Félméteres iszap lepte el a balatonmáriafürdői strandot
Tavaly ősz óta több mint félméteres iszap lepte el a balatonmáriafürdői strand több pontját. A település vezetése abban bízott, hogy az iszap tavaszra eltűnik, ám nem így történt. Félő, hogy a jelenségnek köze van ahhoz, hogy a szomszédos Balatonfenyvesen tavaly két, mintegy fél kilométeres mólót építettek egy jachtkikötőhöz, az építmény pedig akadályozza az iszap szabad áramlását a tó medrében.
Az
ilovebalaton.hu cikkeszerint jelenleg a Vízügyi Igazgatóság vizsgálja, hogy mi okozhatta az iszapréteg megvastagodását. Amíg tart az eljárás, addig kikotorni sem lehet a medret. Az önkormányzat képviselő-testülete pedig elfogadta a költségvetésben, hogy két frekventált strandon hosszabb és stabilabb bejárót építsenek.Idén tavasszal nagyrészt befejeződik a szomszédos Balatonfenyvesen, a szabadstrand szomszédságába épülő óriásberuházás, amelynek keretében két, egymástól 75 méterre lévő, 450 méteres móló építettek a Balatonba.
A Lehet Más a Politika (LMP) társelnöke, Széll Bernadett hivatali vesztegetés és (védett területet jelentős mértékben megváltoztatva elkövetett) természetkárosítás miatt tett feljelentést tavaly. A rendőrség háromszor hosszabbított határidőt, majd bűncselekmény hiányában zárta le a nyomozást idén márciusban.
Az LMP azt remélte, hogy egy elmarasztaló ítélet után az eredeti állapot helyreállítására kötelezi a bíróság a kivitelezőt. Hiába, hiszen a vádemelésig sem jutott el az ügy. Az LMP közleményében úgy fogalmazott, „a Balatonfenyvesre tervezett kikötő ugyanakkor azt bizonyítja, hogy a Fidesznek már a teljes Balaton tönkretétele sem nagy ár azért, hogy ártson a természetnek és a magyar embereknek”.
Alacsony vízállásnál katasztrófa
A tó Balatonfenyvesnél nem csak sekély, de a parttól nem is fokozatosan mélyül. Alacsony vízállás esetén a a parttól néhány száz méterre futó homokpad akár felszínre is kerülhet. Ez eddig nem volt rossz hatással a víz minőségére, hiszen a tó vize nyugat felől is be tudott áramlani. A kikötő mólópárja azonban eléri a homokpadot, és lényegében lezárja a víz cserélődésének útját a part közelében. Alacsony vízállás esetén ez katasztrófa –
mondta az IndexnekStamler József, a balatonfenyvesi önkormányzat képviselője.Stamler szerint tanulmányok sem adnak megnyugtató választ erre a problémára. „A szakvélemény tapasztalati tényezőkre épít, a már meglévő kikötőket vizsgálva. Csakhogy ilyen nagy kikötő, ilyen speciális helyzetben, ekkora strand közelében nincs a Balatonon” – fogalmazott.
Szokatlan az is, hogy a környezetvédelmi felügyelőség nem tartotta indokoltnak környezetvédelmi hatástanulmány készítését egy olyan beruházással kapcsolatban, amely a Natura 2000-es védelem alatt álló Balaton felszínéből négy hektárt kanyarít ki.