Festői környezetben pihen Kovács Béla, a Jobbik kémkedéssel vádolt EP-képviselője

A politikust Abháziában gyógykezelik. Nincs esély, hogy július 19-én megjelenjen a Központi Nyomozó Főügyészségen.

2017. július 4., 08:13

Szerző:

Grúzia szakadár köztársaságának, Abháziának a fővárosában, Szuhumiban áll gyógykezelés alatt Kovács Béla, a Jobbik kémkedéssel és költségvetési csalással vádolt EP-képviselője – tudta meg a Magyar Idők. A politikus ellen 2014 elején az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) tett feljelentést az Európai Unió intézményei elleni kémkedés gyanúja miatt. Állítólag az oroszoknak dolgozott, és ha a kémkedés gyanúja bizonyságot nyer, Kovácsot kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatják.

Fotó: Népszabadság-archív / Kurucz Árpád

Az, hogy Kovács Abháziában van, gyakorlatilag kizárja, hogy július 19-én megjelenjen a Központi Nyomozó Főügyészségen. Beidézték, de a dokumentumot át sem vette, nemzetközi elfogatóparancsnak érvényt szerezni pedig aligha lehet a szakadár grúz köztársaságban, amelynek a függetlenségét Oroszországon kívül Nicaragua, Venezuela, Tuvalu, Vanuatu és Nauru  ismeri el. (A kilencvenes évek eleje óta de facto független Abházia függetlenségét Oroszország 2008-ban ismerte el, kvázi jutalmul, amiért az abház erők az oroszok oldalán beszálltak a Grúzia ellen vívott háborúba.)

Az egyébként nem világos – írja a kormányközeli napilap –, hogy Kovács kinek a segítségével utazott a szakadár grúz köztársaságba. Valószínűtlen, hogy egyedül eljutott volna addig, de kitűnően választott, mert a főváros, Szuhumi féltrópusi klímájával, standjaival és fürdőivel festői környezetet jelent a gyógyulásához a Fekete-tenger keleti partján. Az utazását az tette lehetővé, hogy amikor 2015 októberében, a mentelmi jogának a felfüggesztésekor az EP úgy határozott, hogy Kovács mindaddig mentesül bármely formájú fogva tartás, vizsgálati fogságban tartás vagy más, a képviselői megbízatásának teljesítését akadályozó intézkedés alól, amíg az ügyében nem születik jogerős ítélet.

Kovácsot azért idézték be július 19-re, mert költségvetési csalással akarják meggyanúsítani. Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) gyanúja alapján indult eljárás ellene, amiért 2012–2013-ban gyakornoki szerződést kötött négy magánszeméllyel, olyanokkal, akik valójában nem is jártak Brüsszelben és semmilyen munkát nem végeztek ott Kovácsnak.

A Népszabadság még 2014-ben írta meg, hogy Kovács azzal hívta fel magára a magyar titkosszolgálatok figyelmét, hogy 2009-ben összehozta a szélsőjobboldali európai pártokat tömörítő Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetségét (AENM). A szervezet elnöke 2010 és 2013 között a francia Nemzeti Front EP-képviselője, Bruno Gollnisch volt, majd 2013. december 17-én Kovácsot választották meg négy évre. Gyanút keltett az is, hogy kapcsolatot tartott olyan orosz diplomatákkal, akik közül néhányról lehetett tudni, hogy az orosz titkosszolgálatnak dolgoznak. Havonta járt Moszkvában, de a találkozók többségére Budapesten kerített sort.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.