Fordulat a letelepedésikötvény-bizniszben
A miniszterelnök által jegyzett dokumentum ugyan megengedi a családtagok részére is, hogy március 31-ig beadják az erre vonatkozó igénylésüket, de csak akkor kapják meg az engedélyt, ha a letelepedési kérelmükben a kérelmezőt korábban „eltartott családtagként” tüntették fel – írja a Magyar Nemzet.
Ez azért érdekes – jegyzi meg a lap –, mert az elmúlt évek gyakorlata az volt, hogy a letelepedési engedélyt kérelmező űrlapon a „Van-e tartási kötelezettsége (szülő, gyermek, házastárs)?” kérdésre adott válasz esetében az igen vagy a nem rubrikát üresen kellett hagyni. A letelepedési kötvények forgalmazását végző offshore cégek legalábbis ezt az utasítást kapták Rogán Antal kabinetminiszter ügyvédjétől. Kosik Kristóf ügyvédi irodája fogalmazta meg a kötvényüzletet lehetővé tévő jogszabályt még 2012-ben, és tartja a mai napig a kapcsolatot a problémás ügyekbe botló közvetítőcégekkel. Az új rendelet azt is előírja, hogy nem lehet többé a hiánypótlási eljárást meghosszabbítani, és csak egyszer lehet kérelmezni, amelyre 75 napos határidő vonatkozik.
A letelepedési program 2013 júniusában indult, több mint 15 ezer külföldi jutott a schengeni övezetben is szabad mozgásra jogosító magyar letelepedési engedélyhez.
A napokban Katrein Ferenc, aki 13 évig dolgozott a magyar kémelhárításnak többek között műveleti igazgatóként, az Indexnek azt mondta: nagyon komoly nemzetbiztonsági kockázat, hogy ilyen tömegben engedünk be embereket az EU-ba. Az Alkotmányvédelmi Hivatalnak mindössze harminc nap áll rendelkezésére a kérelmezők nemzetbiztonsági átvilágítására, ami szerinte édeskevés. Az ellenérdekelt titkosszolgálatok számára ennél nagyobb ziccer nem is kell. A magyar letelepedési kötvényekkel egész családokat telepíthetnek be akár az oroszok, akár a kínaiak. Hozzátette: természetesen más országoknak is van ilyen konstrukciójuk, kötvényprogramjuk, de nem olyan biztonsági résekkel, mint a magyarnak.
A kormány korábban jelezte: március 31-től nem bocsát ki több letelepedési állampapírt.