Faymann a nácikhoz hasonlította a magyar kormányt
Orbán Viktor tevékenységét a nácik faji politikájához hasonlította az osztrák kancellár. Werner Faymann a Spielnek adott interjúban azt mondta, a kontinens legsötétebb időszakát idézi az, amikor abban a hiszemben raknak vonatra menekülteket, hogy majd máshová utaznak.
Mint emlékezetes a magyar hatóságok korábban félreállítottak egy, a Keleti pályaudvarról Bécsbe tartó vonatot, és a rajta utazó mintegy félezer migránst megpróbálták rávenni, hogy menjenek be a bicskei menekülttáborba. A migránsok erre nem voltak hajlandóak ezért több napon keresztül a vasút kocsikban maradva tiltakoztak, végül áttörték a rendőrsorfalat, és gyalog indultak Bécs irányába.
Faymann szerint a németeket nem terheli felelősség a kialakult helyzetért. Úgy látja, Angela Merkel nagyfokú felelősségtudatról tett tanúbizonyságot: Németország, Ausztria és Svédország elismerik, hogy nagy számban érkeznek háborús menekültek, és kiállnak a menedékhez fűződő jog mellett.
A kancellár szerint Orbán részéről felelőtlenség mindenkit gazdasági menekültnek címkézni, és a tudatos elrettentés politikáját alkalmazni.
Arra a felvetésre, hogy sok kelet-európai kormány azt állítja, túlterhelné a társadalmat muzulmán vallású emberek tömeges bevándorlása, az osztrák kancellár kijelentette: az emberi jogok felosztása vallások szerint elviselhetetlen.
Mint mondta, növekszik a menekültkvótákat támogatók száma, de még nincs biztos többség a javaslat mellett. Egyes országok, mint például Magyarország úgy tesznek, mintha Dublin működne, és Orbán kerítést épít a szerb határra, de nem mondja meg, hol helyezzük el mindazokat, akiknek van joguk menedékre. Szerinte meg kell akadályozni, hogy végül azok nyerjenek, akik kivonják magukat a terhek viselése alól.
Arra a kérdésre, elképzelhető-e a kvótaszabályok áterőltetése az EU-ban többségi döntéssel, Werner Faymannn elmondta, amennyiben a kvóták ellenzői nem hajlandóak kompromisszumra, meg kell próbálni minősített többséggel elfogadtatni a kezdeményezést, és
el kell gondolkodnunk szankciókról, például támogatáscsökkentéséről a strukturális alapok esetében, amelyek forrásaiból mindenekelőtt a kelet-európai tagállamok profitálnak.
„Minden összefügg mindennel” – jegyezte meg arra a felvetésre, hogy a kelet-európaiak szerint a két ügynek nincs köze egymáshoz. Szerinte joggal sújtják büntetéssel a stabilitási és növekedési paktum előírásait megsértő tagállamokat, és ehhez hasonlóan a menekültválság megoldáshoz is büntetésekre lesz szükség a szolidaritást megsértő tagállamok ellen.
Szijjártó tiltakozott
Szijjártó Péter külügyminiszter szerint az osztrák kancellár viselkedése és nyilatkozata teljes mértékben méltatlan egy XXI. századi európai vezető politikushoz. A kancellár hetek óta „hazugságkampányt” folytat Magyarországgal szemben és az állításai minden alapot nélkülöznek, hiszen az ország minden uniós jogszabályt betart és egy hatékony közös európai megoldást keres a bevándorlási válságra. Ezt éppen az nehezít meg, hogy vannak a kancellárhoz hasonló politikusok, akik felelőtlen nyilatkozatokkal hamis illúziókat és alaptalan álmokat keltenek a gazdasági bevándorlókban – mondta Szijjártó.
Mint mondta, Werner Faymann „ámokfutása” mostanra minden tűréshatáron túlmegy; ez voltaképpen a saját alkalmatlanságának a leplezése. Szijjártó Péter szerint valószínűleg a belpolitikai haszonszerzés reményében fogalmazott meg a kancellár „esztelen” rágalmakat. „Ezt mi a leghatározottabban visszautasítjuk és kikérjük magunknak” – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Az osztrák kancellár nyilatkozata miatt behívatta a külügyminisztérium a budapesti osztrák nagykövetet. A Fidesz pedig arra szólította fel az osztrák kancellárt, hogy vonja vissza kijelentéseit, és kérjen bocsánatot Orbán Viktortól és Magyarországtól.
(
Spiegel/ MTI)