Felgyűrt ingujjal, aprólékos munkával kell építkezni

2014. július 19., 09:05

Az MSZP mai kongresszusának tétje, hogy elindítja-e a szükséges változásokat. A párt egyetlen elnökjelöltje úgy látja, az eddigi módon nem lehet tovább működni. Meg kell ismerni a legkisebb közösségek problémáit és igényeit, közelebb kell kerülni a választóhoz. Tóbiás József szerint be kell bizonyítaniuk, hogy létezik még baloldali politika, amely felelős azért, hogy megváltoztassa, ami ma Magyarországon van. A parlamenti frakciónak ezért kell együtt dolgoznia a párt összes intézményével. Az önkormányzati választásokon pedig a többi baloldali párttal együtt kívánnak indulni, de helyi megállapodások alapján – írja a Népszava.hu Tóbiás József MSZP-s elnökjelölttel készített interjújában.

– A Magyar Szocialista Párt új elnökével beszélgetünk?
– Szombaton eldől a kongresszuson. Más jelölt nem jelentkezett. Én vállalom ezt a feladatot.

– És milyen pártot vesz át?
– Olyat, amely az elmúlt fél évben két nagyon súlyos vereséget szenvedett, de amelyről az elmúlt néhány héten a jelölőgyűléseken egyértelműen kiderült, hogy van életereje, és meg akarja mutatni, hogy létezik baloldali politika. Érzi azt a felelősségét, hogy megváltoztassa, ami ma Magyarországon van. Érzi azt, hogy amit eddig csinált, az nem maradhat. Más kell és máshogyan.

– Ilyen helyzetben jó kihívó nélkül indulni?
– Önmagában jobb a többes jelölés, de az nem rajtam múlik, kinek milyen ambíciója van. Én örültem volna, ha van jelölttárs az elnöki posztra, mert egy verseny jobb megoldásokat hozhat. Mindenki érzi azonban, hogy a feladat túl súlyos. Kevésnek bizonyult, amit a Magyar Szocialista Párt az elmúlt 25 évben – 12 évig kormányon – tett, bár sikerek és kudarcok egyaránt voltak. A rendszerváltáskor remélt szabadság és a szociális piacgazdaság eszménye viszont még nem tudott megvalósulni, ezen a pártnak tovább kell dolgoznia. A tét tehát most az, hogy a kongresszus elindítja-e a változásokat, vagy egyszerűen az történik, hogy megint volt egy kongresszus, választottunk vezetőket, hazamegyünk, és minden marad a régiben.

– A Deák-kör szerint nem szabad, hogy háttéralkuk döntsék el, ki lesz vezető.
– A változás nem egyik napról a másikra történik.

– Tehát akkor léteznek még háttéralkuk?
– Nem tudom megmondani. A jelölő bizottság előtt elmondtam, hogyan gondolkodom a pártról és Magyarországról. Ezen kívül pedig elvi álláspontom, hogy tiszteletben kell tartani a helyi szervezetek együttműködését és nem kívánok beleszólni, hogy milyen összetételű lesz az elnökség. A döntés a kongresszusé, és meggyőződésem, hogy bölcsen döntenek.

– Mi a garancia, hogy elindulnak a változások?
– Annak felismerése, hogy nem működik, ahogyan eddig csináltuk. Bezártuk magunkat a szervezeti kereteinkbe és egy politikai térbe. Így a választó kevésbé érzékelhette, hogy valójában róla szól a történet. Mi magunknak közvetítettük és narráltuk a saját dokumentumfilmünket. Alapkérdés, hogy ezt tovább már nem lehet csinálni. Hétfőtől új időszámítás kezdődik a Magyar Szocialista Párt életében. Nem a szervezet lesz érdekes, hanem az a politika, amit fölépít. A cél, hogy újra megnyerje azoknak a választóknak a bizalmát, akikét elveszítette, s megerősítse azokét, akik mindmáig a Magyar Szocialista Párt mellett vannak. Az irántuk érzett felelősség ugyancsak a párt vállán van. Ezzel kell megbirkóznia. Ellenzéknek és kormánypártnak is meg kell mutatni, rosszul gondolja, aki szerint nem olyan nagy baj, ha nem lesz Magyar Szocialista Párt. De reményt nyújt a megmaradt egymillió szavazó, s a pártnak azok a szimpatizánsai, tagjai, akik az elmúlt hetekben sok száz levelet írtak arról, hogyan képzelik el Magyarországot és benne az MSZP-t.

