Fideszes megszorítások: kezdődhetnek a tüntetések
Orbán Viktor egy hét leforgása alatt három beszédet is tartott, s a parlamenti szezon is az ő szavaival indul majd. A beszédek alatt szinte minden esetben szó esett az óriási államadósság visszafizetéséről, ami azt valószínűsíti, hogy a kormány megalapozza a népszerűtlen intézkedések kommunikációját. A politológus szerint csak ennek sikerességén múlik, hogy lesznek-e a kormány gazdaságpolitikája elleni tüntetések vagy sem.
Orbán Viktor miniszterelnök múlt hét végén beszélt arról, hogy "ezermilliárdszám kell forrást kivonni a gazdaságból" a lejáró adósság rendezése miatt, majd utalt arra, hogy ez érdeksérelmekkel járhat, ami miatt csökkenhet a kormánypárti frakció létszáma. A kormány száznapos teljesítményét értékelő beszédében megerősítette ezt a gondolatot: "hatalmas adósságtömeget görgetünk magunk előtt" Jövőre 2858 milliárd forintot kell majd az országnak adóságként visszafizetnie, a rá következő évben valamivel kevesebbet, 2013-ban viszont több mint 3 ezer milliárd forintot - írta a
Népszava.Ugyan a lejáró államadósságot nem egyben szokták visszafizetni, felmerül a kérdés, hogy mi a kormány terve az önkormányzati választások utáni időszakra. Az óriási államadóssággal való riogatás - ami kétségtelenül magas, a GDP 80 százaléka - azt jelzi, hogy a kiadáscsökkentés már népszerűtlen intézkedésekkel is járhat.
A politológus szerint a kormányzati kommunikációtól függ, lesznek-e tüntetések
Gyömöre Máté a Progresszív Intézet elemzője úgy vélekedett, hogy Orbán Viktor kormányának 100 napját értékelve egyben az önkormányzati választásokra vonatkozó kampánybeszédet is mondott. Nem véletlen, hogy a korábban már jól ismert retorikai elemek mindegyikét felvonultatta a "kétharmados forradalomtól" egészen a "gazdasági szabadságharcig".
Szerinte Orbán igyekezett a lehető legtöbb szavazóhoz szólni, így beszélt a családosok és a nyugdíjasok érdekvédelméről, elítélte a hitelből folyósított jóléti kiadásokat, miközben nem feledkezett meg a jobbszélről sem akkor, amikor a közrend problémáját burkoltan etnikai dimenzióba helyezte.
"A kampánybeszéd jelleget erősítette, hogy ezúttal nem esett szó - mint Kötcsén - az esetleges fideszes dezertőrökről a 2011-es költségvetés kapcsán (igaz, a Fidesz elnöke igyekezett a túlzott várakozásokon tompítani). Márpedig a jövő évi hiánycél tartására vonatkozó Matolcsy ígéret egyben azt is jelenti, hogy erre további forrásokat kell találni, hiszen mintegy egy százalékkal kell csökkenteni az államháztartási hiányt" - fogalmazott Gyömöre Máté hangsúlyozva, hogy ráadásul mindeközben a kormány elkötelezett az adócsökkentés mellett is, ami csakúgy lehet nullszaldós, ha az adójóváírás kivezetését nem kompenzálja a legalacsonyabb jövedelműeknél a kabinet.
Ennek azonban kevés az esélye. Tehát a kormánynak vagy bevételeit kell növelni (további adók formájában), vagy pedig kiadásait kell csökkenteni - tette hozzá.
A Progresszív Intézet elemzője rámutatott arra is, hogy miután a miniszterelnök Kötcsén forráskivonásról beszélt, ezért vélhetően a kiadáscsökkentéssel próbálják elérni a hiánycsökkentést. Ugyanakkor a Bokros-csomag, de különösen 2006 óta ez szitokszónak számít a Fidesz (és Matolcsy György) szótárában így nem véletlen, hogy őszre a Varga Mihály vezette tényfeltáró bizottság is elkészült a "csontvázjelentéssel". A Miniszterelnökség vezetője azt is hangsúlyozta, hogy a jövő évi költségvetésre is kihatással lehetnek ezek a tételek, ami egyben azt is jelenti, hogy a kormány igyekszik a lehető legtovább visszafelé mutogatni akkor, amikor kiadáscsökkentésről kell döntenie.
"Ráadásul éppen a jövő év lehet ebből a szempontból az egyik legfájóbb, hiszen a gazdasági növekedést visszafogó bankadó, és a komoly bevételkiesést jelentő adócsökkentés mellett kell a kiadásokat jelentősen visszavágni, ami szükségképpen a szerzett jogok csorbulásával jár".
Gyömöre Máté szerint az pedig, hogy emiatt a Fidesz is szembe találja-e magát a tüntetők tömegével csak azon múlik, hogy mennyire lesz sikeres az a kommunikáció, ami a megszorítás tényét az előző kormány számlájára írja - összegezte a Népszava.