Elmondták a gyermekorvosok, mit tehetnek a szülők a járványkezelésben

A nemzetközi tapasztalatok alapján a delta-variáns okozta járványban a gyermekek aránya jóval magasabb lesz.

2021. október 4., 07:54

Szerző:

Szeptember végén a Házi Gyermekorvosok Egyesülete is úgy érezte, hogy támpontokat kell megfogalmaznia a negyedik hullámhoz a gyermek-alapellátásban, mert jelentősen megugrott a napi orvos-beteg találkozások száma már a tanév első hetében a korábbi évek hasonló időszakához képest – írja a Szabad Európa honlapja.

Támpontok a negyedik hullámhoz a gyermek alapellátásban az egyesület felhívja az emberek figyelmét arra is, hogy: a 0-18 éves korosztály esetén a COVID19 döntően nem a 4 fő tünettel (láz, köhögés, nehézlégzés, szaglás és ízérzés elvesztése) jelentkezik, emiatt fontos, hogy enyhe tünetek esetén is gondoljunk az új-koronavírus lehetőségére – írják az orvosok. Ilyen tünetek lehetnek egyébként a torok -és fejfájás, valamint a náthás (allergia-szerű) tünetek is, tehát minimális tünetek hátterében is állhat COVID.

Mint írják, a nemzetközi tapasztalatok alapján a delta-variáns okozta járványban a gyermekek aránya magasabb lesz, mint a korábbi hullámokban; a 18 év alattiak a felnőttekkel azonos arányban fertőződhetnek meg minden korosztályban. Korábban csak a fertőzöttek 10-15 százaléka került ki ebből korcsoportból.

Háromszor olyan fertőző, mint korábban

A segédanyagban azt is kiemelik a szakemberek, hogy „a tüskefehérje mutációi következtében a delta variáns fertőzőképessége kb. háromszorosa az eredeti wuhani törzsnek.” Ez azt jelenti, hogy egy ember 6 személyt tud megfertőzni, ez a szám korábban 2-3 embert jelentett. A betegség fertőzőképessége így meghaladja a bárányhimlőjét! A delta-variánsnál a betegség lefolyása súlyosabb és hosszabb lehet. A korábbi hullámokban tapasztaltaknál gyakoribb az elhúzódó lázas állapot, a köhögés, a nehézlégzés és a tüdőgyulladás.

Mit javasolnak a szakemberek?

A szakemberek javasolják az iskoláknak vagy önkormányzatoknak a tanulók szűrőprogramok keretében végzett antigéntesztelését egy-két alkalommal, de a szülők figyelmét is felhívják a tesztelés fontosságára, ha gyermeküknél bármilyen enyhe tünetet is tapasztalnak. „Legalább az oltatlanok körében javasolják minimum heti egyszer elvégezni, különösen, ha egyéb védőintézkedések (maszk, távolságtartás) nincsenek érvényben az iskolában” – javasolják az ajánlásban.

Továbbá azt is kiemelik, hogy fontos: hogy

„motiváljuk a környezetünkben élőket és betegeinket, családjaikat a maszkviselésre (akkor is, ha erre vonatkozóan nincs központi rendelet) és biztassuk őket oltás felvételére”

– írják az orvosok.

A következő időkben a nem oltott gyermekek és felnőttek nagyarányú megbetegedése várható, a negyedik hullámban pedig ők okozhatják a leterheltséget az egészségügyi ellátórendszerben. A két oltás a delta variáns esetén főként a súlyos betegség és halálozás ellen jelent védelmet, a vírus terjedését nem akadályozza. Így az oltottaknak is van egyéni felelőssége: esetükben is fontos a maszkviselés és egyéb járványügyi intézkedés betartása (önkéntesen vagy érvénybe lépő rendelkezések esetén) – emeli ki a szöveg.

 

(Kiemelt kép: Tanítónő beszél a diákokhoz a Zelk Zoltán Angol és Német Kéttannyelvű Általános Iskola 1.b osztályában Nyíregyházán a tanévnyitó napján, 2021. szeptember 1-jén. Fotó: Balázs Attila / MTI)