Folytatódik a vita a szélsőjobboldali színházvezetésről
A budapesti polgármester védelmébe veszi Csurka István és Dörner György kinevezését- írja a Der Standard az APA hírügynökségtől átvett cikkben.
Újabb hullámokat kelt a szélsőjobboldali színházvezetők budapesti kinevezése – olvashat5ó a bécsi lapban. A magyar főváros főpolgármestere, Tarlós István, csütörtökön élesen visszautasította a Német Színművészeti Akadémiának a tiltakozását a kinevezett személyek ellen. A magyar média állítása szerint Tarlós azt mondta, hogy „fogalma sincs arról, hogy ezeknek (az akadémiának) mi a problémájuk”. Hogy a bírálók „fél Európát telesírják”, még nem ok arra, hogy visszavonjuk a kinevezéseket – mondta a továbbiakban a jobboldali-nemzeti párt, a Fidesz politikusa.
A Darmstadti Akadémia kedden csatlakozott azokhoz a kül- és belföldi tiltakozásokhoz, amelyek a közismerten antiszemita Csurka Istvánnak és elvbarátjának, Dörner Györgynek a Budapesti Új Színház élére történt kinevezése ellen irányultak. Az Akadémia által kiadott nyilatkozat szerint „a háború utáni európai történelemben ez egyedülálló, és mindeddig elképzelhetetlen eljárás volt”. Fischer Ádám karmester, a Regényírók Grazi Egyesülete és a Regényírók Szakszervezete is tiltakozott. A hétvégén Budapesten mintegy 2000 ember tiltakozott személyi döntés ellen.
Tarlós kijelentette, hogy bár Dörner pályázata „nem túl színvonalas”, az abban megtalálható „fő mondanivaló”mégis meggyőzte őt arról, hogy Budapestnek szüksége van egy olyan színházra, amelyben a klasszikus magyar drámákat klasszikus rendezésben állítják színpadra. A kijelölt igazgató, Dörner, azt írta pályázatában, hogy harcot hirdet a „művészietlen, beteges, liberális” színház ellen. A jövőbeli intendánsról, Csurkáról azt mondta Tarlós, hogy „a jelentős kortárs drámaírók egyike”. Csurka, aki a magyar antiszemitizmus ismert vezéralakja, a legutóbbi választáskor nem a szélsőjobboldali pártot, hanem a Fideszt támogatta, amelynek a polgármester is tagja.
Miután a felállított szaktanácsadói testület akarata ellenére Tarlós Csurka mellett döntött, kulturális és színházi körök számos nyílt levelet írtak. A tiltakozások felerősödtek, amikor az interneten nyilvánosságra került Csurka és Dörner pályázata. A pályázatból, túl azon a szándékon, hogy a színháznak nemzeti magyar irányzatot szán, és meg akarja szabadítani a liberális máztól, árad a dilettantizmus - állítják a bírálatokat megfogalmazó színházi emberek. Még szakmai szempontokból kiindulva sem lenne szabad komolyan venni egy ilyen pályázatot.
(Der Standard, 2011.10.27. /APA)Fordította: dr. Gonda László