Tülekedés várható a közgyűlésen, eldől az atlétikai világbajnokság sorsa

Szerdán tartja rendkívüli ülését a Fővárosi Közgyűlés. Döntenek továbbá a 14 év alattiak ingyenes közlekedéséről és a Sziget Fesztivál közterület-használati szerződéséről.

2021. augusztus 31., 20:00

Szerző:

Karácsony Gergely főpolgármester és Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes is benyújtott egy-egy előterjesztést az atlétikai világbajnokság megrendezéséről, pontosabban Budapest hozzájárulásának visszavonásáról. Ahogy azt a Pesti Hírlap is megírta, Karácsony múlt csütörtökön jelentette be, hogy a főváros kész visszavonni a hozzájárulását, amennyiben úgy látják, hogy a kormány megszegi azt a megállapodást, amelyben többek között a Diákváros megépítését vállalta. A főpolgármester szerint a kínai Fudan Egyetem kampusza – amit a kormány 400 milliárdos kínai hitelből épít meg – már azáltal ellehetetleníti a Diákvárost, hogy részben annak helyén épülne meg.

Karácsony után Gy. Németh Erzsébet is tett egy bejelentést, méghozzá arról, hogy a Demokratikus Koalíció már szerdán benyújtott egy előterjesztést a hozzájárulás visszavonásáról. Gyurcsány Ferenc pedig arról írt közösségi oldalán, hogy az ötlet eredetileg az övék volt. „A politikában nincs szerzői jog. Örülni kell annak, ha valamely javaslat támogatókra lel” – fogalmazott a DK elnöke.

A napirend értelmében először Karácsony javaslatáról dönthetnek. Ha azt elfogadja a közgyűlés, akkor a következő napirendi pont – Gy. Németh Erzsébet előterjesztése – okafogyottá válik. Azonban a két előterjesztés között lényeges különbség, hogy a főpolgármester előterjesztése kevésbé végleges. Karácsony Gergely ugyanis számol azzal, amivel a DK nem: hogy a kormány visszatáncol és nem vesz el területeket a Diákváros tervezett területéből. Városházi forrásaink szerint a különbség oka, hogy a kerületek vezetése nem szívesen mondana le a megállapodás más feltételeiről, például az egészségügyi fejlesztésekre adott kormányzati támogatásról.

A közgyűlésen döntenek a 14 év alattiak ingyenes tömegközlekedéséről is. Az előterjesztés a pozitív környezeti és egészségi hatások – pl. a városi autóhasználat visszaszorulása – mellett azzal is számol, hogy az lényegében nem fog bevételkieséssel járni. Ugyan az érintett korosztály létszáma és a 30 százalékos bérletes arány alapján mintegy 320 millió forint menetdíjbevétel-kiesést jelenthet, az alapján, hogy a 6 és 14 év közöttiek jellemzően szülői kísérettel utaznak, azaz megjelennek a korábban autóval járó szülők is a tömegközlekedésben, az intézkedés az előterjesztés indoklása szerint nullszaldós lesz. 

Szintén szerdán döntenek arról, hogy meghosszabbítják-e a Sziget Fesztivál Hajógyári-szigetre vonatkozó közterület-használati szerződését, de az erről szóló előterjesztés lapzártánkkor még nem volt elérhető a főváros honlapján.

(Kiemelt kép: a Fővárosi Közgyűlés ülése 2020. február 26-án a Városházán, Budapesten. Fotó: Pesti Hírlap archív)