogy Washington szorosan figyelemmel kíséri „egy független internetes portál október 19-ei kitiltását a parlament épületéből” és a Népszabadság október 8-ai „váratlan bezárását”. A Népszabadságot az amerikai külügyi közlemény Magyarország “legnagyobb független napilapjának” minősíti.Úgy vélik, hogy „e lap elvesztése – függetlenül az okoktól – veszteség a média pluralizmusa számára Magyarországon”. Toner közleménye szerint az Egyesült Államok „barátként és szövetségesként” arra bátorítja a magyar kormányt, hogy biztosítson „nyitott médiakörnyezetet”, amely különböző nézőpontokkal és véleményekkel ismerteti meg a polgárokat. Egyúttal azt is sürgeti, hogy Magyarország ennek érdekében szorosan működjön együtt az EBESZ sajtószabadsággal foglalkozó képviselőjével és más szakértőkkel.

Erre reagálva a KKM szóvivője azt írta: aki a "sajtószabadság folyamatos hanyatlása" miatt aggódik, annak "egészen biztosan nincsenek hiteles információi Magyarországról". Aki olvassa, nézi a magyar sajtót, folyamatosan találkozhat a vélemények sokszínűségével - tette hozzá.

Az 1956-os forradalom 60. évfordulója kapcsán megjegyezte, "volt idő, amikor nem volt sajtószabadság Magyarországon, a magyar emberek vérüket, életüket adták a szabadságukért, de ekkor nyugatról barátaink támogató tekintetén kívül más segítség nem érkezett". A Népszabadság felfüggesztése a tulajdonos gazdasági döntése volt - közölte Menczer Tamás, megjegyezve: "kíváncsiak vagyunk, hogy az Egyesült Államok kormánya vajon beleszól-e médiatulajdonosok döntéseibe".