Félnek a fertőzéstől a tanárok, legkorábban három hét múlva tanítanának újra az iskolákban
Az első oltást követően néhány napon belül vissza kell térniük a tantermekbe, de akkor még nem lesznek védettek.
Az iskolák újranyitásának feltétele az oktatásban dolgozók koronavírus elleni védettsége – mondták ki közös nyilatkozatban az oktatási szakszervezetek és szakértők.
Kiemelték: az oktatásban dolgozókat és számos egészségügyi szakembert nyugtalansággal és félelemmel tölt el, hogy az első oltást követően a hétvégén kiadott rendelet szerint legkésőbb április 19-től vissza kell térni a tantermekbe. Rámutattak: az eddigi kormányzati tájékoztatók ennek gyökeresen az ellenkezőjét kommunikálták.
Arra kérik a kormányt, hogy az eddigi kormányzati útmutatásoknak megfelelően biztosítsa minden pedagógus, illetve oktatásban dolgozó számára a biztonságos munkavégzés feltételeit. Kérik azt is, hogy a kormány a jelenléti oktatást kizárólag az egyes oltások alkalmazási előiratainak megfelelő immunizációs idő kivárása után rendelje el.
Kitértek arra is, hogy a jelenleg engedélyezett oltóanyagok közül a Pfizer, a Szputnyik V és a Sinopharm második adagja 3 hét múlva adható be. Ezt követően a lehető legnagyobb védettség kialakulásához még 2 hétre van szükség. Mindezek miatt azt kérik, hogy a kormány ne ragaszkodjon az iskolák újranyitásakor egy olyan „fiktív dátumhoz”, amely biztosan nem elég a védettséghez, hanem az egy hétvége alatt megszervezett tömeges oltás után biztosítsa az immunizációhoz szükséges időszakot.
Fontos, hogy a tömeges oltáson való részvétel ne lehessen a megfertőződés forrása, biztosítsák a távolságtartást és a higiénés követelmények betartását – jegyezték meg. Hozzátették: nem ezen a 3 héten múlik, hogy a magyar gyermekek milyen eredményesen oldják meg a kompetenciamérés vagy a PISA-teszt feladatait, viszont sok tanár és oktatásban dolgozó, valamint családtagjaik élete és biztonsága múlik e pár héten.
A közleményt Duda Ernő professzor emeritus, az MTA doktora, genetikus, virológus, immunológus, Balkányi László PhD, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ volt tudásmérnöke, Szabó Zsuzsa elnök (Pedagógusok Szakszervezete), Komjáthy Anna, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete országos választmányi elnöke, Gyimesi László, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezet alelnöke, Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke, és Bardócz-Tódor András, Keresztény Pedagógusok Szakszervezetének társelnöke írta alá.
(Kiemelt kép illusztráció I Diákok a felzárkóztató órán a Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium tantermében 2020. június 2-án. Fotó: MTI | Balázs Attila)