Magyarországon is érezni lehetett a földrengést

Sopronban és Szombathelyen is érezni lehetett az osztrák 4,5-es magnitúdójú földrengést.

2024. február 1., 10:28

Szerző:

Mára virradó éjjel, azaz 2024. február 1-jén helyi idő szerint 2 óra 59 perckor 4,5-ös magnitúdójú földrengés keletkezett az ausztriai Bécsújhelytől mintegy 33 km-re délnyugatra, Gloggnitz település mellett – adta hírül a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma. Az Időkép azt írja, hogy Magyarországon is érezni lehetett a földrengést. 

A földrengést a légvonalban mintegy 60 km-re lévő Sopronban és a közel 90 km-re lévő Szombathelyen a magasabb épületszinteken a lakosság is érezte, de szerencsére károkról nem érkezett bejelentés.

Vasárnap Siófok környékén volt földrengés 

A Georisk és a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium is regisztrálta a földmozgást vasárnap dél körül. Siófok közelében, Törekinél érzékelték a rengést, amely a hivatalos és ellenőrzött adatok szerint a Richter-skála szerinti 2,3-as erősségű volt – írta a sonline.hu. Az ilyen erősségű földrengés még enyhének számít. Aznap Montenegróban és Törökországban is érzékeltek földrengést hasonló időpontban.

A földrengés a földfelszín egy darabjának hirtelen bekövetkező és néha katasztrofális következményekkel járó mozgása. A földrengések általában a földkéregben felgyülemlett energia felszabadulásakor keletkező lökéshullámok, melyek a keletkezési pontból – a földrengés hipocentrumából – gömbhéjszerűen terjednek minden irányba. A hipocentrum felszínre vonatkozó merőleges vetülete az epicentrum.

Egy nap alatt három földrengés

Bizonyára sokan emlékeznek még a tavalyi hármas földrengésre. Augusztus 19-én Gyomaendrőd közelében a Richter-skála szerint 4-es erősségű földmozgást regisztráltak, pár perccel később Túrkeve közelében, majd csaknem másfél óra múlva Szarvasnál is földrengés történt – közölte a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumának jelentése szerint 11.13 perckor a Békés vármegyei Gyomaendrődtől mintegy tizenegy kilométerre több településen földmozgást lehetett észlelni.

Az obszervatórium később újabb közleményekben közölte, hogy a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Túrkevétől körülbelül három kilométerre 4,0 magnitúdójú földrengést mértek 11.16 perckor, és több településen érezték a földmozgást. Továbbá 12.51 perckor, a Richter-skála szerint 2,8-es erősségű földrengés volt a Békés vármegyei Szarvastól mintegy öt kilométerre. A földmozgást ez esetben is több településen érezhettek.

Aznap délután utórengések is jelentkeztek a térségben. Az obszervatórium közlése szerint Szarvas környékén 14:18 perckor egy 2,8 magnitúdójú, majd 14:21 perckor 3,5 magnitúdójú földrengés volt észlelhető augusztus 19-én.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)