– A helyi szervezeteknél már lezajlott a választás. A megyékben a régi elnökök mintegy kétharmada megőrizte a pozícióját. Ez a változásra utal?
– A változásnak nagyon sokféle formája van. Sokan azt gondolják, hogy önmagában csak egy személyi kérdés legitimálja a változást. Én azt látom, pontosan érzik azokban a megyékben is, ahol nem történt személyi váltás, hogy nem folytathatják ott, ahol 2014. április 6-án abbahagytuk. Mindenkinek kell egy esély. A teljesítményt kell tudni bevezetni, hogy mérhetővé váljék, mit végzett el egy megyei vezető. Már nem a pozíció a fokmérője egy szervezetnek, hanem az, hogy a vezető tudja és akarja-e érzékelni, mi van körülötte a társadalomban, a helyi közösségekben. Ha például valahol az utóbbi önkormányzati választásokon nem állítottak jelöltet, polgármestert, az azt jelenti, hogy nem reflektáltak a helyi közösség várakozásaira. Márpedig egy politikai közösségtől joggal várható, hogy képviselje az ott élők értékeit, s vállalkozzon a társadalmi problémák kezelésére. Vagyis legyen véleménye arról, ami az adott településen, megyében zajlik. Most majd kiderül, a helyükön maradt megyei vezetők vállalják-e a valódi munkát.

– Háttérbe szorítja a megyei elnököket?
– Nem, nem. Ezek légből kapott ötletek, eszem ágában sincs. A választókerületi rendszerben a megyei elnököknek nem feltétlenül kell háttérbe szorulniuk. Itt két külön feladat van. Jelenleg az MSZP szervezeti rendszere sokkal inkább hasonlít egy kormányzó, vagyis hatalmon lévő pártéhoz. Márpedig egy ellenzéki pártnak nem kell mindenképpen így működnie. A választókerületi működés tehát azt jelenti, hogy közelebb a választóhoz, hogy érzékelni lehessen, mi zajlik az adott településen. Ismerni kellene a legkisebb közösségek problémáit és igényeit is. A cél, hogy ezekre tudjunk reagálni. De nem vagyok naiv, tehát pontosan tudom, ehhez nagyon szívós építőmunkára van szükség. Ez nem máról holnapra történhet, de bízom benne, félidőre már látszani fog.

– Milyen szerepe lesz a parlament frakciónak? Ők tartják ugyanis felszínen a pártot, miközben a Deák-kör azt mondja, tagjai közül lehetőleg kevesen legyenek a párt vezetésében.
– Szerintem jó szereposztás és munkamegosztás kell. Nem érdemes azon vitázni, kinek van mije. A feladat önmagában kihívás, hiszen a jelenleg felálló rendszerrel szemben kell megfogalmazni az ellenzéki létet. Ennek a módszertanát közösen kell kialakítani. Nem hiszem azt, hogy alá- fölérendeltség van. A frakció dolga, hogy képes legyen megjeleníteni az Országgyűlésben azokat a társadalmi problémákat, amelyek a választókerületekből érkeznek. Szakmai javaslatokat kell kidolgoznia, együttműködve a tagozatainkkal, a platformjainkkal, a civil szakmai értelmiséggel, hogy mintegy szószólója legyen annak a világnak, amely kiszorult a demokratikusnak nem mondható nemzeti együttműködés rendszeréből. Az ő képviseletüket ma senki nem látja el. Közösen kell dolgoznia a frakciónak a párt összes intézményével, hiszen a politikai térben ők jeleníthetik meg az MSZP-t, de nem kizárólagosan, mert vannak más formák is. El kell jutnunk a helyi újságokba, médiába, lokális térbe is. Fontos tehát, hogy a parlamenti beszéd este látszódjon a televízióban, de az is, hogy a helyi sajtóba is eljussanak a baloldali értékek.