Fidesz: Kevesebb aktivitást vár a választóktól az új törvény
A fideszes Gulyás Gergely országgyűlési képviselő szerint az eddiginél kevesebb aktivitást várnak el a választóktól az új eljárási szabályok. A kormánypárti honatyának valószínűleg fel sem tűnt ez a duplafenekű mondat, amit könnyen a regisztráció elleni egyik legkomolyabb érv eufemizmusaként is lehet érteni. Az előzetes választási regisztráció ellenzői ugyanis minden lehetséges fórumon elmondják, véleményük szerint a kormánypártok a regisztráció bevezetésével kimondva-kimondatlanul jelentős tömegeket akarnak eltántorítani a választásokon való részvételtől.
Gulyás Gergely országgyűlési képviselő hétfői sajtótájékoztatóján – amelyet néhány órával a választási eljárási törvény zárószavazása előtt tartott – ezt azzal magyarázta, hogy a választás egyfordulós lesz, megszűnik a számtalan visszaélésre lehetőséget adó ajánlószelvény-gyűjtés, a névjegyzékbevétel pedig önkéntessé válik.
„Indokolatlan a félelemkeltés: semmilyen akadálya nincs, hogy a választópolgárok az egy percet igénybe vevő névjegyzékbevétel után gyakorolhassák a választójogukat” – hangsúlyozta, azzal együtt, hogy a regisztrációra nyolc hónapjuk lesz az állampolgároknak, és arra az internetes ügyfélkapun is lehetőség lesz.
A regisztráció 15 nappal a választás előtt lezárul, de a voksolás után újranyílik. A feliratkozás ugyanakkor a következő négy év összes választására érvényes – közölte.
Gulyás Gergely azt mondta: a regisztráció bevezetése elkerülhetetlen, ha nem akarnak különbséget tenni a választópolgárok között lakóhelyük, illetve nemzetiséghez tartozásuk alapján. Hozzátette: elfogadják az ezzel ellentétes véleményeket is, de azt nem, hogy a feliratkozást antidemokratikusnak vagy a jogállamiságot sértőnek bélyegezzék. Szerinte ez azokra az országokra nézve is sértő, ahol évtizedek óta önkéntes névjegyzékbevételhez kötik a választójog gyakorlását.
A kormánypárti politikus a jelölőszervezetek közötti esélyegyenlőséggel magyarázta, hogy megtiltják a választási hirdetéseket a kereskedelmi médiában, mondván, a kereskedelmi televíziókban közölt hirdetések kiemelkedően drágák, amit az új pártok nem tudnának állni. Kiemelte azonban, hogy ez csak a kampányidőszakban lesz így, a regisztrációra buzdító reklámok viszont a kereskedelmi médiában is megjelenhetnek majd. Ezzel kapcsolatban elmondta: szerinte a pártkampányok mellett állami hirdetések is szükségesek lesznek a feliratkozás népszerűsítésére.
Az MTI kérdésére elmondta: a Fidesz úgy döntött, nem kér előzetes normakontrollt a jogszabályról. Jelezte azonban, hogy ezt a köztársasági elnök is megteheti, ellenkező esetben pedig utólagos vizsgálatra kerülhet az Alkotmánybíróság elé a választási eljárási törvény. „Ezek egyike egész biztosan be fog következni” – mondta.
Gulyás Gergely arra is kitért, hogy az eljárási szabályok elfogadásával kialakulnak a következő parlamenti választás lebonyolításának keretei. Kiemelte, hogy az Országgyűlés létszáma 199-re csökken, összeférhetetlen lesz a képviselői mandátum és a polgármesteri megbízás, valamint megszűnik, illetve jelentősen csökken a választókerületi beosztás aránytalansága.